• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

L.U.C zaprosił gwiazdy na BrassWood w Sopocie. Atrakcje nie tylko w Operze Leśnej

Patryk Gochniewski
30 lipca 2022, godz. 16:00 
Opinie (12)

BrassWood powraca do Opery Leśnej. Poza tym, że na scenie pojawi się pomysłodawca imprezy, czyli L.U.C. wraz orkiestrą Rebel Babel, na widzów czeka również występ duetu Wojciech Waglewski i Mateusz Pospieszalski, a także koncerty Kasi Lins, Skubasa, Mikromusic Acoustic Trio, a także Maksa Łapińskiego. Dwie sceny, a do tego parada muzyczna, która przejdzie przez Monte Cassino. Będzie się działo.Pop - najbliższe koncerty w TrójmieścieCzy w Polsce powinno przywrócić się i rozwijać tradycję orkiestr dętych?

- Kiedy widzisz i słyszysz orkiestrę dętą, od razu się uśmiechasz. A tego nam właśnie potrzeba w tym trudnym czasie - stwierdza L.U.C., czyli Łukasz Rostkowski, muzyk, raper, kompozytor, dyrygent. - Takie imprezy to także jedna z niewielu okazji, aby usłyszeć prawdziwy tembr instrumentów, bez sztucznego nagłośnienia.
Rostkowski zwraca też uwagę na fakt, że w Polsce zaniedbano tradycję brass bandów, czyli właśnie orkiestr dętych.

- Spójrzmy chociażby na Stany Zjednoczone. Tam każda szkoła ma taki zespół, są zawody, mistrzostwa, a z orkiestrą gra nawet Beyonce. Ta wspaniała tradycja jest aktywna na świecie w wielu gatunkach, chociażby w muzyce pop i hip-hopie - zauważa.
Nic więc dziwnego, że tegoroczny BrassWood ponownie rozpocznie się od parady właśnie. Około godz. 17, w dniu imprezy, czyli 6 sierpnia, w Parku Północnym w Sopocie Mapka niemal setka muzyków spotka się na warsztatach brassowych, w których może wziąć udział każdy. Profesjonalista i amator. Jedynym warunkiem jest umiejętność czytania nut i posiadanie dętego instrumentu.

BrassWood powraca do Sopotu. Najpierw orkiestra złożona z około stu muzyków odegra trzy utwory w Parku Północnym, następnie deptakiem Monte Cassino przejdzie parada muzyków, aby w końcu dotrzeć do Opery Leśnej, gdzie rozpocznie się właściwa część imprezy. BrassWood powraca do Sopotu. Najpierw orkiestra złożona z około stu muzyków odegra trzy utwory w Parku Północnym, następnie deptakiem Monte Cassino przejdzie parada muzyków, aby w końcu dotrzeć do Opery Leśnej, gdzie rozpocznie się właściwa część imprezy.

Odwiedziliśmy gdańskie beach baryOrkiestra zagra wspólnie "Deszcze niespokojne", "Manifest" oraz "Nim wstanie świt".

- Nuty można pobrać z oficjalnej strony Rebel Babel - mówi Rostkowski. - Te utwory też są nieprzypadkowe. Wszyscy wiemy, jaka jest sytuacja na świecie i co dzieje się w Ukrainie.
I akcentów ukraińskich też nie zabraknie. Na scenie eko-akustycznej, czyli tej mniejszej, przylegającej do głównego amfiteatru Opery Leśnej, pojawi się chór Vyrij, właśnie zza naszej wschodniej granicy.

Wracając jednak do tego, co się będzie działo na ulicach Sopotu. Po tym, jak orkiestra - w skład której wchodzą Tęgie Chłopy, Rybacka Orkiestra Dęta z Jastarni, Powiatowa i Miejska Orkiestra w Chełmży z udziałem utalentowanych mażoretek, oraz bębniarzy z zespołu Cocodjembe - odegra wspomniane trzy utwory, deptakiem Monte Cassino przejdzie parada brassowa, która dojdzie aż do Opery Leśnej, gdzie zacznie się druga część wydarzenia, już biletowana. 

- Chcemy też trochę odczarować Operę Leśną. Oddać jej klimat. W przeciwieństwie do wszystkich wielkich wydarzeń telewizyjnych, które się tam odbywają, ten las ma być częścią imprezy. Dlatego w nazwie imprezy jest nie tylko "brass", ale też "wood". Chcemy za pomocą muzyki i świateł, a w przyszłości także instalacji, tworzyć magiczną krainę zapomnienia i oddechu - wyjaśnia L.U.C. - Wszystko to poprzedzamy specjalną serią koncertów Brasswood Korzenie, którą realizujemy z Narodowym Centrum Kultury. Organizujemy serię mikro-koncertów eko-akustycznych w pięknych miejscach związanych z naturą.
Od godz. 19 w Operze Leśnej rozpocznie się koncert, podczas którego wystąpią Skubas, duet Waglewski-Pospieszalski, Mikromusic Acoustic Trio i Maks Łapiński w - jak mówią organizatorzy - nastrojowych, kameralnych i akustycznych aranżacjach. Występy na scenie przestrzeni Lasy będą przeplatane występami orkiestr dętych i kapel, które pojawią się na schodach amfiteatru bez nagłośnienia, dzięki czemu można będzie posłuchać prawdziwego brzmienia instrumentów.

Pomiędzy koncertami, na schodach sopockiego amfiteatru, będzie można posłuchać orkiestr dętych, których brzmienie nie będzie wzmacniane żadnym sztucznym nagłośnieniem. Pomiędzy koncertami, na schodach sopockiego amfiteatru, będzie można posłuchać orkiestr dętych, których brzmienie nie będzie wzmacniane żadnym sztucznym nagłośnieniem.
Oczywiście nie zabraknie także koncertu L.U.C. oraz Rebel Babel Ensamble. Całość wydarzenia zamknie set didżejski, który zagra NOZ - jeden z bardziej rozpoznawalnych trójmiejskich didżejów, a towarzyszyć mu będą instrumentaliści, więc będzie to impreza inna niż wszystkie.

BrassWood to idea, która zrodziła się z podróży, które Łukasz Rostkowski odbył z projektem Rebel Babel. To nigdy nie był zamknięty skład. Zawsze miał on formułę otwartą.

- Przez ten czas, od kiedy istnieje Rebel Babel, przewinęło się przez ten skład ponad dziesięć tysięcy muzyków. Zawsze chodziło o otwartość, uczenie się nowych rzeczy, łączenie stylów - mówi L.U.C.
Niektórzy z przekąsem patrzą na to, co robi teraz Rostkowski. Że gdzie on i batuta. Przecież się na tym nie zna. Tyle że to człowiek wielkiej pokory i chętny do nauki. On nie tylko uczy się od muzyków, z którymi tworzy, ale też sięga po rady największych - Krzysztofa Pendereckiego czy Marka Mosia, dyrygenta orkiestry AUKSO. Zresztą, jakiś czas temu Moś w sali NOSPR pozwolił, aby L.U.C. wziął batutę i poprowadził koncert jego muzyków.

Czym najlepiej dojechać na koncerty?Łukasz Rostkowski to jednak osoba, którą wielu kojarzy przede wszystkim z rapem. Czy ma jeszcze jakieś plany związane z tym gatunkiem?

- Mogę zdradzić, że tej jesieni pojawi się w końcu nowa płyta z Rebel Babel Ensemble i będzie to mocny powrót do rapu - mówi L.U.C. - Ja mam bardzo duży szacunek do wszystkich ludzi, którzy poznali mnie właśnie dzięki rapowaniu, bo tworzyliśmy zawsze nieco inaczej i to wymagało od słuchaczy zaangażowania. Z szacunku do tych ludzi wracam często do mikrofonu bo wiem, że ktoś tam czeka.
Muzyk nie ukrywa jednak, że to, co mu obecnie jest najbliższe, to właśnie dyrygentura i komponowanie, których stale się uczy, ale też tworzenie muzyki filmowej. Już przy projekcie "39/89. Zrozumieć Polskę" pokazał, że potrafi tworzyć opowieści samą muzyką, a nie słowami. I tak to wszystko ewoluuje.

L.U.C. ponownie zawładnie sceną wraz z Rebel Babel Ensamble. L.U.C. ponownie zawładnie sceną wraz z Rebel Babel Ensamble.
- Obecnie pracujemy także nad muzyką do filmu "Chłopi". To niezwykły projekt, który połączy malarstwo, literaturę, muzykę, film i animację - mówi.
Co będzie dalej? Zobaczymy. Póki co będzie można uczestniczyć w BrassWood, czyli jednej z najbardziej pozytywnych imprez, które latem odbywają się w Trójmieście.

Wydarzenia

BrassWood Fest

pop

BrassWood Parade 2022

w plenerze, widowisko / show

Miejsca

  • Opera Leśna Sopot, Stanisława Moniuszki 12 Mapa
  • LASY Sopot, Stanisława Moniuszki 12 Mapa

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (12)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sopot Jazz Festival 2022 - dzień I

jazz

Koncert Muzyki Filmowej i Epickiej

muzyka filmowa

T.Love

rock / punk

Kultura

Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym serialu pojawia się nieistniejący już gdyński klub “Maxim” ?