• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dziś Światowy Dzień Pocałunku

FK
28 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (71)
Dzień Pocałunku to jedna z najprzyjemniejszych okazji do świętowania. Nieważne jest miejsce ani czas. Potrzebna jest tylko druga osoba, którą można obsypać buziakami. Dzień Pocałunku to jedna z najprzyjemniejszych okazji do świętowania. Nieważne jest miejsce ani czas. Potrzebna jest tylko druga osoba, którą można obsypać buziakami.

Pozytywnie wpływają na psychikę i zdrowie fizyczne, wzmacniają relacje między partnerami, a jeśli włożymy w nie dużo zaangażowania, to możemy spalić sporo kalorii. Dziś, 28 grudnia, obchodzimy Światowy Dzień Pocałunków, jedną z najprzyjemniejszych okazji, jakie znajdziemy na kartach Kalendarza Świąt Nietypowych.



Bale i imprezy sylwestrowe w Trójmieście - Kalendarz imprez



Ci, którzy śledzą Kalendarz Świąt Nietypowych, na pewno zwrócili uwagę na fakt, że święto pocałunku pojawia się na jego kartach kilkakrotnie. Jeśli mielibyście ochotę przyłączyć się do świętowania, warto zapamiętać te cztery daty:

  • 6 czerwca - Światowy Dzień Pocałunku
  • 6 lipca - Międzynarodowy Dzień Pocałunku
  • 28 listopada - Dzień Pocałunku
  • 28 grudnia - Dzień Pocałunku


Święto, które miało reklamować usługi stomatologiczne



Czy planujesz świętować Dzień Pocałunku?

Kalendarz Świąt Nietypowych podaje, że geneza Światowego Dnia Pocałunku nie jest tak romantyczna, jak sposób jego świętowania. Autorem tego niecodziennego święta jest bowiem najprawdopodobniej jedna z angielskich firm, która zajmowała się sprzedażą popularnych w Wielkiej Brytanii abonamentów stomatologicznych.

Pomysł tak miał się spodobać w Organizacji Narodów Zjednoczonych, że na początku lat 90. organizacja ta powołała do życia to najbardziej całuśne święto.

Rekomendowany sposób celebrowania tej okazji natychmiast zyskał aprobatę. Aby je właściwie obchodzić, trzeba po prostu całować drugą osobę. Oczywiście za jej zgodą. Pocałunki muszą być bowiem szczere - tylko wtedy idea święta ma zostać zachowana.

7 postanowień noworocznych, których (prawdopodobnie) nie dotrzymasz 7 postanowień noworocznych, których (prawdopodobnie) nie dotrzymasz
Pocałunek bywa traktowany jako ludzki gest szacunku - dotyczy on wówczas wszystkich ludzi, np. dzieci całują rodziców i odwrotnie, całuje się osoby starsze i członków rodziny. Pocałunek bywa traktowany jako ludzki gest szacunku - dotyczy on wówczas wszystkich ludzi, np. dzieci całują rodziców i odwrotnie, całuje się osoby starsze i członków rodziny.

Pocałunek to nie tylko samo zdrowie



Pocałunek to, z definicji, akt polegający na kontakcie ust z ciałem innej osoby (np. ustami, policzkiem, dłonią) lub przedmiotem. W różnych kulturach przypisano mu różną symbolikę.

Bywa traktowany jako ludzki gest szacunku - dotyczy on wówczas wszystkich ludzi, np. dzieci całują rodziców i odwrotnie, całuje się osoby starsze i z rodziny. Pocałunki miłości młodzieńczej rozpalają zmysły, narzeczeńskie są wyrazem i potwierdzeniem miłości, a te małżeńskie świadczą o czułości, miłości i szacunku dla współmałżonka.

Czasem chęć pocałowania kogoś jest tak wielka, że mamy ochotę zrobić to w miejscu publicznym. To nie wszędzie jest dobrze odbierane. O ile w europejskim kręgu kulturowym publiczny pocałunek jest najczęściej akceptowanym zachowaniem, w Indiach czy Japonii bywa traktowany raczej jako element gry wstępnej i jest ograniczany do sfery prywatnej.

Całowanie w rękę ma swoje korzenie w rycerskiej kulturze słowiańskiej. O ile uściśnięcie dłoni oznaczało, że witające się strony były sobie równe, pocałunkiem złożonym na dłoni całujący podkreślał wyższość w hierarchii osoby całowanej. Pocałunek na dłoń czy pierścień przyjmowali i przyjmują do tej pory hierarchowie katoliccy. Całowanie w rękę ma swoje korzenie w rycerskiej kulturze słowiańskiej. O ile uściśnięcie dłoni oznaczało, że witające się strony były sobie równe, pocałunkiem złożonym na dłoni całujący podkreślał wyższość w hierarchii osoby całowanej. Pocałunek na dłoń czy pierścień przyjmowali i przyjmują do tej pory hierarchowie katoliccy.

Całujcie, ale tylko mając przyzwolenie drugiej osoby i tam, gdzie wypada



Pocałunek jest formą intymnego kontaktu i świadczy o bliskości, dlatego rzadko całujemy osoby nieznane. Jeśli już decydujemy się obdarzyć kogoś pocałunkiem, są to osoby bardzo bliskie, zaprzyjaźnione i te, z którymi jesteśmy w dobrych relacjach.

W innych przypadkach pocałunek jest obwarowany szeregiem norm kulturowych - tylko niektóre sfery ciała mogą być całowane i tylko w odpowiedni sposób. Dlatego np. mężczyzna całuje nowo poznaną kobietę w rękę, a nie w szyję (choć i ten gest jest coraz rzadziej tolerowany), a publiczne całowanie się mężczyzn w policzki, np. podczas powitania, jest oczywistym i popularnym zwyczajem na Wschodzie, np. w Rosji czy krajach arabskich, ale nieczęsto praktykowane w naszym kręgu kulturowym.

Tak wyglądał muzyczny rok w Trójmieście - dawno nie mieliśmy takiego urodzaju gwiazd Tak wyglądał muzyczny rok w Trójmieście - dawno nie mieliśmy takiego urodzaju gwiazd

Całowanie nie jest zachowaniem wyłącznie ludzkim, bo u wielu zwierząt zaobserwowano podobne zachowania. Całowanie nie jest zachowaniem wyłącznie ludzkim, bo u wielu zwierząt zaobserwowano podobne zachowania.

Całowanie policzkami i "noski, noski, Eskimoski"



Pocałunek to symbol i nie zawsze "wymierza się" go ustami - można go wymierzyć symbolicznie poprzez zetknięcie policzków albo "rzucić w powietrze" (to bardzo popularna forma powitań pań z wyższych sfer w hollywoodzkich produkcjach z pierwszej połowy XX wieku.

Można też całować się noskami, jak to robią na powitanie Eskimosi. Choć utarło się, że chodzi tu o pocieranie nosków, tak naprawdę eskimoski kunik to naciśnięcie czubkiem własnego nosa czubka nosa drugiej osoby.

Całowanie nosami to nie tylko domena Eskimosów, bo są ludy, które stosują podobne powitania. W gronie tym znajdują się m.in.: Maorysi z Nowej Zelandii, Hawajczycy ze swoimi honi-hongi, mongolscy koczownicy z pustyni Gobi, a także niektóre kultury Azji Południowo-Wschodniej (Bengalczycy, Kambodżanie, Laotczycy, Tajowie, Wietnamczycy, Timor, Sabu, Sumba, Ibanowie.)

Najsłynniejszy, a zarazem najbardziej namiętny pocałunek polityków w historii: Leonid Breżniew, przywódca ZSRR, wpija się w usta Ericha Honeckera, przywódcy NRD, podczas  spotkania z okazji 30-lecia powstania Niemieckiej Republiki Demokratycznej w 1979 r. A może to Honecker wpijał się w Breżniewa, a ten tylko biernie ten pocałunek przyjął? Spory na ten temat trwają do dziś. Najsłynniejszy, a zarazem najbardziej namiętny pocałunek polityków w historii: Leonid Breżniew, przywódca ZSRR, wpija się w usta Ericha Honeckera, przywódcy NRD, podczas  spotkania z okazji 30-lecia powstania Niemieckiej Republiki Demokratycznej w 1979 r. A może to Honecker wpijał się w Breżniewa, a ten tylko biernie ten pocałunek przyjął? Spory na ten temat trwają do dziś.

Od czułości Breżniewa i Honeckera po pocałunek Judasza



Jak zostało wspomniane, w niektórych kręgach kulturowych siarczysty pocałunek dwojga mężczyzn, szczególnie na powitanie, na wschodzie Europy nikogo nie dziwi (szczególnie często przywoływana była w tym kontekście fotografia pocałunku powitalnego przywódców komunistycznych Breżniewa i Honeckera).

Zdarza się też, że w rękę całuje się nie tylko kobiety, ale też mężczyzn. Z takim pocałunkiem możemy spotkać się np. w kościele, gdzie pocałunek w rękę lub noszony przez dostojników religijnych pierścień oznacza szacunek lub podporządkowanie. A skoro już jesteśmy przy religii, to nie można pominąć jednego z najsłynniejszych pocałunków w historii, jaki Judasz złożył na policzku Jezusa, do tej pory będącym symbolem zdrady. A zatem: pocałunek pocałunkowi nierówny...
FK

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (71)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Strefa Trojmiasto.pl na Juwenaliach

w plenerze, gry

Juwenalia Gdańskie 2024 (52 opinie)

(52 opinie)
75 - 290 zł
Kup bilet

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years! (4 opinie)

(4 opinie)
159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Budynek Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego inspirowany był: