• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Trójmiasto stolicą improwizacji. Ruszają festiwale Podaj Wiosło i Wiosełko

Borys Kossakowski
5 kwietnia 2016 (artykuł sprzed 6 lat) 

Zobacz Podaj Wiosło - rok 2013


Trójmiasto to jeden z najsilniejszych polskich ośrodków improwizacji kabaretowych. Kolejne grupy powstają jak grzyby po deszczu i powoli podbierają widzów tradycyjnym kabaretom. W Teatrze Miniatura w nadchodzących dniach odbędą się dwa festiwale improwizacji: Podaj Wiosło (8-10 kwietnia) i Wiosełko (7-9 kwietnia, odsłona dla dzieci). Bilety od 10 do 35 zł.- Tradycja trójmiejskich improwizacji narodziła się w Teatrze Wybrzeżak, czyli scenie młodych działającej przy Teatrze Wybrzeże - mówi Weronika Uziak z Nadbałtyckiego Centrum Kultury, współorganizator festiwali. - Kluczowa była tu współpraca z Uniwersytetem Northern Iowa, z którym Wybrzeżak prowadził wymianę. Do nas przyjeżdżali studenci z USA, a nasi aktorzy jeździli do Iowa na stypendia. Już w 2003 roku organizowane były pierwsze występy improwizowane. Pamiętam też mecz Wybrzeżak kontra Iowa. Na stypendium pojechał też Szymon Jachimek, który po powrocie zaczął prowadzić warsztaty z "impro".
Zobacz także: felietony Szymona Jachimka

W 2005 roku z Iowa wrócił Wojciech Tremiszewski, który założył pierwszą trójmiejską grupę "impro": W Gorącej Wodzie Kompani. W jej składzie można było zobaczyć m.in. Kacpra Rucińskiego, Szymona Jachimka, Ewę Czernowicz czy Małgorzatę Różalską. Ta ostatnia zaczęła prowadzić warsztaty improwizacyjne, na których poznawali się kolejni adepci tej sztuki.

Zobacz także: Małgorzata Róża Różalska o sztuce improwizacji

Wojciech Tremiszewski i Szymon Jachimek - weterani trójmiejskiej sceny improwizowanej. Wojciech Tremiszewski i Szymon Jachimek - weterani trójmiejskiej sceny improwizowanej.
Co to jest improwizacja?

- Improwizatorzy, gdy wchodzą na scenę, nie wiedzą, co się wydarzy - tłumaczy Weronika Uziak. - Widownia rzuca pomysły, nadaje kierunek rozwoju improwizacjom. Wymyśla miejsce akcji, czas, przypisuje aktorom role, relacje i wymyśla problem. To często skok na głęboką wodę.
Flagowym przykładem improwizacji kabaretowej jest amerykański program "Whose Line Is It Anyway", emitowany w USA w latach 1998-2006, a który powstał na bazie brytyjskiego "Whose Line?", który miał premierę w 1988 roku. Polscy improwizatorzy poznali go dzięki internetowi - do dzisiaj na serwisie YouTube można odnaleźć sporo tłumaczonych na język polski odcinków tego programu.

Na licencji "Whose Line?" powstała także polska produkcja "I Kto To Mówi?" emitowana przez Telewizję Polską. Do programu zaproszono także improwizatorów z Trójmiasta: Ewę Błachnio, Wojtka Tremiszewskiego i Szymona Jachimka. Tremiszewski pojawiał się też w innej półimprowizowanej formie telewizyjnej realizowanej przez Polsat pt. "Spadkobiercy" oraz "Hultajach Starego Miasta", realizowanych przez Nadbałtyckie Centrum Kultury.

W programie "Whose Line Is It Anyway" improwizatorzy wspinają się na szczyty umiejętności. Czasem aż trudno uwierzyć, że człowiek jest w stanie coś takiego od ręki wymyślić.

- To są lata treningów - śmieje się Weronika Uziak. - W USA improwizacje robi się od wielu lat. My się dopiero uczymy. Ale jeśli chodzi o improwizowane piosenki, a to jedna z najtrudniejszych form, to polecam Szymona Jachimka, który robi to genialnie. Poza tym telewizja ma to do siebie, że to, co się nie uda, można wyciąć, a do programu daje się tylko najlepsze fragmenty.
Małgorzata Różalska - jedna z pionierek trójmiejskiego "impro". Małgorzata Różalska - jedna z pionierek trójmiejskiego "impro".
Rozbicie dzielnicowe

Po upadku grupy W Gorącej Wodzie Kompani w Trójmieście, jej poszczególni członkowie zaczęli rozwijać własne pomysły.

- Z improwizacją tak jest, że grupy mają podejście bardzo wolnościowe, freestyle'owe - mówi Wojciech Tremiszewski. - Zawsze chętnie się mieszamy, zapraszamy na gościnne występy, jamy, szukamy impulsów do rozwoju, nowych inspiracji. Dlatego nie dziwią mnie wszelkie rozłamy i mieszania w grupach improwizacyjnych. To samo spotkało W Gorącej Wodzie Kompani - podzieliliśmy się na kilka grupek, które dalej się rozmnażają.
Tremiszewski stanął na czele grup Peleton (na festiwalu wystąpi w niedzielę o godz. 17 w Teatrze Miniatura), której celem były poszukiwania mniej kabaretowe, a bardziej teatralne, oraz Improskład, która realizowała krótkie kabaretowe formy. Małgorzata Różalska założyła grupę Abordaż, która obecnie skurczyła się do żeńskiego duetu Abordaż We Dwie (piątek, godz. 17, Miniatura). Histeria to zaś żeński kwartet Różalskiej.

Najbardziej lubię się śmiać przy:

- Każda improwizacja jest inna. Jeśli byłeś lub byłaś na impro i nie podobało ci się, idź na inne, bo tu nie ma reguł. Oczywiście, młodsze grupy raczej grają krótkie formy, z dużą interakcją, a starsze idą w dłuższe formy, teatralne. Mniejsze grupy, duety i tria coraz częściej szukają tzw. "slow impro", gdzie akcja nie jest tak szybka, ale bardziej nastawiona na szukanie relacji. Ale w zasadzie każdy występ w dużej mierze zależy od aktywności publiczności.
Wśród trójmiejskich grup możemy wymienić jeszcze m.in. W Trzech Osobach (z Kacprem Rucińskim), Taki Lajf (Małgorzaty Różalskiej) - obie powstały na bazie "Kompanych" oraz Grupa GIT, ImproVizja (założona przez Arkadiusza Pawłowskiego), MOVIEmy (powstała z grupy warsztatowej Małgorzaty Różalskiej) oraz ImPerwersja (w której również działa Arkadiusz Pawłowski). Rok temu w Teatrze na Plaży zaś zainaugurował swą działalność Impro Sopot.

W Gorącej Wodzie Kompani - legenda trójmiejskiego impro


Improwizacje wygryzą kabaret?
Polska niegdyś słynęła z kabaretu, który był ważną formą ruchu oporu antykomunistycznego. Dzisiaj kabaret nieco stracił pazur, a widzowie często poszukują czegoś nowego.

- Wydaje mi się, że improwizacje trochę "podkradają" widza kabaretowego - mówi Tremiszewski. - Niestety kabaret został trochę zepsuty przez telewizję. Grupy kopiowały swoje pomysły, często wpisując się w estetykę wygłupów. Tylko po to, by trafić do telewizora. Jest coraz mniej zaangażowanych kabaretów, które mówiłyby o czymś ważnym, walczyły z ludzkimi ograniczeniami. Tymczasem improwizacja siłą rzeczy musi być zaangażowana. Jak wychodzę na scenę, to wychodzę jako prawdziwy ja, nie jako aktor. Improwizator nie może grać, musi być sobą, musi być szczery. I często podczas takich sesji mówimy to, co nam w duszy gra. Często prosimy widownię o sugestie i inspiracje do scenek i one też, siłą rzeczy, często nawiązują do aktualnych wydarzeń.

Jednak czy improwizacje mogą stać się rozrywką masową? Masowy odbiorca lubi przewidywalność. Dlatego właśnie wszystkie globalne marki dbają, by ich produkt był powtarzalny, skrojony na uśrednioną miarę i dopracowany. Improwizacje, siłą rzeczy, zawsze będą chropowate, niedopracowane i nieuczesane.

- Nie wiem, czy zależy nam na masowości. W impro ważny jest czujny i inteligentny widz, bo my korzystamy z jego pomysłów. A wiadomo, jak to jest z odbiorcą masowym. Ponadto, naszym produkcjom telewizyjnym nadal daleko do tych amerykańskich - podkreśla Tremiszewski. - Kamera musi być bardzo czujna, żeby przenieść energię. Bez tego improwizacja w telewizorze się "nie sprzeda". Ale wszyscy się cały czas uczymy.
I Ogólnopolski Przegląd Impro dla Dzieci "Wiosełko" potrwa od 7 do 9 kwietnia. Zaprezentują się: Afront (Warszawa), Peleton (Gdańsk), To Mało Powiedziane (Opole), WyMyWamMy (Bydgoszcz), swoją improwizowaną bajkę zaprezentują również aktorzy Miniatury, pod opieką Wojciecha Tremiszewskiego. Bilety 10-12 zł.

V Gdański Festiwal Impro "Podaj Wiosło" odbędzie się w dniach 8-10 kwietnia. Program:

TEATR MINIATURA
Prowadzenie Dwa Michały
17:00
Pilot ŻBIK | Białystok
SENSACJE Siedem Razy Jeden | Zielona Góra
19:30
WOJNA DOMOWA Narwani Z Kontekstu | Wrocław
"...?" AD HOC | Kraków
NARWANI TALK SHOW z gośćmi: Abelard Giza, Kacper Ruciński

KLUB MUZYCZNY DOBRY WIECZÓR
22:30 Diabeł z pudełka | Śliwka Szoł z gośćmi
23:43 Mariush żywy i kameralny

10.04.2016 NIEDZIELA

RATUSZ STAROMIEJSKI
11:00-14:00
Otwarty ImproWarsztat Magdalena Bochan-Jachimek i Ewa Czernowicz

TEATR MINIATURA
Prowadzenie Szymon Jachimek
17:00
Wielka Improwizacja Impro Kolektyw PRZYJEZDNI | Warszawa
No Telep PELETON | Trójmiasto
19:30
GRAND FINAL | akcja wspólna

KLUB MUZYCZNY DOBRY WIECZÓR
22:00 ŁYŻKA DZIEGCIU

Wydarzenia

V Gdański Festiwal Impro "Podaj Wiosło"

improwizacje, festiwal sztuki

I Ogólnopolski Przegląd Impro dla Dzieci "Wiosełko"

improwizacje

Miejsca

Zobacz także

Opinie (13) 2 zablokowane

 • Borys K. i artykuł o improwizacji - idealne połączenie..

  • 21 2

 • APEL (4)

  mam apel do ekip "pagajowych" - nie dajcie sobie wmówić że szotowość w impro jest czymś złym. Miejcie własny rozum. obserwujcie co śmieszy publikę. Zgadzam się że występ ekipy samych "szotowców" to byłby jeden wielki chaos :) - ale nie odchodźcie od tego zupełnie. Trzymajcie odpowiednie proporcje (emocjonalniacy - szotowcy przy najmniej 50-50).

  • 1 3

  • apel do apelującego (3)

   a może by tak pisać po polsku? Co to jest szotowość?

   • 5 0

   • apel do apelującego do apelującego (1)

    zanim o coś zapytasz na forum zapytaj najpierw swojego kołcza...

    • 3 4

    • apel do apelującego, który apeluje do apelującego apelującego do apelującego

     dziś sam jestem kołczem, spróbuj więc wertels orginals

     • 2 0

   • Ja też nie wiem co to jest szotowość, pierwszy raz widzę to słowo.

    • 0 0

 • Zdelegalizować polskie kabarety,
  zdelegalizować polskie impro,
  zdelegalizować polski stand-up.

  • 16 10

 • Super festiwal

  polecam!

  • 8 4

 • a gdzie w tym wszystkim Śliwka?

  A czemu przy Peletonie i Trzech Osobach nie ma nawet wzmianki o Śliwce? Aktualnie (moim zdaniem) jest to czołówka polskiej sceny impro!

  • 8 0

 • Zmiana branzy

  Co tu robi Bonus BGC ?

  • 1 1

 • to nudne już jest

  w tv od lat te same skecze , a jeżeli już coś nowego to śmieją się z tego tylko klakierzy i grupka dziewcząt , co śmieją się ze wszystkiego ....

  • 4 1

 • to w Polsce pissss można się jeszcze śmiać ??

  • 4 3

 • Wzorce?

  Taa wzory z Iowa Univesitet. Żałość. Improwizacja?
  Biedne dzieci doby smark fonów i tabletów.
  Weźcie se obejrzyjcie na jutubie improwizacje tymona i pałlusa to skumacie.
  O ile skumacie.

  • 5 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Ogród Świateł

w plenerze, pokaz

Jarmark Bożonarodzeniowy

jarmark

Pezet

hip-hop

Kultura

Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak nazywa się aktor Teatru Wybrzeże, który zagrał w najnowszym filmie Jana Komasy "Hejter"?