Kobieta w czerni. Suzanne Vega zagrała w Starym Maneżu


Nie potrzebowała efektów specjalnych, fajerwerków technicznych, ani wielkiego zespołu za swoimi plecami. Suzanne Vega zdobyła serca publiczności intymnym, kameralnym koncertem. Bezpośredni kontakt z widzami okazał się znacznie ważniejszy, niż efektowny "show".Wyszli na scenę we dwoje. Najpierw on, gitarzysta Gerry Leonard, w punkowych spodniach w kratę, z gitarą elektryczną na ramieniu. Później ona - w skromnej czarnej marynarce. Zaczęli grać bez przywitania, tak jakby nie było przed nimi publiczności, która wypełniła po brzegi Stary Maneż.

Ale Suzanne Vega nie jest typem introwertyczki. Po kilku utworach zaczęła zagadywać publiczność, próbować swej polszczyzny (z mini-rozmówkami w ręku) i opowiadać o utworach, które prezentowała na scenie. Wśród nich znalazły się m.in. "Fool's Complaint" o kłótni głupca z królową pentakli (czyli magicznych medalionów lub inaczej: symboli tarota), "Crack in the Wall" o życiu duchowym, które nie ma nic wspólnego z tym materialnym czy "I Never Wear White", w którym artystka śpiewa "nie noszę białego koloru, biały jest dobry dla dziewic, dzieci i na śluby. Czarny jest kolorem tajemnicy, wyrzutków i poetów". Choć czasem Vega jest nazywana Leonardem Cohenem w spódnicy, to tutaj zdecydowanie jej bliżej do Johnny'ego Casha i jego słynnej piosenki "Man in Black".

Publiczność w Starym Maneżu.
Publiczność w Starym Maneżu. fot. Łukasz Głowala / trojmiasto.pl
Artystka wykonała następnie kilka utworów z płyty, która się ukaże dopiero w październiku. Będzie zawierać piosenki do sztuki teatralnej autorstwa... Suzanne Vegi. Kompozycje te, choć wykonane premierowo, zostały gorąco przyjęte przez publiczność. Zwłaszcza ta o Nowym Jorku, który (według artystki) jest miastem stworzonym do wielkich rzeczy. Tak jak główna bohaterka sztuki. Vega śpiewając nowe piosenki, próbowała "podgrywać" trochę, biorąc do ręki (zgaszonego) papierosa. Chyba niepotrzebnie - jej piosenki bronią się same.

Była też ballada miłosna, którą artystka napisała gdy miała... osiemnaście lat i zadedykowała swej wakacyjnej miłości. Ona dała mu piosenkę, on jej - bandanę. Historia milczy na temat ich dalszej znajomości, ale warto zaznaczyć, że rzadko który piosenkarz w jej wieku (56 lat) odważyłby się zagrać utwór napisany blisko czterdzieści lat wcześniej.

"Luka" - największy hit Suzanne VegaNie mogło się oczywiście obyć bez dwóch flagowych przebojów Amerykanki, czyli "Luka" i "Tom's Dinner". Ten drugi odegrany został przez duet w wersji rozbudowanej o taneczny podkład, zagrany przez Gerry'ego Leonarda na gitarze. Przypominał bardziej remiks autorstwa DNA, niż oryginał, w którym Vega śpiewa a capella.

Gerry Leonard rozkręcał się zresztą z piosenki na piosenkę. Spod jego palców wychodziły przesterowane riffy, pętle rytmiczne, przestrzenne smugi dźwięku grane na elektrycznym smyczku czy charakterystyczne partie gitarowe à la The Edge z U2. Artysta używał gitary specjalnej konstrukcji, z której wydobywały się równolegle dwa sygnały - jeden "akustyczny", drugi elektryczny (stąd dwa wzmacniacze na scenie). Często stosował technikę zapętlania fraz, dzięki czemu widownia mogła odnieść wrażenie, że wokalistce towarzyszy nie jeden, a dwóch gitarzystów. Leonard to zresztą znana postać w światku muzycznym - był długoletnim współpracownikiem Davida Bowiego, produkował także utwory zespołu Czechomor (znanego z muzycznego filmu "Rok diabła" o Jaromirze Nohavicy.

Gitarzysta Gerry Leonard to długoletni współpracownik m.in. Davida Bowiego.
Gitarzysta Gerry Leonard to długoletni współpracownik m.in. Davida Bowiego. fot. Łukasz Głowala / trojmiasto.pl
Mimo upływu lat głos Suzanne Vega w zasadzie się nie zmienił. Nadal jest lekki, momentami niemal dziewczęcy, dobrze osadzony, technicznie bezbłędny. Artystka z Nowego Jorku (tak każe o sobie mówić, choć urodziła się w Santa Monica, ale przeprowadziła się do "Wielkiego Jabłka" w wieku dwóch lat) śpiewała niemal bez wysiłku, czysto i spokojnie. Choć miałem wrażenie, że wykonywanie "Tom's Dinner" to dla niej obowiązek raczej niż frajda.

To był koncert bez efektu "wow", ale właśnie taki miał być. Publiczność zgromadzona na sali w większości pamiętała doskonale czasy, gdy przeboje Suzanne wspinały się na szczyty list przebojów (a był to rok 1987) i bynajmniej nie czekała na muzyczne "wodotryski". Największym skarbem Suzanne Vega jest jej własny głos - im bardziej go eksponuje, tym lepiej dla słuchacza. Mam nawet wrażenie, że aranżacje jej piosenek mogłyby być jeszcze bardziej oszczędne, a koncert jeszcze bardziej liryczny. Ale to detale, bo Suzanne Vega trzyma klasę i po prostu śpiewa dobre piosenki.

Opinie (39) 2 zablokowane

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Suzanne Vega zagrała w Starym Maneżu

  super

  Suzanne Vega była niesamowita. Ale wielkie brawa należą się również gitarzyście Gerry'emu Leonardowi. Razem zagrali fantastyczny koncert, warto było się wybrać. Oby jeszcze nie raz koncertowali w Trójmieście.

  • 30 7

 • O 30-ści lat za późno. Niestety.

  • 25 24

 • Jeżeli wtedy straciłeś słuch, to bardzo współczuję.

  • 14 4

 • Lubię ten lokal

  • 25 3

 • Koncert genualny. Wokalistka śpiewa i jest w znakomitej formie. Rewelacyjny gitarzysta, wymiatał na scenie - lubié takich zakrëconych pozytywnie ludzi. Ogõlnie koncert na 5. 2 osoby a jakby grało ich kilkunastu. Czekam na nową płytë, którą artystka zapowiadała wczoraj na koncerie. Bedzie na koniec roku.

  • 21 8

 • Genua to białe z czewronym a rozmowa jako wynajenty z zainteresowaniem popłynął telefonem do soboci ńskiego. Na dwanaście dni stoperan zmienił zdanie.

  • 1 3

 • apel do Pań po 50 a może i po 40

  Nie bójcie sie mydła, zwłaszcza przed koncertami w dusznych salach, czasami odniosłem wrażenie że jestem w rybnym na hali targowej

  • 33 13

 • a może lokal ma słabą wentylację?

  tak bywa i trzeba o tym mówić

  • 9 3

 • nie wiem dlaczego kazdy artysta uwaza publicznosc za głupków

  nie wiem po co te wstawki z rozmowkami i slowa po polsku, plus : moj mąz ma pochodzenie polskie , na co czesc widowni reagowala oklaskami. Pewnie na wystepie w nicmczech maz mial pochodzenie niemieckie , itd. rzeczywiscie niewiele trzeba zeby widzowie zachwycali sie wystepem.
  Ja poszedlam na koncert dla muzyki a nie dla przedluzania wystepu drętwymi gadkami

  • 15 30

 • podziekuj komunie

  • 3 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Jarmark Bożonarodzeniowy
Jarmark Bożonarodzeniowy
jarmark
lis 19-24.12
g. 12:00 - 20:00
Gdańsk, Targ Węglowy
Aga Zaryan Christmas Songs
Aga Zaryan Christmas Songs
kolędy i pastorałki
gru 12
niedziela, g. 19:00
Gdańsk, Stary Maneż
Tymek
Tymek
hip-hop
gru 16
czwartek, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż

Kulinaria

Nowe Lokale

Sprawdź się

Sprawdź się

Widowiskowa kurtyna w szachownicę, deszcz balonów na koniec koncertu oraz zdejmowanie skarpetek na scenie przez artystę były charakterystycznymi elementami podczas koncertu: