• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Jak dbać o związek, siedząc w domu?

Aleksandra Wrona
30 marca 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Wspólna izolacja domowa może być szansą na poprawienie relacji w związku lub zarzewiem wielu konfliktów. Wspólna izolacja domowa może być szansą na poprawienie relacji w związku lub zarzewiem wielu konfliktów.

Koronawirus sprawił, że więcej czasu spędzamy ze swoimi bliskimi. Izolacja domowa może być dla związków zarówno szansą na pogłębienie relacji, jak i źródłem konfliktów i nieporozumień. Jak sprawić, żeby ten czas intensywnego bycia ze sobą wyszedł nam na dobre? Zapytaliśmy o to trójmiejskich psychologów.Potrzebujesz z kimś porozmawiać? Twój związek przechodzi kryzys? Psycholodzy nadal pracują i są gotowi do wsparcia telefonicznego lub online. Tutaj znajdziesz wszystkie potrzebne namiary:

Psycholodzy w Trójmieście


W czasie epidemii mój związek:

- Myślę, że czas, w którym się znajdujemy, może być trudny nie tylko dla związków. Towarzyszy nam troska o zdrowie nasze i naszych bliskich, a także niepewność jutra - tłumaczy Dagmara Wiwatowska, Psycholog blisko Ciebie. - Każdy z nas jest inną osobowością i ma inny temperament, dlatego przebywanie przez tyle czasu sam na sam z ukochaną osobą może okazać się wyzwaniem. Dzieje się tak, ponieważ wcześniej przywykliśmy do pewnego, ustalonego już rytmu, mieliśmy swoje zainteresowania, dzieliliśmy się naszymi doświadczeniami. Teraz, kiedy bywamy zmuszeni przebywać ze sobą przez całą dobę, możemy poczuć, że druga osoba wcale tak dobrze do nas nie pasuje.
Poczucie znużenia związkiem, irytacji drugą osobą, niepewności co do wspólnej przyszłości wcale nie jest unikalnym doświadczeniem w tym trudnym okresie. Media donoszą, że w Chinach, w których epidemia koronawirusa wydaje się być już opanowana, rośnie za to liczba wniosków o rozwód.

Pomysł na wieczór? Imprezy, koncerty i spektakle w trybie online


- Dla niektórych konieczność przebywania 24 godziny na dobę z partnerką czy partnerem i bycie w permanentnej bliskości może być zarzewiem konfliktów oraz powodować wzajemną irytację - przyznaje Kamila Szyntar, Gabinet psychoterapii - Kamila Szyntar. - Kiedy izolacja przebiega w gronie rodzinnym, zatroszczmy się o klimat życzliwości. To on składa się na naszą codzienność, buduje atmosferę w domu, w związku. Sposób, w jaki odnosimy się do siebie, ma olbrzymie znaczenie, zwłaszcza teraz, gdy do głosu dochodzi niepokój. Warto spojrzeć nie siebie z serdecznością i wyrozumiałością.

Dbanie o związek w czasie epidemiiSkoro wspólnie spędzony czas może być zarówno ryzykiem, jak i szansą dla związku, warto postarać się ją wykorzystać na pogłębienie swojej relacji. Jak to zrobić?

- Dbanie o związek w czasie kwarantanny, utraty rutyny i zwiększonego lęku osadza się na drobiazgach i słuchaniu drugiej osoby - przypomina Maria Bemben, Centrum Terapii Enso. - W rozmowach między partnerami może pojawiać się lęk czy złość, które tak naprawdę spowodowane są napiętą sytuacją, a nie są kierowane do drugiej osoby. W takich sytuacjach warto udzielać sobie nawzajem wsparcia, np. słowami "rozumiem, że się boisz lub złościsz. Powiedz mi, jak mogę ci pomóc?". Rozmawiajmy, zamiast starać się domyślać. Nie bagatelizujmy uczuć partnera, ponieważ każdy inaczej radzi sobie z trudnymi sytuacjami. Warto też wspólnie wypracować nowy podział obowiązków domowych oraz znaleźć wspólne aktywności, np. filmowe poniedziałki, planszówkowe wtorki, środy z książką itp. Stwórzmy wspólnie nową rutynę.
Niektóre pary bardzo ciężko znoszą tak dużą ilość czasu razem. Niektóre pary bardzo ciężko znoszą tak dużą ilość czasu razem.
Warto pamiętać, że przebywanie razem na wspólnej przestrzeni nie powinno powodować presji na "robienie wszystkiego razem".

- To, co może być pomocne, to znalezienie własnej sprawczości, zrobienie czegoś dobrego dla siebie i innych. Ważne jest też uszanowanie odrębności partnera. Jedni potrzebują być z kimś, inni lubią pobyć sami ze sobą. Należy dać sobie przestrzeń na realizowanie indywidualnych potrzeb. Otoczyć się czymś, co sprawia przyjemność, interesuje, wciąga. Dla jednych będzie to wspólna gra, dla innych seriale w Netflixie, dla jeszcze innych - porządki. Okres kwarantanny może być również szansą na zrobienie "rachunku sumienia" odnoszącego się do związku. Zastanowienia się, na jakim etapie jest moja relacja, jakie potrzeby są zaspakajane, a co nas frustruje. Ograniczmy także informacje dotyczące pandemii, by nie dać się owładnąć lękowi - mówi Kamila Szyntar.
Psycholodzy zgadzają się w tym, że pewna doza odrębności w związku jest nie tylko dobra, ale też wskazana, żeby podtrzymać zainteresowanie drugą osobą.

- Ważne jest to, żeby każdy z partnerów miał swój świat i swoją przestrzeń. Oznacza to, że chociaż jesteśmy razem, postrzegamy i czujemy jako odrębne osoby. W obecnych czasach strefa osobista jest ogromnie ważna. Każdy z nas powinien mieć możliwość pobycia sam ze sobą, co paradoksalnie pomaga nam pielęgnować miłość do innej osoby. Pamiętajmy, że odrębność i różnorodność pomagają nam utrzymać relację - mówi Dagmara Wiwatowska.

Zadanie dla par"Teoria teorią, a praktyka praktyką" można pomyśleć, czytając rady o tym, żeby wspólny czas poświęcić na pogłębianie więzi. Zajęci pracą, dziećmi, obowiązkami domowymi często nie mamy siły na głębokie rozmowy albo nie wiemy, w jaki sposób je zainicjować, skoro dotychczas wspólny czas wypełniało nam oglądanie filmów czy seriali.

W 1997 Arthur Aron przeprowadził eksperyment, który miał na celu sprawdzenie, jak można pogłębić poczucie bliskości między dwoma osobami. Psycholog razem ze swoimi współpracownikami opracował listę 36 pytań, które miały spowodować, że dwie nieznajome osoby w zaledwie godzinę zbudują ze sobą bliską, intymną relację. Zadanie polegało na zadawaniu sobie nawzajem pytań, a następnie patrzeniu sobie w oczy. Media szybko podchwyciły tę metodę, ogłaszając ją szybkim sposobem na zakochanie się w drugiej osobie. Niestety recepta na miłość nie jest tak prosta, jednak stworzone przez Arona pytania mogą być ciekawym wyzwaniem dla par, które chcą pogłębić swoją relację. Może czas domowej izolacji to dobry moment, żeby każdego wieczoru odpowiedzieć sobie na kilka z nich?

1. Gdybyś mógł gościć na kolacji kogokolwiek zechcesz, kogo byś wybrał?
2. Chciałbyś być sławny? Z jakiego powodu?
3. Czy przed wykonaniem telefonu planujesz sobie, co powiesz? Dlaczego?
4. Jak według ciebie wyglądałby idealny dzień?
5. Kiedy ostatnio zaśpiewałeś coś dla siebie, a kiedy dla kogoś innego?
6. Gdybyś miał żyć 90 lat i przez ostatnie 60 lat twojego życia mógł zachować umysł albo ciało 30-latka, co byś wybrał?
7. Czy masz jakieś sekretne przeczucie dotyczące sposobu, w jaki umrzesz?
8. Co według ciebie ty i twój partner macie ze sobą wspólnego? Wymień trzy takie rzeczy.
9. Za co w swoim życiu jesteś najbardziej wdzięczny?
10. Gdybyś mógł zmienić któryś z twoich życiowych wyborów, to co by to było?
11. Opowiedz mi historię swojego życia, tak szczegółowo, jak tylko ci się uda przez cztery minuty.
12. Gdybyś mógł obudzić się jutro, posiadając jakąkolwiek cechę albo zdolność, co byś wybrał?
13. Jeśli miałbyś kryształową kulę, która mogłaby udzielić ci odpowiedzi na pytanie o ciebie, twoje życie, przyszłość lub cokolwiek innego, o co byś zapytał?
14. Czy jest coś, o czym marzysz od dawna? Dlaczego jeszcze tego nie zrobiłeś?
15. Jakie jest największe osiągnięcie twojego życia?
16. Co najbardziej cenisz w przyjaźni?
17. Jakie jest twoje najcenniejsze wspomnienie?
18. Jakie jest twoje najgorsze wspomnienie?
19. Gdybyś wiedział, że w ciągu najbliższego roku nagle zginiesz, co zmieniłbyś w swoim życiu? Dlaczego?
20. Co oznacza dla ciebie przyjaźń?
21. Jakie miejsce w twoim życiu zajmują uczucia i miłość?
22. Wymień pięć pozytywnych cech twojego partnera.
23. Jak blisko są ze sobą członkowie twojej rodziny? Czy czujesz, że twoje dzieciństwo było szczęśliwsze niż innych ludzi?
24. Co sądzisz o swojej relacji z matką?
25. Powiedz trzy zdania, które opisują, co współodczuwasz z twoim partnerem, np. "Oboje w tym pokoju czujemy się...".
26. Dokończ zdanie: "Chciałbym mieć kogoś, z kim mógłbym dzielić...".
27. Gdyby twój partner miał stać się twoim najbliższym przyjacielem, czego musiałby się o tobie dowiedzieć.
28. Powiedz swojemu partnerowi, co w nim lubisz, bądź bardzo szczery i podziel się rzeczami, których nie powiedziałbyś nowo poznanej osobie.
29. Podziel się ze swoim partnerem twoim najbardziej wstydliwym wspomnieniem.
30. Kiedy ostatni raz płakałeś w samotności, a kiedy przy innej osobie?
31. Powiedz swojemu partnerowi, za co od razu go polubiłeś.
32. Czy jest jakiś temat, z którego według ciebie nie powinno się żartować?
33. Wyobraź sobie, że umrzesz dziś wieczorem i nie masz już możliwości porozmawiania z żadną osobą. Czy żałowałbyś, że czegoś nie zdążyłeś komuś powiedzieć? Czego? Dlaczego jeszcze tego nie powiedziałeś?
34. Wyobraź sobie, że twój dom z całym jego wyposażeniem płonie. Po uratowaniu wszystkich bliskich osób oraz zwierząt masz czas, żeby uratować po jednym przedmiocie dla każdego z nich. Co byś wybrał i dlaczego?
35. Spośród wszystkich osób z twojej rodziny czyja śmierć będzie dla ciebie najtrudniejsza? Dlaczego?
36. Podziel się z partnerem jednym z twoich problemów i zapytaj, w jaki sposób on postąpiłby w tej sytuacji. Potem poproś go, żeby wczuł się w twoje położenie i wyobraził sobie, jak ty się czujesz w tej sytuacji.

Miejsca

Opinie (93) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • (3)

  No to nieźle:) 24/7 z babą w domu może przynieść niebywałe i fatalne skutki psychiczne dla chłopa;) A tak na serio to artykuł zdaje się celować w szablonową parę 20/30 latków których połączył insragram lub opener.;)

  • 100 13

  • (1)

   24/7 non stop z "chłopem" ...masakra.

   • 24 10

   • Rzekła singiel corpo junior analis

    Która z kotem wprowadziła się do udającego nadzianego pozera z tindera:)

    • 30 10

  • No a wiec 3x P i wszyscy zadowoleni

   • 4 1

 • Bardzo przykre jest to że dopiero takie sytuacje mobilizują

  Większość społeczeństwa na świecie. Na co dzień praktycznie się nie zauważamy bo mamy nosy w telefonach i głowy zajęte kredytami, leasingami oraz karierą w korporacji.

  Ale zadajmy sobie jedno zasadnicze pytanie. Co dalej ??

  Obecna sytuacja pokazała na całym świecie. Że człowiek nieważne na jakiej posadzie z nieważne jakimi pieniędzmi.

  Bez zdrowia i wsparcia innych jest zupełnie NIKIM i NIC nie może.

  Ludzie szanujmy się. Szanujmy zdrowie i czas bo to co zaczęło się jakiś czas temu to początek końca.

  • 32 18

 • Nie da się

  • 15 9

 • związek, partner, partnerka.... a może małżeństwo i mąż, żona ? (6)

  • 53 50

  • a po co?

   • 18 22

  • I pambuk.

   • 17 13

  • a może jak kto woli i nic ci do tego

   • 25 11

  • Mąż tez może mieć partnerkę a ty nawet o tym nie wiesz

   Hahaahah

   • 19 8

  • Z czym masz problem? Partner i partnerka - znacznie bardziej inkluzywnie, bo można być w związku partnerskim bez ślubu, ale po ślubie bez partnerstwa raczej nie (a w każdym razie nie powinno się). Zatem jest to skierowane do znacznie większej liczby osób. I z czego tu znowu robić problem? Musiałeś/aś koniecznie się przyczepić?

   • 16 4

  • A kogo?

   • 0 0

 • (3)

  Wzmożony kontakt z kochanką powoduje równowagę w kontaktach z żoną i wszystko nadal trzyma się kupy.

  • 31 26

  • (2)

   I na odwrot.
   Dobry kochanek poprawia stosunki z mezem ;)

   • 21 9

   • Chyba czegoś nie rozumiem , jeżeli kochanek jest lepszy od męża to mąż przez to zyskuje? Chyba nie rozumiem kobiet .......aaaa chyba rozumiem .....kochanek ma chudszy portfel! Teraz tak !

    • 0 0

   • Coś kręcisz , jeżeli kochanek jest lepszy w te klocki to u ciebie mąż wtedy zyskuje? Nie zrozumiem chyba kobiet.

    • 0 0

 • W naszym małżeństwie niewiele sie zmieniło (1)

  Ja chodzę do pracy. Mąż siedzi w domu.
  W środę mieliśmy lecieć na wyczekiwaną wycieczkę z okazji moich 30 urodzin. Ale niestety wszystko trafił szlag. Pieniądze zamrożone w biurze podróży.

  • 30 7

  • Pieniądze to nie wszystko

   • 0 3

 • (1)

  Więcej czasu i ochoty na seks

  • 22 29

  • zależy kto

   jeśli ogarniasz domowe przedszkole i pracujesz to jedyne o czym marzysz, to położyć się spać o 21 :D

   • 4 1

 • Opinia wyróżniona

  mąż ma biuro w domu dzieciaki szaleją i robią rozpierduche staram się to jakoś ogarnąć aby wszystkim było miło. rozmawiamy o rzeczach na które nie ma czasu normalnie i odnaleźliśmy wszystkie zaginione klocki lego - lubimy siebie nawzajem wiec kwarantanna to dla nas fajny czas.

  • 37 6

 • A jak wytrzymać z nastolatkiem? (2)

  • 23 5

  • Zmień partnera (1)

   na starszego.

   • 37 3

   • Starszego ale ze 20 lat.

    Nauczy ciebie doswiadczenia bo mlody szczyl nic nie wie poza bawieniem sie androidem.

    • 6 0

 • Opinia wyróżniona

  Prowadzimy z żoną firmę, razem pracujemy, jemy, śpimy, kochamy się, sprzeczamy...24/7. Na szczęście (12)

  naszą branżę kryzys omija, roboty mamy po uszy, jesteśmy zbyt zmęczeni po pracy, aby jeszcze na cokolwiek narzekać. Dziadkowie wspierają nas i nasz synek ma opiekę, bo przedszkole zamknięte, codziennie rankiem go zawozimy do dziadków, po pracy odbieramy, wspólnie robimy obiad, bawimy się, gramy z Chińczyka, albo każdy robi to, na co ma ochotę i nikt, nikomu niczego nie narzuca. Synek ogląda swoje filmiki na jutubie, ja przeglądam prasę w necie, żona leży sobie na sofie i ogląda ulubione seriale. Wieczorem, gdy dziecko już śpi, zawsze wygospodarujemy czas dla siebie, na obejrzenie wspólnie fimu, sex, rozmowę, czy po prostu każde z nas zanurzy się w swoim własnym świecie. Nie potrzebujemy psychologów, terapii, ani tym podobnych cudów-wianków. Nie dajcie się zwariować, kochajcie się wzajemnie, mówcie zawsze prawdę, nie wstydźcie się swoich potrzeb i wyrażajcie swoje zdanie, pamiętajcie o magicznych słowach: "proszę, dziękuję, przepraszam".

  • 65 16

  • Ach sielanka. .

   • 11 3

  • (1)

   Te życie co opisujesz to gorzej niż zoofilia i nekrofilia razem wzięte.

   • 12 20

   • Dlaczego tak uważasz?

    • 6 5

  • widać po komentujących że większość żyje obok siebie a nie ze sobą a łączą ich tylko obowiązki nad dziećmi

   • 17 4

  • dziecko u dziadków??? Kto kogo zarazi ???

   • 19 2

  • :) (2)

   Współczuję Ci tej rutyny i nudnego życia. Flaki z olejem, opis przeslodki do porzygania.

   • 11 17

   • Żydzi mawiali obyś w ciekawych czasach żył (1)

    I było to przekleństwo

    • 1 1

    • Nieprawda, to jest porzekadło chińskie.

     • 0 0

  • "Synek ogląda swoje filmiki na jutubie, ja przeglądam prasę w necie, żona leży sobie na sofie i ogląda ulubione seriale" Fajnie,tak samo robią obcy ludzie gdzieś w kolejce SKM na przykład. "pamiętajcie o magicznych słowach: "proszę, dziękuję, przepraszam" Z tym sie akurat zgadzam w 100% trzeba to wpajać od małego!

   • 12 2

  • Żalosny wpis monotonnego czlowieka (1)

   Ja mam lepiej- sama wychowuje synka ,aktualnie mamy ząbkowanie i nudy nie ma , a każdy dzień jest inny . Żegnam nudziarzu z małym kut..

   • 2 13

   • Nie dziwne że jesteś sama tak też zostanie jak dziecko wyrośnie .....

    • 0 2

  • Egoista

   Syna do dziadków jak może być nosicielem - jeśli nie teraz to łapiąc go od was.

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

ZOO Festiwal (12 opinii)

49 - 79 zł
pokaz

The Legend of Rock Symphonic (4 opinie)

159 - 249 zł
rock / punk

Hauser - Rebel With a Cello Tour (16 opinii)

255 - 555 zł
muzyka poważna, rock / punk

Kultura

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Który kultowy lokal w Gdyni miał przydomek "kapeć"?