• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Odkurzacz, myjka ciśnieniowa i melodia - Klangphonics pozamiatali Techno Balkon

Patryk Gochniewski
3 września 2023, godz. 08:00 
Opinie (42)

Niemieckie trio Klangphonics rozpaliło w sobotni wieczór Techno Balkon do czerwoności. Techno można grać na żywo przy użyciu klasycznych instrumentów. I to w taki sposób, że niejeden dzidżej może pozazdrościć. Koncert połączony z imprezą i... sprzątaniem. O tym, że to jeden z ciekawszych projektów ostatnich lat wiadomo od pandemii - nie mogło więc dziwić, że balkon hali Olivia był gęsty od ludzi.

Ben Kopfnagel, Maxl Walmsley-Pledl i Markus Zunic sześć lat temu założyli zespół Klangphonics. Od początku mieli jasny plan - grać muzykę elektroniczną na żywo, ale przy pomocy instrumentów. Stąd też na scenie widzimy perksuję i gitarę elektryczną. Jak sami mówią, w ten sposób wypełniają lukę pomiędzy producentem a żywym zespołem.

Grają deep house i melodyjne techno, ale zapewne gdyby nie pandemia, to pozostaliby jedynie jedną z wielu ciekawostek w otchłani dzisiejszego przemysłu muzycznego. Aż do pandemii. Większość ją przeklina, ale Klangphonics pewnie patrzą na nią jako jeden z najlepszych okresów w ich życiu. Znaleźli pomysł i potrafili kapitalnie wykorzystać media społecznościowe do promocji. Wielomilionowe zasięgi pojawiły się niemal z dnia na dzień.

Ten pomysł polegał na tym, że do tworzenia muzyki elektronicznej nie wykorzystywali instrumentów, tylko sprzętu do sprzątania, garnków, śmietników czy myjki ciśnieniowej. Pewnie, to już było, nie oni pierwsi na to wpadli, ale potrafili zrobić to na tyle oryginalnie, że zostali dostrzeżeni. Bo nie tylko pomysł się liczy, ale też wykonanie. A w tym były nie tylko umiejętności, ale też charyzma i poczucie humoru.

Najważniejsza w muzyce Klangphonics jest melodia. Sami muzycy bardzo mocno podkreślają, że właśnie to od zawsze było fundamentem tworzonej przez nich muzyki - miało być tanecznie. No i jest. Trzeba przyznać, że jest to ten typ wykonawcy, który potrafi porwać do tańca każdego. Nawet tego, kto na co dzień stroni od techno.

Niemcy od samego początku rozgrzali Techno Balkon do czerwoności. I to nie z powodu oświetlenia sceny. Oni mają w sobie ten wyjątkowy pierwiastek, który zazwyczaj zarezerwowany jest wyłącznie dla największych zespołów rockowych - magnetyzm i charyzma. Nie sposób było oderwać od nich wzroku i nie sposób było przestać słuchać. Naprawdę dawno nie słyszałem tak dobrego koncertu muzyki elektronicznej.

Bilety na kilkaset trójmiejskich koncertów znajdziesz u nas!Koncert jest tu słowem kluczem, ponieważ zazwyczaj w przypadku tego gatunku mamy do czynienia z dj setem czy tworzeniem muzyki na żywo, ale nie za pomocą żywych instrumentów (vide deadmau5 czy Orbital). Tu natomiast instrumenty są na pierwszym planie. Muszę przyznać, że ostatni raz tak dobry koncert z muzyką elektroniczną widziałem... w 2011 roku, kiedy to Cut Copy przegnali chmury znad zalanego wówczas deszczem Openera (przestało padać dopiero pod koniec trzeciego dnia festiwalu).

Klangphonics swoją mocą, energią i charyzmą porwali do zabawy wszystkich na balkonie i zapewne wielu w promieniu kilkuset metrów od miejsca imprezy. Są fantastyczni i myślę, że to kwestia bardzo niedalekiej przyszłości, kiedy zaczną pojawiać się na największych letnich festiwalach, ponieważ nawet wśród największych gwiazd gatunku próżno szukać nazwy, która potrafi tak zahipnotyzować publiczność.

Wydarzenia

Klangphonics (2 opinie)

79 zł
muzyka elektroniczna, clubbing / disko

Miejsca

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (42)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Jarmark Bożonarodzeniowy (37 opinii)

w plenerze, street food, jarmark

KIDS Station - Concert & Fun / Edycja Świąteczna (10 opinii)

96 - 198 zł
Kup bilet
muzyka filmowa, warsztaty, kiermasz, gry

OMD (4 opinie)

200 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Który z muzyków współtworzył zespół Kury?