• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ta dzisiejsza młodzież... Każde pokolenie narzeka na kolejne

Patryk Gochniewski
26 czerwca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Pokolenia X, Y, Z, teraz Alfa. Tak jak zmienia się świat, tak samo i zmieniają się kolejne pokolenia ludzi. Dopasowują się do otaczającej ich rzeczywistości, ale też nierzadko próbują ją kształtować. Dziś do głosu coraz głośniej dochodzą Zetki, za kilka lat będą to Alfy. I - być może - będą to pierwsze pokolenia, które znajdą wspólny język na niemal wszystkich płaszczyznach. Pokolenia X, Y, Z, teraz Alfa. Tak jak zmienia się świat, tak samo i zmieniają się kolejne pokolenia ludzi. Dopasowują się do otaczającej ich rzeczywistości, ale też nierzadko próbują ją kształtować. Dziś do głosu coraz głośniej dochodzą Zetki, za kilka lat będą to Alfy. I - być może - będą to pierwsze pokolenia, które znajdą wspólny język na niemal wszystkich płaszczyznach.

Każde pokolenie narzeka na kolejne, młodsze. Inne, dziwne, niezrozumiałe. Tyle że obecne pokolenie Z czy też wchodzące Alfa to zupełnie inna historia. One nie są już naznaczone żadnymi historycznymi przemianami. Urodziły się w wolnym świecie, pełnym mediów społecznościowych, lajków, technologii, a jednocześnie wciąż zbierające cięgi od tych, dla których porządek świata jest inny. Czy mamy prawo na to pokolenie narzekać?



Media społecznościowe dla dzisiejszej młodzieży są...

Pokolenia X, Y, Z, teraz Alfa (czyli dzieci Millenialsów). Socjologia lubi kategoryzować zjawiska społeczne, aby nadać im więcej sensu i aby było je łatwiej zrozumieć, patrząc przez pryzmat historii. Każde jest inne, określa niejako świat, w którym żyje. Oczywiście nie całą grupę, ale pokazuje pewne znaczące zmiany, które zachodzą wraz z rozwojem świata.

Pokolenie X to ludzie, którzy odrzucili konsumpcjonizm, cierpiący na Weltschmerz, tak zwana grupa przejścia. W Polsce określana jako pokolenie PRL. Błędnie wrzuca się do tej kategorii wszystkich urodzonych w tym czasie. Spora część osób bowiem dekadę później była yuppies, czyli młodymi pracoholikami.

Najlepszy TikToker w Polsce jest z Trójmiasta. Kilka twarzy Damiana Tkaczuka



Pokolenie Alfa to nowe zjawisko, które jeszcze nie jest dokładnie opisane socjologicznie. To dzieci Millenialsów, które zaczynają wchodzić do świata świadomych konsumentów. Oni przez najbliższe lata będą kształtować rzeczywistość. Muszą jednak uważać na przebodźcowanie, ponieważ może ono prowadzić do wielu traum oraz odrealnienia. Pokolenie Alfa to nowe zjawisko, które jeszcze nie jest dokładnie opisane socjologicznie. To dzieci Millenialsów, które zaczynają wchodzić do świata świadomych konsumentów. Oni przez najbliższe lata będą kształtować rzeczywistość. Muszą jednak uważać na przebodźcowanie, ponieważ może ono prowadzić do wielu traum oraz odrealnienia.
Ygreki to potocznie Millenialsi. Chyba najbardziej znienawidzone pokolenie. Pierwsze, które zmieniło percepcję etyki pracy. Pracować, by żyć, a nie żyć, by pracować. Jednocześnie wchodzące już w nowy świat przepełniony technologią. Świetnie dzięki temu odnajdowali się w globalnej wiosce.

No i pokolenia współczesne - Zetki i Alfa. Pierwsi już smakują powoli dorosłego życia, drudzy dopiero stają się świadomymi konsumentami. To pierwsze pokolenia, które weszły w świat w pełni rozwinięty technologicznie. Dla nich to normalne. Wszystko, co się rozwija, nie stanowi dla nich przeszkody. Potrafią wykorzystać internet jako platformę do zarabiania. Głównie w sieciach społecznościowych.

Różnice pokoleniowe są czymś zupełnie normalnym i naturalnym. Nie możemy oczekiwać, że ludzie dorastający w innych czasach będą mieć podobne spojrzenie na świat. Nawet 10 lat różnicy może być przepaścią nie do przejścia. Kluczem do sukcesu nie jest próba wzajemnego zrozumienia, ale szacunek i dopuszczenie do siebie myśli, że świat się zmienia. Różnice pokoleniowe są czymś zupełnie normalnym i naturalnym. Nie możemy oczekiwać, że ludzie dorastający w innych czasach będą mieć podobne spojrzenie na świat. Nawet 10 lat różnicy może być przepaścią nie do przejścia. Kluczem do sukcesu nie jest próba wzajemnego zrozumienia, ale szacunek i dopuszczenie do siebie myśli, że świat się zmienia.
Poprzednie pokolenia charakteryzował również pewien rodzaj buntu. Wobec systemu, stylu życia, polityki, porządku świata - czegokolwiek, co utrudniało funkcjonowanie. Świetnym odzwierciedleniem tego stanu była muzyka. Grunge, punk, techno, emo. No i dziś nie jest inaczej. Muzyka również pokazuje, w jakim miejscu historii jesteśmy. Młodzi mają wszystko. Nie muszą się buntować. Żyją w świecie, który daje im nieograniczone możliwości. Nie należy tego jednak mylić z wyświechtanym i nieprawdziwym powiedzeniem, że wszyscy mają równe szanse. Bo nie mają.

Skoro nie czują potrzeby buntu, nie może dziwić współczesna muzyka, którą chłoną i która jest na topie. To głównie nowa fala rapu. Piosenki o imprezach, dziewczynach, seksie, narkotykach, pieniądzach. Oni nawet się z tym specjalnie nie utożsamiają - po prostu dobrze się do tego bawią. To wystarczy. Nie liczy się przekaz, liczy się to, że można wykrzyczeć trochę przekleństw i potańczyć w tłumie. Do tego dochodzi zupełnie nowe podejście do związków, seksualności. Zmieniają się priorytety, zmieniają się dogmaty dyktujące, jak żyć.

Odczepcie się od polskiego rapu

Nie jest to moment, w którym będę roztrząsał, czy dzieciaki powinny słuchać takich rzeczy, czy też nie. Albo co jest moralne, a co nie. Absolutnie nie o to chodzi. To młode pokolenie może nas - iksów, ygreków - irytować, ale czy mamy prawo na nie narzekać, utyskiwać na każdym kroku? Myślę, że nie. Bo, wbrew pozorom, wcale nie jest tak różowo, jakby się mogło wydawać.

Pokolenie Z to tzw. młodzi dorośli. Dopiero wchodzą w dorosłe życie i na rynek pracy. Są jednak dużo lepiej przystosowani do współczesności niż Millenialsi, ponieważ urodzili się już w świecie, który funkcjonuje do dziś. Nie dotknęła ich żadna rewolucyjna zmiana. Łatwiej jest im się dopasować, są bardziej tolerancyjni i otwarci. Pokolenie Z to tzw. młodzi dorośli. Dopiero wchodzą w dorosłe życie i na rynek pracy. Są jednak dużo lepiej przystosowani do współczesności niż Millenialsi, ponieważ urodzili się już w świecie, który funkcjonuje do dziś. Nie dotknęła ich żadna rewolucyjna zmiana. Łatwiej jest im się dopasować, są bardziej tolerancyjni i otwarci.
Dziś młodzi ludzie są tak przebodźcowani, że nie dziwi fala problemów psychicznych, które ich dotykają. Współczesny świat, który kręci się wokół mediów społecznościowych, działa na dziecięce i nastoletnie mózgi jak kokaina. Uzależnia, daje kopa, nie pozwala o sobie zapomnieć. Przy dłuższym odstawieniu następuje zjazd. Abstrahując już od tego, że po prostu rodzi kompleksy.

Lajki. Przekleństwo współczesności - im większa liczba polubień, followersów, tym bardziej się liczysz. Inaczej jesteś nikim albo - w najlepszym przypadku - mało ważny. Wykluczonych dotyka hejt. Kiedyś prześladowanie było inne. W małym kręgu, najczęściej klasowym. Już jednak to było często traumatyczne. A co dopiero, kiedy ktoś może kogoś upokorzyć, nagrać to i wrzucić do sieci, aby zobaczył to cały świat?

Rośnie pokolenie świetnie przystosowane do wyzwań i oczekiwań współczesności, ale jednocześnie niezwykle straumatyzowane, wyobcowane, niepewne. Co z tego, że poradzą sobie w życiu zawodowym, jeśli nie będą w stanie przeżyć 40 lat, ponieważ kolejna próba samobójcza może okazać się skuteczna?

Kizo zwołał fanów przez Instagram i nagrał z nimi klip w Hali Olivia



Millenialsi to chyba najbardziej znienawidzone pokolenie. Uznawane za najbardziej roszczeniowe i oderwane od rzeczywistości. A tak naprawdę pierwsze, które uznało, że nie żyje się po to, aby pracować, a pracuje po to, aby żyć. O krok dalej poszły Zetki, które z pracy zrobiły lifestyle. Millenialsi to chyba najbardziej znienawidzone pokolenie. Uznawane za najbardziej roszczeniowe i oderwane od rzeczywistości. A tak naprawdę pierwsze, które uznało, że nie żyje się po to, aby pracować, a pracuje po to, aby żyć. O krok dalej poszły Zetki, które z pracy zrobiły lifestyle.
Nie mamy prawa na nich narzekać. Mogą nas denerwować, doprowadzać nierzadko do szewskiej pasji. Są często niezwykle inteligentni, pyskaci, błyskotliwi, a czasem i dojrzalsi od niektórych dorosłych. Ale prawda jest taka, że musimy się im bacznie przyglądać. Pomagać, wspierać, pokazywać nasze błędy i dokąd one nas zaprowadziły. Naprowadzać, nie strofować. Dlaczego? Po co w ogóle ingerować? Ponieważ nasza przyszłość też zależy od ich przyszłości.

Trzeba ich wychowywać, ale nie tresować, co jest znakiem szczególnym poprzednich pokoleń. Wychowanie to nauka, jak się przyzwoicie zachować. Tresura zaś to chociażby to, że dziewczynki się nie brudzą. Albo że chłopaki nie płaczą. To buduje tylko kolejne mury, prowadzi do traum, hamuje rozwój. Wychowajmy i pozwólmy im żyć własnym życiem. To są ludzie, nie małpy w cyrku. Poradzą sobie. A wtedy poradzimy sobie także my.

Opinie (179) ponad 10 zablokowanych

  • Pokolenie wychowane przez kobiety (11)

    jak to widać w szkołach. A zatem bardzo zniewieściałe i ogłupiane przez system rozrywkowy.

    • 37 11

    • (3)

      Odezwalo sie tepe mieso armatnie w rodzaju "idz do wojska, badz mezczyzna". No, ale takie chamy tez sa potrzebne, aby gnic w okopach, robic z siebie kaleki czy dac sie zaszlachtowac. Prole sa tez, powtorze, potrzebne.

      • 10 28

      • Tak myslisz o tych którzy (1)

        Walczą na wschodzie z orkami?

        • 14 4

        • Oczywiscie. Jeszcze bym dodal "wolnosc i demokracje" z USA (ale i na to przyjdzie czas w Iranie). Niech sie to g... wzajemnie zatlucze.

          • 3 8

      • Popieram!!

        Przerażające jest dla mnie to "reklamowanie" wojny teraz i tzw. "walki za ojczyznę" ze śmiercią (!) włącznie. Przecież to jest zaprzeczenie wartości XXl w i te szybciutkie uchwalenie ustawy o "obowiązku obrony ojczyzny" co oznacza aresztowanie do wojska mężczyzn 18- 60 lat..
        Całości dopełniają oratorskie wojenne popisy Prezydenta A.D. i premiera MM..Koszmar

        • 0 0

    • (5)

      Każde panstwo jak zaczyna być rządzone przez kobiety w końcu upada.
      Kobiety stawiają zawsze na bezpieczeństwo czyli defensywę a nie podbijanie i zdobywanie przez agresję i ekspansję :)

      • 9 12

      • (2)

        Szczegolnie widac to na przykladzie Anglii. Wy biedne, wytresowane Kowalskie...

        • 9 4

        • (1)

          Chodziło mi o feministki a nie kobiety generalnie. Szczególnie w wydaniu skandynawskim. Dla nich liczy się bezpueczenstwo a to sie konczy tym, że same są bezbronne.

          • 4 8

          • A feministki. To zupelnie inna sprawa. Ich jedynym celem jest eliminacja z zycia publicznego kazdego kto ma inne zdanie, niz one - w tym *takze* innych kobiet. Feminizm jak dzis znamy byl propagowany przez CIA w latach 50-60 w USA do tego stopnia, ze nawet niektore gazety i magazyny byly finansowane z budzetu tej agencji (ta informacja wyplynela z 10 lat temu). Tak samo jak LGB. To jest typowe rzadz i dziel, aby przypadkiem spoleczenstwo nie bylo zbyt wewnetrznie silne.

            • 16 4

      • (1)

        Kobiety są dużo inteligentniejsze od mężczyzn, tyle w temacie!

        • 6 18

        • To faktycznie blysnales madroscia wiele mowiacaym o twoim IQ. Naiwnie myslalem, ze to zalezy od konkretnej kobiety i mezczyzny, a nie od plci.

          • 8 1

    • Mężczyźni

      To w takim razie gdzie są mężczyźni którzy powinni dawać wzór? Wokoło słychać tylko o alimenciarzach którzy sami są pogubieni.

      • 3 0

  • (3)

    "Każde pokolenie narzeka na kolejne" - uogolnianie jest cecha charakterystyczna glupcow.

    • 13 6

    • uogolnienie jest metoda opisywania rzeczywistosci i procesów (2)

      • 1 0

      • (1)

        Napisal forumowy kmiotek, dla ktorego uzywanie duzych liter i znakow przystankowych stanowi wyzwanie intelektualne.

        • 0 1

        • Nieudolny poprawiaczu,

          przystankowcu bez polskich liter - zamilcz dla dobra wspólnego.

          • 1 0

  • Kazde pokolenie narzeka na poprzednie i ma racje bo kazde jest coraz gorsze! Widac to idealnie (2)

    I przewidziano to setki lat temu ze ludzie dążą do samo zagłady i to sie potwierdza od lat i dokładnie tak jest .

    • 24 5

    • No to słabo dążą, bo nasz świat, mimo różnych zawirowań, wciąż istnieje. (1)

      A co ciekawsze, rozwija się.

      • 2 10

      • Tak naturalnie najwiecej rozwijaja sie blogerzy yutuberze i tiktokowcy :)

        Ty najwyrazniej jestes słępy skoro nie widzisz co sie dzieje

        • 9 0

  • Hej (1)

    Pokolenie się zmienia tylko nie może dać sobie rady z tym rządem Pis żeby ich usunąć z rządzenia bo polskę już doprowadzili do ruiny

    • 6 19

    • nie można trolowi odpowiadac bo kasuja gdy mu sie odpowiada

      • 6 0

  • Dzisiejsze młode pokolenie jest super!!! Mówię to jako 65-letni człowiek. Każde pokolenie jest inne, tak było, jest i będzie.

    • 13 20

  • Starożytni Grecy również na młodzież narzekali. (1)

    Nic nowego.

    • 12 5

    • I dlatego stali się rzymską kolonią.

      • 2 0

  • Uprzejmie melduję

    Rozmowa z moja sp. Ciocia rocznik 1913, przeżyła 94 lata do końca świadoma i opowiadała ze za czasów jej mlodosci (a wiec końcówka lat 20 Pocztaek 30) tez narzekano na młodzież, ze to dramat, ze koniec świata i ze gorzej być nie może

    • 38 8

  • Opinia wyróżniona

    XXI wiek

    Zawsze mnie to zadziwia, że ktoś angażuje tyle energii w narzekanie na styl życia obcych ludzi. Jeśli postawa jest krzywdząca i narusza pewne prawa - śmiało, wytykajmy, naprawiajmy. Ale jeśli ktoś sobie żyje inaczej niż ja, nikogo nie krzywdzi, jest po prostu "inny" to w jakim celu forsować swój pomysł na świat? Naprawdę fajnie by było gdybyśmy wszyscy żyli tak samo? Bynajmniej.

    • 20 3

  • Że co?

    Żyja w swiecie o nieogranicOnych mozliwościach? Jakich?komuna 2.0 ich wita.Biali murzyni z galerii z 80%
    Dzieciaki z wypranymi głowami.Jeszczete dzieci z wiosek do czegoś dojdą co roboty zaznalý

    • 19 3

  • Opinia wyróżniona

    Moim zdaniem (1)

    ...ktoś kto narzeka na młode pokolenie jest po prostu osobą która tego pokolenia nie rozumie. Najczęściej bierze się to z braku otwartości i zwykłego ,,zgrzybienia" które często ma miejsce w późnym wieku gdzie człowiek nie mających żadnych zainteresowań nie potrafi się dogadać z innymi ludźmi (a tym bardziej tymi w młodszym wieku). Jego główny temat to narzekania na wszystko co inne i wspominania jak to kiedyś było super dobrze albo super źle (jakby było się czym chwalić). Młodzież jest wspaniała, wnosi dużo świeżości do stęchniałej rzeczywistości, a że są wśród nich tacy co są w porządku i nie jest rzeczą normalną dla ludzi w każdym wieku. Poza tym jeśli już uogólniamy (co jest zresztą wg. mnie domeną ludzi głupich) i wyrażamy się negatywnie na temat młodzieży czy dzieci to uogólnijmy w drugą stronę i zastanówmy się kto je wtedy wychowuje jak nie głupi dorośli....

    • 14 35

    • asassa

      Niezłe mi "pokolenie" patologii i patorapu

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (2 opinie)

(2 opinie)
89 - 129 zł
Kup bilet
pop

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years! (1 opinia)

(1 opinia)
159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Festiwal Narracje odbywa się: