Jachimek (nie)kulturalnie o kulturze

felieton w trojmiasto.pl

Ludzie związani z kulturą są pełni naiwnej wiary, że sztuka może zmienić świat i ludzi. A przynajmniej, że państwo powinno tę sztukę wspierać i pomagać ludziom, wybierającym niełatwą drogę artysty.
Ludzie związani z kulturą są pełni naiwnej wiary, że sztuka może zmienić świat i ludzi. A przynajmniej, że państwo powinno tę sztukę wspierać i pomagać ludziom, wybierającym niełatwą drogę artysty. fot. Łukasz Głowala/Trójmiasto.pl

Niemal każdy zespół weselny gra w myśl zasady "szybka-wolna". Pozwoliłem sobie przenieść tę ideę do mojego kącika, choć jest ryzyko, że klikalność spadnie na wirtualny łeb i równie wirtualną szyję. Skoro bowiem poprzedni tekst traktował o klubach nocnych, teraz czas na Kulturę i Sztukę Wyższą.Jestem przedstawicielem branży kulturalnej. W potocznym rozumieniu oznacza to, że jem hummus na talerzykach z podobizną Kurosawy, a podczas spotkań z przyjaciółmi przerzucamy się ulubionymi cytatami z "Ulissesa". Cóż, rzeczywistość nieco odbiega od tego ideału. Ludzie pracujący w tym sektorze to osoby zarówno z pasją, ale i nieustannym oczekiwaniem na przelewy. A rozmowy toczą się głównie wokół kondycji współczesnego człowieka i skutecznych sposobów negocjowania stawek.
Bywam oburzony, gdy próbuję wyobrazić sobie budżety kompletnie nieprzemyślanych imprez artystycznych. Wtedy czuję, że coś jest nie tak.


Przeczytaj więcej felietonów Szymona Jachimka

Bez wątpienia mamy jeden wspólny mianownik: jesteśmy przekonani, że życie bez dobrych książek/spektakli/filmów może i ma sens, ale raczej taki znikomy. I jeśli coś rzeczywiście odróżnia nas od zwierząt, to właśnie owo przywiązanie do nieużytkowych wytworów wyobraźni.

Jesteśmy pełni naiwnej wiary, że sztuka może zmienić świat i ludzi. A przynajmniej, że państwo powinno tę sztukę wspierać i pomagać ludziom, wybierającym niełatwą drogę artysty.

Niejeden czytelnik zapewne się oburza, czytając te słowa. Bo przecież jest tyle innych potrzeb! Bo za te pieniądze można naprawić drogi, wybudować szkoły, itd. No i że zdolny artysta powinien być w stanie utrzymać się sam.

Jako przedstawiciel branży kulturalnej nie mogę nie napisać: ale gdzie tam! Nie chcemy spychać artystów w strefę komercji, nie chcemy, by muzycy jazzowi grali na weselach, a wybitni graficy rysowali karykatury na deptaku. Państwo powinno dbać o swoich artystów, chuchać i dmuchać, bo to oni tworzą naszą kulturę, a nawet - ileż dużych słów - naszą tożsamość.

Ale jednak nie mogę też nie napisać, że bywam oburzony jak wyżej wymieniony Czytelnik. Gdy stoję w galerii sztuki współczesnej i widzę geometryczne kształty nadziane na kije do nordic walking i napis "Pluj, kolendro", czuję, że coś jest nie tak. Gdy próbuję wyobrazić sobie budżety kompletnie nieprzemyślanych imprez artystycznych, czuję, że coś jest nie tak. Gdy idę na komercyjne kino w bardzo słabym wydaniu i widzę, że zostało ono wsparte przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, czuję, że coś jest bardzo nie tak. Ot, taka volta.
Ostatecznie kultura nie kosztuje nas tyle, co inne rzeczy. A może jeszcze przy okazji uszlachetnia.


Tylko jak decydować o tym, który projekt powinien otrzymać dofinansowanie z budżetu państwa? Komisje konkursowe oceniają zgłoszone wnioski, ale i tak trafiają się czasem niesłychane babole. Może więc zaorać wszystko równo z ziemią i przeznaczyć pieniądze z kultury na ulepszenie wiadomego programu na 512+ i niech przetrwają tylko ci najzdolniejsi, którzy umieją talent przerobić na złotówki?

Cóż. Czasem wstydzę się przed "cywilami". Ale jednocześnie potem widzę zabezpieczenia dokonane przez policję podczas przykładowego meczu derbowego Arka-Lechia, próbuję to przeliczyć na złotówki i wychodzi mi, że ostatecznie kultura nie kosztuje nas tyle, co inne rzeczy. A może jeszcze przy okazji uszlachetnia.

Opinie (46) 4 zablokowane

 • Szymon, jak to mówił prezydent Komorowski

  Coś o zmianie zawodu i jakoś tak? ;) Musisz walczyć aby przeżyć, jak śpiewał p. Tadeusz Nalepa - kulturalnie of course, nawet pisząc felietony będące podstawą do pastwienia się nad Tobą części czytelników portalu trojmiasto.pl ;)

  • 18 2

 • Tylko prywatny mecenat.
  Państwo nie powinno w żaden sposób dotować "artystów".
  Jeśli artysta do kogoś trafia z przekazem, to mecenasa znajdzie bez problemu.
  A co kto robi ze swoimi pieniędzmi, to już nie powinno nikogo obchodzić.

  • 35 34

 • Tylko prywatne szkoły. Ktos chce umieć czytac i pisać niech sobie zapłaci. Tylko prrywatne szpitale. Jesteś chory to twoja sprawa. Tylko prywatne emerytury. Chcesz mieć kasę na starość to sobie odłóż.
  To jest logika Twojego myślenia.

  • 31 7

 • A ciekawe skąd prywatne firmy będą miały na to kasę? A zaczekaj - już wiem! Wezmą je od nas sprzedając droższe produkty i usługi :)

  • 8 1

 • Tylko prywatne drogi! Tylko prywatna policja xD

  • 22 4

 • Mam nadzieję, że chociaż twórczość Jachimka na trojmiasto.pl nie jest w żaden sposób dotowana przez czyjekolwiek pieniądze... to dopiero byłaby strata...
  Prawdę mówiąc niech kultura będzie dotowana, ale taka kultura, którą przeciętny zjadacz chleba zrozumie. Nie uważam za sensowne dokładanie pieniędzy do wydarzeń do imprez czy eventów, które są atrakcyjne czy zrozumiałe wyłącznie dla samych artystów bądź studentów ASP. To jak sponsorować pieniędzmi z podatków dorocznego zlotu miłośników programowania w COBOLu... Poza samymi zainteresowanymi nikt tego nie zrozumie, a niestety w kulturze podobnej klasy eventów bywa w Trójmieście sporo.

  • 19 19

 • jeżeli chciałeś napisać że "państwo buduje" to nie masz racji - budują prywatne firmy a państwowcy przy tej okazji jedynie biorą apanaże i zapewne łapówki
  a na koniec okazuje się że Polak i tak musi zapłacić by jechać autostradą zbudowaną za odebrane mu pieniądze

  • 9 5

 • wiesz że wybudowanie drogi to nie koniec kosztów?

  płacisz za utrzymanie drogi, remonty itp.

  • 10 2

 • Dobra puenta.

  • 4 5

 • a dlaczego dyskryminujesz tych którzy mają inną wrażliwość?

  przecietny zjadacz chleba oglada trudne sprawy, pamietniki z wakacji w miedzyczasie słuchając rmf max a jak podrosnie umila sobie czas discopolo.

  • 5 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Lao Che - Trasa Pożegnalna - No to Che!
Lao Che - Trasa Pożegnalna - No to Che!
rock
paź 1
piątek, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż
IRA
IRA
rock
paź 7
czwartek, g. 19:00
Gdańsk, Filharmonia Bałtycka
Pat Metheny - Side Eye
Pat Metheny - Side Eye
jazz
cze'22 3
piątek, g. 20:00
Sopot, Opera Leśna

Nowe Lokale

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym roku początek lata w Gdyni poprzedziła "Wielka Parada Maszyn - Technokracja"?