Wiadomości

Patologia czy jeszcze sztuka? Wieszanie na hakach - kontrowersyjne atrakcje na Tattoo Konwencie

Wieszanie na hakach wbitych w ciało: kontrowersyjny pokaz ma być jedną z atrakcji sierpniowego Tattoo Konwent w Gdańsku.
Wieszanie na hakach wbitych w ciało: kontrowersyjny pokaz ma być jedną z atrakcji sierpniowego Tattoo Konwent w Gdańsku.

Czym jest normalność i gdzie są jej granice? Takie pytanie przychodzi na myśl, gdy przeglądamy program tegorocznego Tattoo Konwentu. Występu grupy Hooked Friends nie polecamy osobom o słabych nerwach - widok ciał wiszących, a nawet wirujących na hakach wbitych w zakrwawione ciało może przyprawić niejednego o mdłości.Wieszanie na hakach w wykonaniu Hooked Friends.
Wieszanie na hakach w wykonaniu Hooked Friends. fot.myspace.com/hookedfriends
Wśród tegorocznych atrakcji drugiej edycji gdańskiego Tattoo Konwent w gdańskiej Stoczni znajdziemy pokazy mody, fireshow i koncerty. To dodatki nie budzące większych emocji. W przeciwieństwie do drastycznego występu grupy Hooked Friends, uprawiających tzw. suspension, czyli podwieszanie na hakach.

Historia podwieszania jest długa, lecz odległa naszej kulturze. Tradycje takich praktyk sięgają pierwotnych rytuałów w Ameryce Północnej i Indiach. W latach 70. XX wieku wykorzystywał je w swoich pokazach performer Stelarc, zajmujący się sytuacjami ekstremalnymi cieleśnie. Zasłynął m.in. z tego, że jako pierwszy podwiesił swoje ciało w 25 kombinacjach.

Co dokładnie oznacza hasło "podwieszanie"? To nakłuwanie ludzkiego ciała sporej wielkości hakami umocowanych na linkach alpinistycznych, za pomocą których delikwent zostaje uniesiony w górę niczym ryba złowiona na wędkę. Fani suspension tłumaczą, że uprawiają rodzaj sztuki, przekraczają bariery związane ze strachem lub traktują takie działania jako formę medytacji - argumentacji jest tyle, ilu chętnych do podwieszenia się.

Co sądzisz o takich pokazach?

to próba tworzenia sztuki współczesnej, jest wiele innych, podobnych form 11%
to przedstawienie wywołujące silne emocje, każdy sam może zdecydować czy jest na nie gotowy 33%
to szokujące, że problemy emocjonalne mogą rodzić takie inicjatywy! 14%
to patologia i dewiacja, organizowanie takich pokazów powinno być zakazane 42%
zakończona Łącznie głosów: 1202
Co na to psychologowie? - Rytuał wieszania na hakach dotyczy aktu samouszkodzenia ciała w sytuacji ekspozycji społecznej, co ma silne działanie euforyzujące. Często związane jest to z niedojrzałym funkcjonowaniem sfery emocjonalnej oraz niską samooceną osoby poddającej się zabiegowi. W sztucznie zaaranżowanej sytuacji zapewnia sobie ona bliskość innych osób i poczucie więzi, a obecność osób trzecich wzmacnia przekonanie, że osoba robi coś dobrego i ważnego - mówi psycholożka Anna Watras. - W rzeczywistości jest to zachowanie ucieczkowe mające na celu poradzenie sobie z różnego rodzaju trudnościami życiowymi.

W Polsce takie praktyki są upubliczniane od dość niedawna - pierwsze podwieszenie podczas imprezy zrealizowano na konwencji tatuażu w Grudziądzu w 2006 roku. Wtedy wykonywał je gdański tatuażysta i piercer - Mariusz "Tattooman" Ekstowicz - , a podwieszanym był xRonix - najbardziej zmodyfikowany człowiek w Polsce, piercer i showman, który działa też w zespole Hooked Friends. Od dwóch lat tego typu imprezy odbywają się cyklicznie we Wrocławiu (1st annual Suspension 2008 i 2nd annual Suspension 2009) i skupiają fanów tylko tej ekstremalnej rozrywki.

Pozostaje jeszcze pytanie o bezpieczeństwo i higienę. Czy stocznia to odpowiednie miejsce na taki show? - Hooked Friends to profesjonaliści idealnie przygotowani do różnych warunków imprez, które często odbywają się w o wiele bardziej ekstremalnych okolicznościach - mówi Marcin Pacześny, współorganizator Tattoo Konwentu. Bierzemy jednak pod uwagę zróżnicowane reakcje widzów, więc będziemy informować, że występ nie jest dla osób słabo znoszących widok krwi. Nie widzimy konieczności podejmowania żadnych dodatkowych działań, bo sam show nie zawiera obraźliwych treści.

Oczywiście zwolennicy tej rozrywki będą się kłócić z negatywnymi opiniami, ale historia europejska mówi sama za siebie. Wieszanie na hakach było niegdyś formą wymyślnej tortury. Czy aż tyle do dziś zmieniło się w odczuwaniu bólu i interpretacji autoagresywnych zachowań, aby dziś robić z tego atrakcję jednej z większych trójmiejskich imprez? Hooked Friends przygotowują na Tattoo Konwent przedstawienie nawiązujące do klimatu tegorocznej konwencji, mianowicie horroru. Co jeszcze zrobią, by ich występ był bardziej krwawy i przerażający?

Opinie (140) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

11

lipca

Samochodowe Kino Ferment: G... Gdańsk, Sopot, Ergo Arena

22

lipca

Kino na Szekspirowskim Gdańsk, Teatr Szekspirowski

Kultura

Podróże w wersji mikro. Poznaj Gdańsk z przewodnikiem
Podróże po Gdańsku z przewodnikiem
Rozstrzygnięto konkurs na rozbudowę Opery Leśnej
Będzie rozbudowa Opery Leśnej

Kulinaria

Z widokiem na morze i miasto. Trójmiejskie lokale z tarasami
Lokale z tarasami w Trójmieście

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Konkurs Literacki Miasta Gdańska nosi imię: