• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Za co nie powinieneś płacić w szpitalu? "Dodatkowe opłaty zwyczajnie nieetyczne"

Piotr Kallalas
6 sierpnia 2022, godz. 08:00 
Opinie (82)
Rzecznik Praw Pacjenta jednoznacznie wypowiedział się w kwestii dodatkowych opłat pobieranych w szpitalach. Rzecznik Praw Pacjenta jednoznacznie wypowiedział się w kwestii dodatkowych opłat pobieranych w szpitalach.

Szpital nie ma prawa pobierać dodatkowych opłat za korzystanie z szafy, czajnika czy naładowanie telefonu przez pacjenta. Stwarzanie takich regulaminów stanowi łamanie praw chorego, który jest hospitalizowany w placówce medycznej.Czy zdarzyło ci się zapłacić za taką dodatkową usługę?

Rzecznik Praw Pacjenta opublikował stanowisko, w którym kategorycznie stwierdza, że szpitale nie powinny pobierać dodatkowych opłat za używanie wyposażenia, którym dysponuje ośrodek zdrowia.

- Szpital, który udziela świadczeń opieki zdrowotnej w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) nie ma prawa do domagania się od pacjentów dodatkowych opłat za korzystanie ze sprzętów będących na wyposażeniu placówki - informuje Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

Nakaz noszenia maseczek w aptekach to martwy przepis?"Pobieranie takich opłat jest zwyczajnie nieetyczne"Mowa między innymi o skorzystaniu z szafy, czajnika czy niektórych elementów infrastruktury placówki. Ponadto, rzecznik stwierdza, że niedozwolone jest również pobieranie opłat za korzystanie z energii elektrycznej. Chodzi między innymi o ładowanie telefonu komórkowego czy laptopa.

- Elementy te należy zakwalifikować jako świadczenia towarzyszące związane z zakwaterowaniem pacjenta i z tego powodu wchodzą one w zakres świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Co więcej, oczywistym jest, że pacjenci przebywają w szpitalu nie z własnej woli, ale zostali do tego zmuszeni przez zdarzenie losowe, sytuację zdrowotną, dlatego też, pobieranie takich opłat, w szczególnym miejscu, jakim jest szpital, jest zwyczajnie nieetyczne - dodaje Rzecznik Praw Pacjenta.

Ile czeka się na tomografię i rezonans w szpitalach?Stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta jest poparte wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego, który stwierdził, że takie sytuacje nie mają oparcia w przepisach. Ustalenie takich dodatkowych regulaminów narusza prawa pacjenta.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (82)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

762. Jarmark św. Dominika

jarmark

Kosmopark - wystawa dla dzieci

wystawa, warsztaty, pokaz

Letnie brzmienia - Sobel

hip-hop, pop

Nowe Lokale

Konkursy

Bilet do kina Cinema1

10 podwójnych zaproszeń
Bilet do kina Cinema1

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Autorem powieści "Srebrzysko. Powieść dla dorosłych" jest: