Streetwaves: artyści opanują falowce i Dolinę Radości

Pierwszy dzień Streetwaves odbędzie się w sąsiedztwie falowców na Przymorzu.
Pierwszy dzień Streetwaves odbędzie się w sąsiedztwie falowców na Przymorzu. fot. Lucyna Kolendo

Tegoroczny festiwal Streetwaves odbędzie się w weekend, 30-31 maja w okolicach falowców na Przymorzu i w leśnym otoczeniu Doliny Radości.Streetwaves to jedna z ciekawszych inicjatyw kulturalnych w Gdańsku. Co roku w innej, starannie wybranej przez organizatorów z Instytutu Kultury Miejskiej dzielnicy, na przełomie maja i czerwca odbywa się kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Chodzi o to, żeby skonfrontować przechodnia z kulturą - często przez przypadek i w miejscach na co dzień z nią niekojarzonych.

W czasie imprezy od rana do wieczora koncertujących muzyków spotkamy na podwórku przy trzepaku, wystawę będziemy oglądać spacerując wśród parkowych drzew lub na klatce schodowej kamienicy, a osiedlowy zieleniec stanie się tymczasowym centrum kultury z programem warsztatów, artystycznych happeningów i rodzinnym piknikiem. Siłą tej imprezy jest jej spontaniczność i ogromny potencjał - każdą kolejną opanowywaną przez artystów dzielnicę zinterpretować można w zupełnie inny, kreatywny sposób.

W tym roku roku hasłem przewodnim Streetwaves, które odbędzie się w weekend, 30-31 maja w sąsiedztwie falowców na Przymorzu zobacz na mapie Gdańska (sobota) oraz w leśnym otoczeniu Doliny Radości zobacz na mapie Gdańska (niedziela) jest "Dobra samotność".

Scenerią drugiego dnia będą tereny leśne Doliny Radości.
Scenerią drugiego dnia będą tereny leśne Doliny Radości. fot. Lucyna Kolendo
- Samotność występuje wszędzie: w bloku zamieszkanym przez tysiące ludzi i pośród milczącego szumiącego lasu. Ale wszędzie tam istnieje potencjalność odnalezienia dobrej samotności: tej oswojonej i możliwej do zaakceptowania - tłumaczy pomysł koordynatorka projektu - Natalia Cyrzan z IKM. - Falowce są miejscem, gdzie potencjał wspólnotowości jest ogromny: im więcej w nim ludzi, tym więcej możliwości bliskich relacji. Las i przyroda to dla mnie z kolei to, co bezsprzecznie było pierwsze, przed nami. Mam poczucie bycia intruzem w świecie przyrody i nieustannego anektowania świata przyrody przez człowieka.

Dokładny program imprezy ogłoszony zostanie w pierwszej połowie maja. Na pewno znajdą się w nim koncerty (w tym koncert na słuchawkach w lesie), instalacje artystyczne związane z  przestrzenią w Dolinie Radości, niewielkie przedsięwzięcia (w tym debata) współorganizowane z mieszkańcami falowców czy spacery tematyczne po okolicy. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie wolny, drugiego dnia organizatorzy zapewnią również darmowy transport z Oliwy do Doliny Radości.

Opinie (55) 1 zablokowana

 • kuzwa nie ma dnia, zeby

  Trojmiasta.pl nie zalewaly nie polskie nazwy!!! Co za streetwaves do cholery?

  • 111 18

 • Okropne miejsce.

  • 8 17

 • Nie ma dnia, aby nie dotarły do mnie informacje o dewstowaniu Doliny Radości

  Znów próbuje się zamieść aferę pod dywan. No cóż, zawsze faceci z dużymi pieniędzmi umieli zdobyć przychylność władzy, która toleruje łamanie przez nich prawa. Układ zamknięty. A prokurator śpi.

  • 22 9

 • niewielka debata z futrzastymi mieszkańcami Doliny Radości z pewnością nikomu nie zaszkodzi

  przy zachowaniu odrobiny ostrożności rzecz jasna ,bezpłatny i ekologiczny dojazd zapewni ci własny jednoślad o napędzie nożnym...

  • 9 2

 • Trzeba było być wczoraj na spotkaniu komisji rady miasta m.in. w sprawie Doliny Radości a nie skamleć z niewiedzy, wstęp był wolny.
  Oczekujemy, że red, Koprowski rzetelnie opisze to co wczoraj na spotkaniu w Nowym Ratuszu usłyszał. Mam nadzieję że także w sprawie działań BRG oraz miasta głównie w temacie bezsensowności konsultacji społecznych, kiedy temat został faktycznie rozstrzygnięty a także tezy czy p. Szymański z Estetyzacji Miasta jest w ogóle do czegoś nam przydatny.

  • 8 1

 • Niedługo w barze mlecznym będzie w jadłospisie,
  - rice with cream czyli ryż z śmietaną
  - pasta with cottage cheese and sugar czyli makaron z twarogiem i cukrem itd.
  Na jajka w koszulce mówi się powszechnie jajka poszetowe, więc wszystko przed nami, zwłaszcza mieszkańcami Aura Island, Waterlane Apartments i wielu, wielu innych.

  • 47 1

 • fakt, ale wszedzie ten syf

  marketingowcy. ci sami co specjalnie robia bledy ortograficzne w kampaniach, po to zeby ludzie zapamietali i rozmawiali o tym

  • 24 1

 • Skoroś oliwianin, to zapytaj Tomasza Struga co sądzi po wczorajszym dniu o temacie niszczenia Doliny Radości. Wpierw zapytaj a potem dopiero napisz, OK?

  • 4 1

 • Ale że co - ten festiwal bardzo zniszczy Dolinę Radości? Nie sądzę, trochę petów i puszek po piwie da się wyzbierać w jedno popołudnie. A może nawet i niektórzy skorzystają ze śmietników (o ile się tam pojawią)?

  • 5 2

 • Koncepcja Streetwaves super

  gorzej z jego "kuratorką".

  W tym roku to jak widzę w powyższym tekście nie ani słowa o tym, kto będzie tam wogóle grał. Czy to tajne czy to wstyd? Czy też nikt się na to nie pisze i będziemy słuchać szumu drzew?

  • 7 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Koncert Muzyki Filmowej i Epickiej
Koncert Muzyki Filmowej i Epickiej
muzyka chóralna, widowisko / show
paź 22
piątek, g. 19:00
Gdynia, Gdynia Arena
Mela Koteluk & Kwadrofonik
Mela Koteluk & Kwadrofonik
rock, pop
paź 29
piątek, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż
Fisz Emade Tworzywo - Ballady i Protesty
Fisz Emade Tworzywo - Ballady i Protesty
muzyka alternatywna
lis 12
piątek, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż

Kulinaria

Nowe Lokale

Sprawdź się

Sprawdź się

Z jaką modelką współpracował gdyński projektant i finalista programu Project Runway, Patryk Wojciechowski, przy projektowaniu kolekcji dla paryskiej marki Iro?