Polak Polakowi Wilkiem. Recenzja filmu "Wesele" Wojciecha Smarzowskiego

Wiwisekcja polskiego narodu według Wojtka Smarzowskiego poniewiera bardziej niż lejąca się strumieniami na ekranie wódka, a emocjonalnego kaca po seansie nie złagodzi żadna stawiająca na nogi mikstura. Będąc gościem na tytułowej imprezie, raz po raz dostajemy ciężkim obuchem po głowie, uświadamiając sobie po każdym ciosie, że tak naprawdę wesele jest stypą, podczas której reżyser opłakuje współczesną Polskę i pochyla się nad jej wstydliwą przeszłością. Najnowsze dzieło twórcy "Kleru""Wołynia" poraża ilustrowaniem skali ludzkiego zła, ale jednocześnie dławi się nadmiarem wątków i ugina pod ociężałą symboliką.Przed premierą nowego "Wesela" trzeba byłoby chyba wykazać się niewyobrażalną wręcz naiwnością, by zwiastun najnowszego dzieła Wojtka Smarzowskiego potraktować jako zapowiedź niezobowiązującej rozrywki w rytmach discopolowych przytupów i w towarzystwie zapijaczonych, wąsatych wujów. Bodaj najbardziej bezkompromisowy reżyser w Polsce pomiędzy zwrotkami weselnych przyśpiewek zainstalował ładunek o potężnej sile rażenia, którego odłamki trafiają praktycznie w każdą polityczną i światopoglądową sferę życia w naszym kraju. Jeżeli więc nastawiacie się na rubaszną zabawę w oparach satyry, to zaproszenia na "Wesele" nawet nie warto wyjmować z koperty.

Nowe "Wesele": ani kontynuacja, ani remake, ani to, co nam się wydajeSprawdź gdzie grają film Wesele

Zgodnie z deklaracjami samego Smarzowskiego jego najnowszy film nie jest żadnym suplementem do dzieła z 2004 roku. Pod kątem stylistycznym to zupełnie inna opowieść, której wspólne elementy z pełnometrażowym debiutem reżysera oczywiście da się znaleźć. Weselni goście znów są mniej lub bardziej reprezentatywną próbką polskiego społeczeństwa, a popadająca w coraz większą ruinę i chaos impreza odzwierciedla wszystko, co w naszym kraju budowane jest na kłamstwie, pożądaniu, chciwości i nienawiści. Gospodarz uroczystości (Robert Więckiewicz), jak Marian Dziędziel sprzed lat, próbuje wydać za mąż córkę i łatać przy okazji coraz większe dziury w budżecie, pana młodego znów bardziej od wybranki serca interesują druhny i sprezentowany przez teścia sportowy wóz, a pazerny ksiądz pod stołem przelicza jeszcze grubsze pliki banknotów.

Zobacz też: Trójmiejskie akcenty w nowym "Weselu"

Tym razem jednak weselna zadyma stanowi dla Smarzowskiego jedynie pretekst do kolejnego po "Róży" i "Wołyniu" wglądu w bolesną historię Polski. Przebieg tytułowej uroczystości przywołuje w cierpiącym na demencję seniorze rodu fragmentaryczną pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed kilkudziesięciu lat. Antoni Wilk (po raz ostatni na ekranie doskonale znany trójmiejskiej publiczności Ryszard Ronczewski) przypomina sobie dawną miłość do żydowskiej dziewczyny w czasach, gdy jakiekolwiek głębsze uczucia pacyfikowane były ogniem i ołowiem. W pokiereszowanym wspomnieniami umyśle staruszka rzeczywistość zaczyna coraz mocniej przeplatać się z przeszłością. Postaci i wydarzenia z okresu wojny pojawiają się w teraźniejszości i odwrotnie.

Nowe "Wesele" nie jest ani kontynuacją filmu o tym samym tytule z 2004 roku, ani jego nową wersją. Smarzowski po prostu wykorzystał sprawdzoną już przez siebie formułę, choć tym razem nie wydaje się ona adekwatna do poruszanych wątków, których notabene jest znacznie za dużo.
Nowe "Wesele" nie jest ani kontynuacją filmu o tym samym tytule z 2004 roku, ani jego nową wersją. Smarzowski po prostu wykorzystał sprawdzoną już przez siebie formułę, choć tym razem nie wydaje się ona adekwatna do poruszanych wątków, których notabene jest znacznie za dużo. mat. prasowe/ Kino Świat

Wszystkie nasze strachy w kotle "Smarzola"Niekiedy ten równie intrygujący, co ryzykowny zabieg sprawdza się doskonale, jak choćby w scenie kościelnej, gdy "dzisiejszy" kapłan piętnuje "tęczową zarazę", a ten sprzed lat karci z ambony "szerzące się żydostwo". Znacznie częściej jednak, szczególnie w drugiej połowie filmu, ta wymienność wątków i czasowych płaszczyzn zaburza płynność obu opowieści i pozostawia wiele historii bez dopowiedzenia. Jedną z większych bolączek "Wesela" jest właśnie wielogłosowość oparta na stereotypach i dość natarczywe miejscami poszukiwanie analogii. Punktem wyjścia są pogromy żydowskiej społeczności przez Polaków, które Smarzowski zestawia - czasami bezceremonialnie i dość chaotycznie - z dzisiejszymi nagonkami na środowiska LGBT, wrogością w stosunku do Ukraińców czy niechęcią na tle rasowym. Alegorie są aż nadto czytelne, ale zarazem bardzo apodyktyczne i moralizatorskie.

Smarzowski nie zamierza bowiem w nowym "Weselu" za pomocą filmowego języka dyskutować z widzem. Wystawia Polsce autorską diagnozę, pod którą zapewne bardzo wiele osób się podpisze. Problem jednak w tym, że na ekranie taka nawałnica narodowych przywar, nierozliczonych grzechów i bardzo sugestywnych ostrzeżeń rozrzedza się w gąszczu wątków. Reżyser do jednego kotła wrzuca antysemityzm, ksenofobię i homofobię, krytykę kościoła i klas politycznych, ludzką małostkowość, zazdrość i nienawiść, seksizm, alkoholizm, emigrację zarobkową, weganizm i ubój zwierząt, handel ludźmi, kiboli, a nawet pandemię. Wszystko kipi, bulgocze i niejednokrotnie po prostu rozlewa się na bok, zostawiając wokół zupełnie obcy dotąd w kinie Smarzowskiego bałagan.

W "Weselu" mamy do czynienia z dwiema opowieściami. Jedna dotyczy współczesnych czasów i koncentruje się na tytułowej uroczystości w jednej z podlaskich wsi. Druga sięga do czasów II wojny światowej i porusza kwestię mordów dokonywanych na Żydach przez Polaków.
W "Weselu" mamy do czynienia z dwiema opowieściami. Jedna dotyczy współczesnych czasów i koncentruje się na tytułowej uroczystości w jednej z podlaskich wsi. Druga sięga do czasów II wojny światowej i porusza kwestię mordów dokonywanych na Żydach przez Polaków. mat. prasowe/ Kino Świat

Obrazy, od których chce się odwrócić wzrokRównie bezkompromisowy jak reżyser jest również język, którego używa do opowiadania wstrząsających momentami historii. Oczywiście do tego twórca "Domu złego" już nas wielokrotnie przyzwyczaił, ale w "Weselu" decyduje się na bardzo transparentną dosłowność. Sceny palenia żywcem ludzi w stodole czy uprzątania potem ich zwęglonych zwłok wbijają w fotel do tego stopnia, że zostają nam po seansie odciski. Siła obrazu jest porażająca, lecz bardzo często to jedyne narzędzie, którym posługuje się Smarzowski. Brakuje w "Weselu" psychologicznego wgryzienia się w postaci i bardziej szczegółowej analizy historycznych faktów, jak miało to miejsce choćby w "Wołyniu".

Pojawiają się także sceny, które już bardzo niebezpiecznie balansują na granicy dobrego smaku. Dotyczy to szczególnie jednej, która wygląda tak, jakby do montażowni po kryjomu zakradł się Patryk Vega i wkleił do filmu jedną ze swoich ilustrowanych "anegdotek". Skłamałbym, że rzutuje to na ocenę całości, ale Smarzowskiemu chluby raczej nie przynosi. Wiele nadrabia tutaj sprawna ręka operatora Piotra Sobocińskiego, choć jego kadry często idą na marne przez absurdalnie szybki montaż, który zamiast dynamizować opowieść, wprowadza sporo znaków zapytania w kontekście fabuły. Aktorom również nie pomaga, bo właściwie tylko Robert Więckiewicz i Mateusz Więcławek (duże brawa!) mają "czym pograć". Świetnie wypada Agata Turkot, klasę pokazał nieodżałowany Ryszard Ronczewski.

Aktorsko najwięcej do zagrania ma tutaj Robert Więckiewicz, który ze swoich obowiązków wywiązuje się bez zarzutu, ale i bez wyraźnego blasku. Znacznie lepiej prezentuje się młoda część obsady: Mateusz Więcławek i Agata Turkot. Doskonale, choć niestety już po raz ostatni na ekranie, ogląda się Ryszarda Ronczewskiego.
Aktorsko najwięcej do zagrania ma tutaj Robert Więckiewicz, który ze swoich obowiązków wywiązuje się bez zarzutu, ale i bez wyraźnego blasku. Znacznie lepiej prezentuje się młoda część obsady: Mateusz Więcławek i Agata Turkot. Doskonale, choć niestety już po raz ostatni na ekranie, ogląda się Ryszarda Ronczewskiego. mat. prasowe/ Kino Świat

Wilki grasują w rzeźniOjciec panny młodej, Rysiek Wilk, którego gra Robert Więckiewicz, jest lokalnym (nieco podupadającym finansowo) oligarchą, który majątku i pozycji dorobił się na ubojni świń. Wizyta w jego zakładzie zapewne nie należałaby do najprzyjemniejszych dla wielu naszych zmysłów. Podobnie jest z "Weselem". To filmowa rzeźnia, w której Smarzowski w brutalny sposób szlachtuje polską mentalność, odsącza z niej grzechy przeszłości i serwuje widzom surowy produkt, który każdy przyrządzi na swój sposób. Czytaj: wedle własnych przekonań i światopoglądu. To niesamowicie mocny filmowy przekaz, ale bardzo kruchy w swojej formie.

Tego filmu, wbrew obawom reżysera, nikt w Polsce nie zakaże. Wielu (w tym niżej podpisany) uzna, że należało to zrobić po prostu lepiej - subtelniej, z umiarem, ładem i szacunkiem dla widza. Większość powinna go jednak obejrzeć. Na pewno nikt nie będzie chciał o nim pamiętać. Pamięć, podobnie jak miłość, to jednak niezbędny element, by nie przywoływać na nowo ludzkiego zła, nienawiści i uprzedzeń. By - nawiązując do nazwiska głównych bohaterów - człowiek człowiekowi nie był Wilkiem. Obawiam się, że ten morał akurat zniknie w gąszczu kontrowersji i ataków na reżysera. Podobnie jak obawiam się, że nie trafi do tych, do których jest adresowany. Obym się mylił.

OCENA: 6/10

Film

Wesele
6.4 69 ocen

Wesele (23 opinie)

produkcja
Polska
premiera
8 października 2021
czas trwania
2 godz. 15 min.

Opinie (411) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • I co gorsza: już nawet burak burakowi Polakiem :)

  A co będzie jak pomidory się dowiedzą, że tak można ...

  • 34 10

 • kolo wala (1)

  nie nawidze tych typow nagle sie odkopali,i udaja niewinnych.

  • 12 20

  • Wuj wie o co ci chodzi i w dodatku błąd na błędzie.

   • 9 1

 • (27)

  Każdy dzień przeżyty w tym kraju utwierdza mnie, ze jestem tu za karę;)

  • 82 81

  • (2)

   To czemu stąd nie wyjedziesz?

   • 26 19

   • (1)

    ale on tu nie przyjechał, tylko się urodził

    • 20 6

    • Przodkowie tu przyjechali.

     • 0 0

  • (2)

   W takim razie out

   • 18 22

   • to nie piłka nożna

    • 10 12

   • Jak out?

    Polska dla Polaków!
    Kto ma obowiązek go przyjąć, a jak drut będzie?

    • 1 0

  • Wygumiaj do Afryki.

   • 10 18

  • Ten uśmieszek na końcu sugeruje ironię?

   Czy może masz problem z oceną stanu swojego umysłu?

   • 1 11

  • (12)

   Leć do Somalii albo Afganistanu tam w końcu zaznasz ukojenia, a i nagroda na ciebie spłynie. Wreszcie nie będziesz musiał się tu męczyć.

   • 9 14

   • (10)

    Zaprawdę dlaczego zawsze odsyłacie ludzi tam gdzie prawa człowieka są łamane jeszcze bardziej? Czemu nie zaproponujecie Portugalii, Dani czy Belgii?

    • 15 3

    • (6)

     Dobra jedź do Molenbeeku w Belgii jak źle ci w Polsce.

     • 9 11

     • (5)

      Byłem i jest całkiem. ok. Nie wierz w 100% w propagandę. To tak jak jakiemuś obcokrajowcowi powiedzieć, nie jedź do Polski samochodem, bo na pewno ci go ukradną.

      • 8 5

      • (3)

       ale jedź, kup bilet w jedną stronę. Skoro męczysz się mieszkając w Polsce to jedź gdziekolwiek zwłaszcza tam gdzie jest lepiej gdy cię tam nie ma. Na co czekasz?

       • 6 9

       • (2)

        Czekam, aż Wy wyjedziecie :)

        • 5 4

       • I tyle zostało z argumentów. Musisz mieć jakiś obniżony poziom inteligencji skoro nie wyjeżdżasz mimo że możesz i mimo że życie w tym kraju jest za karę. Skontaktuj się z lekarzem i farmaceutą.

        • 5 6

       • Jan

        Nie licz na to. My zawsze tu będziemy i bedziemy dawac odpór takim, jak Ty.

        • 0 2

      • Tyle że to akurat może się zgadzać

       • 0 0

    • albo do (1)

     Goeteborga

     • 2 3

     • Bylem. Pracowalem i mieszkalem.

      Nalykales sie propagandy jak twoi odpowiednicy w UK przed euro 2012 ostrzegali czarnych aby nie jechali do Polski.

      • 6 3

    • To jedź do Belgii, Holandii...

     • 2 1

   • O... aż tam trzeba aby było gorzej? No no...

    • 0 0

  • Dziecko, daj już spokój.

   • 2 3

  • Droga wolna

   Po co ta martyrologia ?

   • 0 2

  • To po co tu jesteś?

   • 1 2

  • Czyli, nie chcesz wyjechać i jest ci tu źle!

   To tylko lekarz i dobre prochy!

   • 0 1

  • Obywatel tenkraju

   Oby jak najszybciej jak w starych dobrych czasach - paszport w jedną strone

   • 0 1

  • To wyjedź do innego....

   • 0 0

 • Polak (11)

  Niech zgadnę stary schemat z poprzednich filmów niekoniecznie polskich: Polak, katolik, homofob, rasista i antysemita morduje przedstawicieli narodu wybranego, a niemcy / nazisci przyjeżdżają w czasie wojny na wycieczkę turystyczna

  • 173 46

  • No generalnie, taka prawda.

   • 28 18

  • moze lepiej isc do kina niz zgadywac cos w internecie? (3)

   Dowiesz sie przy okazji ile kosztuje bochenek chleba i jaka jest druga zwrotka hymnu.

   • 23 20

   • Iść do kina? (2)

    Taka prawda czasu, prawda ekranu? Jak w Misiu?
    Już nie napiszecie historii na nowo. Firma holokaust już się zużyła.

    • 17 6

    • Tak jak Smoleńsk? (1)

     • 6 5

     • a może Smoleńsk też był cel.ową robotą tego który teraz rządzi lub tych którzy nad nim stoją?Pozbył się swojej kserokopii i został jedynowładcą

      • 1 0

  • Polacy i Wegrzy to ludzie najbardziej goscinni, otwarci

   pomocni i w ogole nie zwracaja uwage na takie drobiazgi jak kolor skory, wyznanie czy orientacja seksualna. To zly jest zachod. Polska, a zwlaszcza ta wschodnia to do rany przyloz.

   • 19 4

  • Ten schemat gwarantuje nagrody na festiwalach filmowych. (2)

   • 16 1

   • Od starszych braci w wierze

    • 4 1

   • widać

    ..temat za trudny...dla ciebie

    • 0 0

  • to nie zgaduj

   tylko obejrzyj film i wtedy się wypowiadaj, ...ale prawicowe miernoty mają zdnanie wyrobione na każdy temat z góry...racja?

   • 0 1

  • Brawo!!!! krótko i na temat.

   • 0 0

 • Polacy a zwlaszcza ci co podniesli glowy po 2015 (32)

  próbują selektywnie interpretowac historie tak jak im pasuje a prawda jest taka że byli Polacy którzy mordowali żydów jak i ci co ich ratowali . To tak jak dzisiaj 30% mysli tylko o tym aby tu i teraz dostac jakieś 500zl gdy politycy uwłaszczają sie na nasym majątku i ci dla których ważna jest przyszłośc Polski bo nie można więcej wydawać niż się zarabia . Gierka już mieliśmy i nic to polaków nie nauczyło dalej są podatni na populizm polityczny czy kościelnh

  • 247 95

  • Wszystko (5)

   Się zgadza życie.. jedni myślą o. Pieniądzach drudzy o dużo większych .... i cały kontekst polityczny tego nie zmieni...

   • 17 4

   • (4)

    Są jeszcze ludzie, którzy myślą o dobru, pięknie i prawdzie.

    • 23 4

    • (1)

     gdzie? przykład?

     • 1 1

     • Ja. Moja rodzina. Moi przyjaciele. Myślę, że ludzi takich jak my, jest więcej. Pozdrawiam

      • 17 1

    • Donald zbaw nas.

     • 5 2

    • Ale nie jest nim Smarzowski. On bezczelnie manipuluje.

     • 3 2

  • Elming kto ci takie brednie do tego pustego dzbanka nakładał .W TVNienawisc własnie takie brednie (6)

   Ale tusk wróci i bedziesz miał drugą Irlandie albo nawet Japonie jak za wałesy

   • 20 40

   • Uderz w stół (1)

    A pissowiec zacznie szczekać.

    • 36 20

    • Gdyby nie pisowcy to byś nie miał o czym pisać .....

     To sens twojego życia? biedny jesteś

     • 9 18

   • Zachod zazdrosci Polsce dobrobytu. (2)

    Ostrza zeby na 500 euro pensji nauczycieli czy 600 euro ratownikow medycznych.

    • 21 4

    • Taka co oddaje, co ma najcenniejszego za pieniądze to k... a (1)

     Nawet jak europejska to też k..a:)

     • 5 9

     • UE to my, to nie obce sily.

      Jestesmy w UE dobrowolnie i mozemy dobrowolnie ja opuscic. Nie ma tu sprzecznosci z suwerennoscia i zdrada.

      • 1 1

   • PiSming....jarozbaw Bialorus szykuje a tacy jak ty się cieszą.....

    Szczujnia TVP działa....

    • 11 3

  • Są tacy którzy są chlubą Polski jak Pan Donald Tusk a są również tacy którzy Polskę hańbią jak (10)

   • 24 25

   • Donald jest chlubą dla takiego jak ty zagubionego w tym co dobre, a co złe (7)

    Boję się takich ludzi. Zioną nienawiścią, kłamią, manipulują, udają wierzących, udają Polaków, ale jednocześnie się wstydzą Polskości. Na koniec przeważnie okazuje się, że mają poważne problemy ze sobą. Ale ich krzykliwość, aspiracje i pewność siebie z kosmosu dominuje w dyskursie. Wiadomo co jest krzykliwe ...
    A Smarzowski to zachwycony złem perwers. Jego opowieści w Drogówce, Domu złym i Weselu to kumulacja patologii, koncentrat nienawiści. Jeśli ktoś na podstawie takich filmów twierdzi, że tacy są Polacy to ma wielki problem z postrzeganiem rzeczywistości.

    • 30 29

    • (5)

     No, a może facet pokazuje jak jest? Może inni nie mają odwagi? To, że nie zauważyłeś tego w dobranocce, to nie znaczy, że tak nie jest? Mam kumpla, który pracował w drogówce i powiedział, że to co pokazał Smarzowski, to jest jeszcze mały miki. Słyszałeś o łowcach skór, a potem na tm patencie o łowcach blach? Słyszałeś o zoofilu, który latami gwałcił swojego psa i sprzedawał po 100 za spotkanie swoim znajomym? Jeśli Smarzowski albo ktokolwiek inny nakręci o tym film, o tym co jest faktem, to też będziesz twierdził, że ktoś ma problem z postrzeganiem rzeczywistości. No, a to nie znaczy, że inne narody takie nie są. Najpierw więc włącz myślenie, a potem poszukaj wiedzy i nie udawaj internetowego moralisty ... Nie każdemu psu na imię burek. W swoim życiu byłem na 40, może 50 weselach i na każdym z nich widziałem pojedyncze sceny z Wesela. Tyle w temacie. Pozdro dla kumatych. Amen

     • 20 22

     • Nie ma co tłumaczyć.

      Brak mu inteligencji i wyobraźni. To taki typowy, pissowski nikt.

      • 15 16

     • "Pozdro dla kumatych" :D
      Sporo to mówi o tobie.

      • 10 1

     • moze...

      a jesli nie?

      • 1 0

     • aha masz kumpla który widział patologię w policji i słyszałeś o łowcach skór

      i dlatego Smarzowski ma powody aby kręcić filmy, że Polacy nienawidzą i zabijają Żydów, no tak - logiczne , nie no tak, oczywiste że powinniśmy w takim razie przepraszać za II WŚ. Spustoszenie we łbach takich mądrych inaczej jest dla mnie przerażające!

      • 7 5

     • I kto tu jest podejrzliwy, widzący wszędzie knucie,

      knujący samemu, do tego widzący źdźbło w oku bliźniego, a ch*ja we własnym odbycie nie dostrzegający.
      Cała satyra na współczesny elektorat Totalniaków z KO et consortes.
      Ps Świat powinien odpocząć od Waszego marudzenia, nie sądzicie. Tyle fekaliów, ile wy na własne państwo wylaliście, to tylko Targowiczanie, w piekle, wiedzą.

      • 6 4

    • Fakt, ten " reżyser" to taki kronikarz wypadków!

     • 0 1

   • Przestańcie chlubić polityków. Naukowiec czy działacz społeczny to rozumiem. Ale polityk,

    z jednej czy drugiej strony, nie zasługuje na to. Bez wahania wyśle twoje dziecko na wojnę.

    • 19 0

   • ale popłynąłeś - chlubą hahahahaha tusk hahahahhah

    • 7 6

  • 99% mordowało, 1 % ratował

   Niemcy byli lepsi, jak mówił pan profesor Bartoszewski

   • 6 16

  • Polak wielką literą, no cóż

   kiepska polonistka uczyła, albo autor poprzez taki zapis wyraża własny stosunek do Polaków. Tak czy siak niedouczenie

   • 2 1

  • Wszystko pięknie, tylko, Kasandro, czy byłeś równie dalekowzroczny przed 2015

   Bo ja byłem.

   • 0 2

  • Przemilczana prawda (1)

   Byli tacy i tacy, ale o tych ratujacych zydow jest bardzo glosno, a o skali antysemityzmu w tamtym czasie nadal niewiele slychac. od tego jest film, by pokazywac kazda strone, nawet ta bolesna. polscy mysla, ze bylo jedwabne i tyle. a jest wielce prawdopodobne, ze takich miejsc bylo wiele, ale o nich sie nie mowi. to jak bardzo dzis nie lubimy zydow, choc ich tu nie ma, pokazuje ile w nas zla wyssanego z mlekiem matki. czy naprawde myslisz, ze bylo jedwabne, kilka drobnych incydentow i tyle? nie jestesmy narodem wybranym, lepszym od innych. myslenie o sobie w taki sposob robi z nas jeszcze gorszych ludzi.

   • 4 3

   • antysemityzm?To dlatego nie można powiedzieć że w Jedwabnem mordowali Niemcy tak?Grafoman Gross który nie jest nawet historykiem napisał gniota i to jest prawda objawiona tak?Zeznania na UB wymuszane łamaniem kości zrywaniem paznokci itd to absolutnie pewne relacje tak?Daj sobie spokój z tymi bredniami żyją jeszcze świadkowie tylko że ich relacje nikogo nie obchodzą głupek kwaśniewski przepraszał za nieswoje zbrodnie a kiedy oni przeproszą za setki tysięcy zabitych cywilów w Palestynie?Narodek morderców i ksenofobów z Izraela myśli że zamknie wszelkie wątpliwości pałą antysemityzmu śmieszni są

    • 1 0

  • Byli Polacy mordujących Zydów ale było więcej żydów mordujących Polaków. O tych drugich filmów nie wolno robic.

   • 2 2

  • Jak podnieśli głowy to źle !!!

   • 0 0

  • Jeśli 30% Polaków tak jak mówisz "za 500+" głosuje na tego co te 500zł im da, znaczy to tyle że sukces transformacji i ostatnich 25 lat nie został zbyt sprawiedliwie podzielony i spożytkowany na poprawę sytuacji tych 30%. Nie żebym popierał partaczy obecnie u władzy, ale bez dobrej odpowiedzi na pytanie co poszło nie tak w ostatnich 25 latach nie odbierze się władzy PiSowi.

   • 0 0

 • Polacy to dobroduszny i kochający inne nacje naród (6)

  Jak wogóle można myśleć inaczej

  • 32 37

  • (1)

   To prawda, przecież te dzieci są za zasiekami granicznymi, a nie w naszym kraju.

   • 12 6

   • Żeby nie było, pisałem to jako sarkazm

    • 2 0

  • traktuję to jako ironię (1)

   • 3 2

   • no raczej

    • 3 1

  • w ogóle, w ogóle, w ogóle

   To podstawówka albo szkoła średnia. Wiedzy nic, pogardy moc. Załatw proszę sprawy jak trzeba - najpierw matura co najmniej na dostateczny, a później geopolityka, sarkazm i opinie publiczne.

   • 2 1

  • Żydzi miłują Palestynczyków, Polaków i wszystkich na świecie. Tylko czasami im nie wychodzi. O ty zrobić film.

   Tylko kto się odważy?

   • 1 1

 • 500+ dla obcokrajowców (4)

  to przegięcie bede o tym trąbił bo coraz wiecej gruzinów ukrainców czy mołdawian sprowadza to swoje rodziny korzystając z....funduszu demograficznego dla POlski PIS jak wam nie wstyd rodakom w oczy spojrzeć, drugi problem jest taki ze masowo rozdaje sie obywatelstwo polskie!!!!

  • 35 57

  • fundusz PiS? Mateusz albo Obajtek sprzedali nieruchomosci (1)

   i zasilaja ten fundusz?

   • 17 3

   • Kluby potwierali....

    Pissowskie damy na rurze i takie tam

    • 1 0

  • Ale jak pol aczkom sdawali i dają odpowiednik 500+ to juz ok

   Ilu uciekło z tego kraju?

   • 3 1

  • Wstyd je mieć... przez PiS

   • 2 0

 • Oj Polańskie oj dana dana

  Bigos golonka wódka apteka kościółek cmentarz .głupota zawiść złość i tak co dzień smutny kabarecik

  • 39 31

 • (20)

  Widzę że ostatnio prakrycznie każdy film to szkalowanie Polaków !czy bez tego film nie ma szans na żadne narody ?co jest w naszym narodzie że cały czas musimy się biczowac i przepraszać a nas ktos przeprasza? Czy Żydzi przeprosili na lata stalinowskie? Jak to jest w innych krajach też tak po sobie kasa reżyserzy?

  • 136 63

  • (10)

   To nie szkalowanie tylko prawda objawiona. Tak Polacy ratowali Żydów, tak Polacy zabijali Żydów. Takich stodół było więcej.

   • 20 28

   • a ile konkretnie było tych stodół? (9)

    Ja nie znam żadnej, w której to Polacy by organizowali masowe palenie Żydów z własnej inicjatywy. Sprawa Jedwabnego wciąż jest niezbadana i fałszowana przez propagandzistów.

    • 36 13

    • (5)

     Nie było stodół, nie było karuzeli obok getta, nie było dzieci na granicy

     • 15 26

     • Nie było gettowych policjantow z ktorych kazdy codziennie (2)

      mial dostarczyc do wywozu 7 ziomkow ?? Poczytaj poki mozna

      • 6 1

      • Polskiego Żyda zalicza pan jako Polaka czy Żyda? (1)

       • 3 1

       • zależy, czy ustalamy winnego czy spadkobiercę

        • 0 0

     • (1)

      karuzela?To chyba wymysł jakiegioś niedojjba pisarczyny koleś myślał że Polacy bez broni rzucą się na SSmanów tak?Rzeczywiście nadmiar wódy prochów albo analny stosunek z tą samą płcią ryje mózg

      • 3 0

      • heheh

       jak zwykle głodnemu prawdziwemu Polakowi prawemu chleb na myśli nie??

       • 0 0

    • (2)

     No, a do szkoły do Janeczka nie chodziła? Historii nie miała? No, a chociażby o grupie ps.Ognia nie słyszała? Nie wie co to pogromy kieleckie (nie chodzi o majonez)?

     • 10 13

     • U nas moze dwa male pogromy (1)

      U nas dwa male pogromy a juz dziesiatki filmów. W niemczech francji j na zachodzie bylo tego sto razy wircej a filmow 5 razy mniej

      • 9 2

      • Taak, cytując "wszędzie gnębili Żydów, o co tyle hałasu?!"

       To czemu się pieklimy o Wołyń, toż to też "incydent" był...

       • 0 4

  • a za co chcialbys chwalic dzisiejszych Polakow? (6)

   Nie mowie o jednostkach ale o calosci spoleczenstwa.

   • 12 12

   • Dużo wspaniałych jednostek!

    Naród za to, to jednak...

    • 2 0

   • Za co?: Za wrażliwość! (2)

    Za spontaniczność,
    Za to że jestem tu, za wiele

    • 4 1

    • (1)

     Za wrażliwość? Marsz niepodległości, a tam hasła typu: raz sierpem raz młotem

     • 0 3

     • Nie myślałam bo twojej " wrażliwości"!

      • 0 0

   • Na pewno nie za takie durne filmy (1)

    Ahahahahah

    • 0 0

    • Janusz...

     no tak..

     • 0 0

  • Za Polską głupotę kto ma was przepraszać? (1)

   • 1 5

   • głupotą było niepopędzenie stąd obrzezańców już w średniowieczu

    • 2 0

 • Cóż. Reżyser uwierzył w swą misję zbawcy Polski, wyszło tragicznie (6)

  Łopatologia, dłużyzny, aktorzy grają za karę?
  Szkoda czasu.

  • 97 49

  • Musi edukować biednych

   polaków. Widać po wypowiedziach na tym forum, że działa. Pustynia intelektualna czuje się winna i lubi to. Trzeba przepraszać za każdy dzień.

   • 6 2

  • Ale i tak zostanie obsypany nagrodami. Opluwa Polaków - to wystarczy dla uznania go reżyserem. Kto takie gnioty finansuje? (3)

   • 5 2

   • Jaruzelski też był Polakiem

    ale pewnie z chęcią byś na niego napluł miernoto....

    • 0 0

   • lepiej finansować film niż patologię pincet plus

    • 0 0

   • A może zamiast o nagrodach trzeba by zapłakać nad tym jacy jesteśmy. do mordów jeszcze dziś nie dochodzi ale jesteśmy już przy gardłach sąsiadów .A kto do tego doprowadził ?!

    • 0 0

  • obejrzałeś ten film czy znasz go z opowiadań

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Mela Koteluk & Kwadrofonik
Mela Koteluk & Kwadrofonik
rock, pop
paź 29
piątek, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż
Fisz Emade Tworzywo - Ballady i Protesty
Fisz Emade Tworzywo - Ballady i Protesty
muzyka alternatywna
lis 12
piątek, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż
Król
Król
pop
lis 27
sobota, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż

Nowe Lokale

Sprawdź się

Sprawdź się

Damsko-męski duet, Ewa Piątkowska i Dominik Wasilewski, właściciele marki EVC DSGN, tworzą modę: