• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Szlakiem lwa Heweliona. Pomysł na ciekawy spacer

Aleksandra Wrona
3 maja 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (53)
 • Hewelion piłkarz przy Polsat Plus Arenie Gdańsk
 • Hewelion po dniu pełnym wrażeń w Olivia Star
 • Hewelion turysta w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym
 • Hewelion astronom w Hevelianum
 • Hewelion lotnik w Porcie lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy
 • Hewelion władca mórz przy molo w Brzeźnie

Coraz cieplejsze, wiosenne dni sprzyjają spacerom. Jednym z ciekawszych pomysłów na wycieczkę jest wędrówka szlakiem lwa Heweliona. Nie każdy wie, że w Gdańsku znajdziemy aż 14 odlanych z brązu figurek przedstawiających sympatycznego lwa. Zostały umieszczone w charakterystycznych punktach miasta.IMPREZY I WYDARZENIA Ciekawe spacery po Trójmieście

lip 16-17
Spacer z przewodnikiem po Westerplatte
Kup bilet

Czy zwróciłe(a)ś uwagę na figurki lwa Heweliona?

Wrocław ma swoje krasnale, a Gdańsk lwy. Chociaż figurek Heweliona mamy nieporównywalnie mniej, to podążanie jego szlakiem również jest świetną rozrywką. Szlak ten zainicjowała i rozwija Gdańska Organizacja Turystyczna, a autorem odlanych z brązu lwów jest gdański artysta Tomasz Radziewicz.

Imię gdańskiego lwa to połączenie nazwiska słynnego gdańskiego astronoma Jana Heweliusza oraz angielskiego słowa "lion" oznaczającego lwa. Zwierzę to jest obecne w herbie Gdańska i stało się jego symbolem. Lwa Heweliona spotkać można w charakterystycznych punktach miasta, a atrybuty kolejnych figurek nawiązują do miejsc, w których zostały zlokalizowane.

W Gdańsku znajdziemy aż 14 figurek z lwem HewelionemW okolicy stadionu Polsat Plus Arena znajduje się Hewelion piłkarz, trzymający piłkarskie buty oraz bursztyn. Niedaleko, bo w hali wystawienniczej Amberexpo, swoje miejsce znalazł Hewelion handlarz, posiadający kram pełen towarów i sakwę z pieniędzmi. Uwaga, ten lew lubi urządzać sobie wędrówki po mieście - latem można go spotkać podczas Jarmarku św. Dominika, a zimą na Jarmarku Bożonarodzeniowym.

Dokąd na spacer z kawą na wynos? Piękne miejsca do zobaczenia w Trójmieście Dokąd na spacer z kawą na wynos? Piękne miejsca do zobaczenia w Trójmieście
W okolicy hotelu IBB Długi Targ znajduje się Hewelion Fahrenheit z termometrem, a przy Bramie Wyżynnej możemy spotkać Heweliona aktora, trzymającego w dłoni czaszkę. Przed galerią handlową Madison możemy natknąć się na Heweliona burmistrza, jak bowiem wynika z badań archeologicznych, u splotu ulic Heweliusza i Rajskiej najprawdopodobniej znajdował się w XIII w drewniany budynek ratusza.

Figurki lwa Heweliona znajdują się w charakterystycznych miejscach Gdańska. Figurki lwa Heweliona znajdują się w charakterystycznych miejscach Gdańska.
U wrót restauracji Gdański Bowke spotkamy Heweliona browarnika z kuflem piwa, a na Ołowiance czekać będzie na nas Hewelion marynarz z wiosłem. Pozostając w morskich klimatach, możemy odwiedzić molo w Brzeźnie i poszukać Heweliona władcy mórz z trójzębem w łapie.


Hewelion biznesmen z telefonem komórkowym to lew, który znalazł sobie miejsce przy Wielkim Młynie, czyli największym zakładzie przemysłowym średniowiecznej Europy. Jeśli wybierzemy się na Górę Gradową, mamy dużą szansę spotkać tam Heweliona astronoma z kwadrantem. Za to przy Gdańskim Centrum Informacji Turystycznej turystów wita Hewelion WOŚP z sercem na dłoni, a raczej łapie.

Gdańskie zoo może pochwalić się nie tylko prawdziwym lwem, ale też Hewelionem turystą. Po pracowitym dniu spędzonym na tropieniu gdańskich lwów możemy urządzić sobie małą przerwę z Hewelionem po dniu pełnym wrażeń, który odpoczywa na leżaku w wieżowcu Olivia Star, a jeśli najdzie nas chęć na zagraniczną wycieczkę, to na gdańskim lotnisku pożegna nas Hewelion lotnik w kurtce pilotce i goglach.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (53)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Męskie Granie 2024 (10 opinii)

(10 opinii)
rock / punk, pop

Turandot

33 - 280 zł
opera / operetka

Globaltica

180 zł
Kup bilet
folk / reggae / world, festiwal muzyczny

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Skrót ECS oznacza: