• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Goździk, męski striptiz i Manifa - tak świętowano Dzień Kobiet

Ewa Palińska
8 marca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Materiał archiwalny - 2017 r.

Dzień Kobiet - czego panie oczekują od mężczyzn?

Dzień Kobiet to jedno z tych świąt, których zasadności raczej się nie podważa. Przeciwnie - panowie chętnie obdarowują panie i starają się sprawić im przyjemność, a one wykorzystują okazję, aby zamanifestować swoje poglądy, bo tego dnia świat szczególnie chce ich słuchać. Jak na przestrzeni lat zmieniło się świętowanie Dnia Kobiet?Dzień Kobiet - Kalendarz imprez


Kwiatek i rajstopy rekompensatą za całoroczną dyskryminacjęCzy obchodzisz Dzień Kobiet?

W czasach PRL-u Dzień Kobiet kojarzył się głównie z kwiatkiem i rajstopami.

- Jak ja się cieszyłam z tych rajstop! Kiedyś nawet dostałam halkę i to w moim rozmiarze. Mąż powiedział, że kolega wypatrzył w jakimś sklepie dwie sztuki, więc wziął obie i jedną zgodził się odsprzedać. Byłam niesamowicie wzruszona, że mój ukochany o mnie pomyślał - śmieje się Zofia, ur. w roku 1945. - Kwiatek był obowiązkowy. W każdym zakładzie każda z pań mogła na niego liczyć. W wielu przypadkach kwiaty osobiście wręczał kierownik. Tego dnia paniom przyznawano też nagrody pracownicze - dla tej, która wyrobiła najwięcej procent ponad normę, dla tej z największym stażem itp. Ostatnio śmiałyśmy się z córką, że - jakby nie patrzeć - było to takie uśmierzanie bólu powodowanego trwającą przez cały rok dyskryminacją na wszystkich polach. Rodzinnym i zawodowym. Zwyczajne mydlenie oczu. A my to "łykałyśmy".
Czytaj też: Dzień Kobiet 2022. Jakie kwiaty na Dzień Kobiet?

Choć często trywializuje się przesłanie tego święta, ograniczając jego wagę właśnie do wręczenia kwiatka, pamiętajmy, że kiedy wychodzono z inicjatywą stworzenia Dnia Kobiet, sytuacja pań w wielu miejscach na świecie była tragiczna.

Czy to pamiętasz?5 zł od kobiety - taka była stawka na zakładowe prezenty dla pań z okazji ich święta. Zobacz, jak imprezowano w PRL-u.

Święto, które miało przypominać o prawach kobietDzień Kobiet ustanowiono w wyniku tragicznych wydarzeń. 8 marca 1908 r. w jednej z fabryk tekstylnych w Nowym Jorku tysiące pracownic odeszło od maszyn, by domagać się praw wyborczych i lepszych warunków pracy. Właściciel zakładu, zamiast negocjować z kobietami, zamknął je w fabryce. Uważał, że tylko tak uda mu się uniknąć rozgłosu. Pech chciał, że wybuchł pożar, który opanował część zakładu. Zginęło w nim 129 pracownic. Dwa lata po tej tragedii, podczas II Międzynarodowego Zjazdu Kobiet Socjalistek w Kopenhadze, dzień 8 marca ustanowiono Międzynarodowym Dniem Kobiet.

Życzenia na Dzień Kobiet 2022. 21 pomysłów na życzenia z okazji Dnia KobietDo Polski święto to przywędrowało z ZSRR. W siermiężnych czasach PRL-u obchodzono je w mało wyrafinowany sposób, za to zawsze hucznie.

- Dzień Kobiet był widoczny wszędzie - na ulicach wieszano propagandowe plakaty, przystrojone były autobusy i tramwaje - wspomina Władysław, przez 40 lat pracujący jako motorniczy. - Tego dnia petenci mający do załatwienia sprawę w urzędzie czuli się w obowiązku podarować kwiatek obsługującej ich pani. Dzieci w szkołach robiły na plastyce czy technice prezenty dla nauczycielek, a koledzy dla koleżanek. Odbywały się też okolicznościowe akademie. No a wieczorem świętowało się przy wódeczce, tyle że wtedy już zapominaliśmy o tym, czyj to dzień i - mówiąc brzydko - panowie siadali do picia, panie odsyłano "do garów". Bo przecież wódeczkę trzeba było czymś zakąsić, a podział ról w domu był jasny. Żaden szanujący się mężczyzna nie wyręczał kobiety w "babskich" obowiązkach. Kobiety miały tego świadomość i nawet o taką pomoc nie prosiły.
Dużą kreatywnością wykazywała się też młodzież szkolna. Nietypowy prezent z okazji Dnia Kobiet przygotowali w 1982 r. uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku - zapewnili panie o swoim oddaniu, pozując do zdjęcia w stroju Adama. W prezentacji niespodzianki udział wzięli: Wojciech Kloczko, Jacek Badziag, Marek Wałuszko, Wojciech Lipka, Maciej Kosycarz, Maciek Kazanowski, Igor Cieżkowski, Krzysztof Zagrodzki, Krzysztof Skiba, Michał Pastuszek.

Lata 90. Miss mokrego podkoszulka w Sopocie  • Nietypowy prezent z okazji Dnia Kobiet przygotowali uczniowie z I LO w Gdańsku. Wśród nagusów m.in. Maciej Kosycarz i Krzysztof Skiba. 8 marca 1982 r.
  • Prezenty, kwiaty, ale też nagrody dla przodowniczek pracy - tak świętowano Dzień Kobiet w 1948 r.

Tulipan w celofanie i odkurzacz w prezenciePod koniec lat 80. kojarzone z PRL-em goździki zastąpiły tulipany w celofanie.

- Dla gerberów czy frezji byliśmy bardziej łaskawi, ale goździki i asparagus momentalnie straciły na atrakcyjności - opowiada Maria, przez wiele lat pracująca jako kwiaciarka (dziś powiedzielibyśmy florystka) na Witominie. - Tulipany w celofanie stały się hitem Dnia Kobiet, bo kojarzyły się z Zachodem. No i były bardzo praktyczne - cały dzień mogły wytrzymać bez wody, a i tak wyglądały dobrze. Niestety, kiedy w domu pani zdejmowała z nich celofan, kwiatki dosłownie się rozpadały.
Lata 90. to już okres większej swobody i dostępności towarów, więc rajstopy zostały wyparte przez bardziej finezyjne prezenty. Prężnie rozwijająca się gospodarka podsuwała coraz to nowe pomysły - nastąpił prawdziwy boom na rynku usług (w tym kosmetycznych, a talon na takie usługi to zawsze dobry prezent), sklepy prześcigały się w promocjach na odzież i artykuły AGD. Bo choć dzisiaj wręczając kobiecie w prezencie odkurzacz czy garnek, można od razu nimi oberwać, do późnych lat 90. panie marzyły o takich cudach techniki.

- Myślę, że wzięło się to z tego, że przez wiele lat nie miałyśmy dostępu do takiego sprzętu - w sklepach po prostu go nie było - opowiada Jadwiga. - Mój mąż był marynarzem, więc przywoził mi różne sprzęty z zagranicy. Koleżanki strasznie mi tego zazdrościły! Przypomnę też, że były to czasy, kiedy mężczyźni raczej nie wyręczali kobiet w pracach domowych. Taki nowy odkurzacz, robot kuchenny czy wysokiej klasy żelazko bardzo ułatwiały paniom życie, dlatego te prezenty tak bardzo nas cieszyły.

Dzień Kobiet to okazja, aby panie mogły zamanifestować swoje poglądy. Zobacz relację z ostatniej Manify, która przeszła przez Gdańsk w niedzielę, 6 marca.

Od męskiego striptizu i pokazów mody po ManifęOd lat 90. zaczęło pojawiać się coraz więcej klubów nocnych, dyskotek i restauracji. Lokale oczywiście oferowały huczne obchody Dnia Kobiet. W programie można było znaleźć koncerty gwiazd, wystawne kolacje, ale też np. pokazy mody czy męski striptiz.

Dziś świętujemy ten dzień nie mniej hucznie, a wszechobecne reklamy towarów czy usług, sprzedawanych akurat z tej okazji w bardzo atrakcyjnych cenach, nie pozwolą nam Dnia Kobiet przegapić. Wiele restauracji przygotowało z tej okazji specjalne menu, a kolacje będą uatrakcyjnione muzyką na żywo. W Kalendarzu imprez znajdziemy też szereg wydarzeń tematycznych, jak np. warsztaty Zrób sobie krem na Dzień Kobiet!, Dzień Kobiet w Stoczni Gdańskiej: spacer herstoryczny czy wykład Filozofia jest kobietą. 8 marca szczególne zaproszenia do pań kierują też kina i teatry.

Od wielu lat przy okazji święta pań organizowane są manifestacje kobiet domagających się ochrony i poszanowania swoich praw. 18. już Manifa Trójmiasto przeszła przez Gdańsk w niedzielę, 6 marca, i przerodziła się w  antywojenny protest .

Na koniec mała rada dla panów - jeśli wasza wybranka mówi, że nie obchodzi Dnia Kobiet i możecie sobie dać spokój z kwiatkami czy prezentem, puśćcie taką deklarację mimo uszu. Zapewniam was, że wolicie, żeby się na was wściekła za to, że jej prezent czy kwiatka mimo wszystko dajecie, niż za to, że nie daliście w ogóle.

Wydarzenia

Filozofia jest kobietą

wykład / prezentacja

Zrób sobie krem na Dzień Kobiet!

140 zł
wykład / prezentacja, spotkanie, warsztaty

Dzień Kobiet w Stoczni Gdańskiej: spacer herstoryczny

spacer

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (129)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Fisz Emade Tworzywo (6 opinii)

muzyka alternatywna, pop

Imany "Voodoo Cello"

179 zł
blues / soul, pop

Wszystkie Drogi Prowadzą do Rzymu

121 - 168 zł
Kup bilet
muzyka poważna

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Największy teatr w Gdyni to: