• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Objawienia festiwalu: "Chce się żyć" i mocny "W imię". Trwa walka o Złote Lwy

Borys Kossakowski
13 września 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Złote Lwy festiwalu w Gdyni dla filmu "Ida"
Genialny Dawid Ogrodnik w roli chłopca z porażeniem mózgowym. Koniecznie! Genialny Dawid Ogrodnik w roli chłopca z porażeniem mózgowym. Koniecznie!

"Chce się żyć" szturmem bierze widownię 38. Gdynia - Festiwalu Filmowego. Wyciska łzy z największych twardzieli, stroniąc przy tym od kiczu i banału. Równie mocny "W imię" Małgośki Szumowskiej wywołuje kontrowersje, poruszając temat homoseksualizmu w kościele. Gdzieś w tle odbył się pokaz "Biletu na księżyc" - filmu "zaledwie" dobrego.Chce się żyć
reż. Maciej Pieprzyca

I znów mamy mocnego kandydata do głównej nagrody. Przede wszystkim za emocje, bo to chyba najbardziej poruszający film głównego konkursu. Jeszcze przed seansem dało się tu i ówdzie usłyszeć, że ten i ów na projekcji płakał. Byli też tacy, którzy twierdzili, że na "Chce się żyć" wszyscy płaczą. I faktycznie trudno znaleźć takiego, co nie uroniłby łzy oglądając historię chłopca (Dawid Ogrodnik) z porażeniem mózgowym traktowanego przez lekarzy i rodzinę jak roślina. Dramat zamkniętego w chorym ciele trwa dwadzieścia sześć lat. Wtedy okazuje się, że wbrew opinii wszystkich dookoła, chłopiec ma świadomość i swoje przemyślenia. "Najtrudniej jest wtedy, gdy nikt nie rozumie, o co ci chodzi" mówi mały Mateusz, i co tu kryć, to stwierdzenie dotyczy nie tylko ludzi sparaliżowanych. Pieprzyca stworzył niezwykle wzruszający dramat bez uciekania się do kiczu, zbyt oczywistych klisz czy zbyt wydumanych rozwiązań. Jego film jest prosty, tak jak proste jest życie w małym miasteczku, gdzie mieszka rodzina głównego bohatera. Reżyser nie epatuje małomiasteczkowym klimatem, nawet gdy pokazuje epizody o przemocy domowej. Podobnie choroba chłopca wydaje się zupełnie zwyczajna. Duża w tym zasługa Dawida Ogrodnika oraz Kamila Tkacza, którzy we dwójkę zgłosili kandydaturę do nagrody dla pierwszoplanowej roli męskiej. A przecież nie wypowiedzieli przed kamerą ani jednego słowa (nie licząc głosu narratora). Film wsysa widza w swą akcję, choć pokazuje momentami rzeczywistość, z którą trudno się pogodzić (większość akcji dzieje się w zakładzie dla niepełnosprawnych psychicznie). Gdy ksiądz mówi do głównego bohatera: "Bóg cię kocha", ten zastanawia się: co by było, gdyby mnie nienawidził? Choć "Chce się żyć" opowiada historię osoby niepełnosprawnej, szerokim łukiem omija wszelkie pytania natury socjologicznej. Nie zastanawia się nad problemami służby zdrowia czy akceptacji społecznej. Pokazuje piękną, choć smutną historię, okraszoną takim bagażem emocjonalnym, że tylko projektor nie uroni łzy. Pieprzyca może już odbierać nagrodę publiczności.

W imię
reż. Małgośka Szumowska

To drugi po "Płynących wieżowcach" film na festiwalu, który określany jest mianem gejowskiego (w przeciwieństwie do Tomasza Wasilewskiego, Szumowska nie boi się tego określenia). Opowiada o księdzu (Andrzej Chyra), wysłanym gdzieś na wiejską parafię, który opiekując się grupą nastoletnich chłopców, z ogromnym trudem opiera się swojemu pożądaniu. Jednak ci, którzy już przygotowują gromy, powinni zaczekać. Obraz Szumowskiej nie opowiada się ani po stronie gejów, ani heteryków. Nie krytykuje kościoła ani go nie chwali (choć kuria, w zgodzie z nowoczesnym trendem, wcale nie jest głucha na "problemy" w parafii). "W imię" pokazuje samotność człowieka w obliczu problemów osobistych, a także (a może przede wszystkim) bezsilność księdza próbującego okiełznać wybuchową grupę chłopców z poprawczaka. Choć ma z nimi świetny kontakt (gra w piłkę, pływa w jeziorze), nie radzi sobie z ich nastoletnią arogancją i bezczelnością. Być może dlatego, że ma do nich po prostu słabość, choć konia z rzędem temu, kto byłby w stanie poradzić sobie z takimi "chłopcami z ferajny". Małgośka Szumowska deklaruje, że nie dzieli ludzi na heteroseksualistów i homoseksualistów, kobiety i mężczyzn. A jednak trudno ukryć, że jest to film, którego bohaterem jest postać duchowna, a zakończenie wyraźnie wskazuje na żywy problem współczesnego kościoła. Problem, który powoli zostaje wymiatany spod dywanu. "W imię" jest majstersztykiem Małgośki Szumowskiej, która potrafiła niezwykle sugestywnie poprowadzić zarówno intymne sceny miłosne, jak i zbiorowe bijatyki, tak z udziałem zawodowców, jak i naturszczyków. Kontrowersje wywołane przez tematykę filmu mogą jednak to mistrzostwo zepchnąć w cień.

Bilet na księżyc
reż. Jacek Bromski

Wśród zaangażowanych i aktualnych filmów prezentowanych w konkursie głównym na 38. Gdynia - Festiwalu Filmowym "Bilet na księżyc" jest zaskakująco anachroniczny. Rzecz się dzieje w głębokim PRL-u. Młody chłopak z zabitej deskami wsi dostaje bilet do wojska. Jego starszy brat postanawia go eskortować w podróży przez całą Polskę do Świnoujścia. Ten typowy film drogi jest wycieczką sentymentalną do czasów komunizmu z całym dobrodziejstwem inwentarza. Film urzeka nostalgiczną beztroską, nawet powołanie do wojska nie jest tak straszne, bo najważniejsze jest, żeby młodszy brat stracił dziewictwo. I choć opowiada o barwnej, ciepłej relacji braci, to zaskakująco niewiele daje widzowi. "Bilet na księżyc" to raczej filmowy skansen - problemy głównych bohaterów (wojsko, milicja) są mało atrakcyjne dla odbiorcy, który bądź co bądź ogląda film w XXI wieku, w którym realia się bardzo zmieniły. Nawet poszukiwanie dziewczyny dla brata wywołuje niewiele emocji, choć niewykluczone, że w dzisiejszych czasach wielu chłopaków także traci dziewictwo z pomocą prostytutek. A więc dlaczego powstał ten film? Otóż wyjaśnienie dostajemy na samym końcu. Jak się okazuje, scenariusz został oparty na faktach. Na jakich? Cóż, z przyzwoitości dziennikarskiej nie zdradzę zakończenia. Dodam tylko, że to właśnie rozwiązanie fabuły wydaje się najważniejsze dla całej historii. Zostało jednak przedstawione jakby mimochodem.

festiwal filmów gdynia

Wydarzenia

38. Gdynia - Festiwal Filmowy (9 opinii)

impreza filmowa, festiwal filmowy, projekcje filmowe

Filmy

4.9
59 ocen

Bilet na Księżyc

Obyczajowy
7.5
71 ocen

Chce się żyć

Obyczajowy
6.6
70 ocen

W imię...

Dramat | Thriller

Opinie (37) ponad 10 zablokowanych

 • Jestem gay, ale nikomu nigdy (6)

  nie narzucałem sie ze swoją orientacja. Ci co mieli - sami sie domyślili, reszta jak poznała to mnie polubiła. Wieść sama sie rozniosła. Nie miałem żadnych nieprzyjeności wśród znajomych. I denerwuje mnie takie obnoszenie sie juz w zasadzie 'na chama' z seksualnością. Co więcej denruje mnie że tak nie-męskie osoby jak Biedroń reprezentują moją grupe społeczną. Potem jestesmy znani z takich nieporozumień jak Jacyków czy innę przegiete osoby. A ja jestem normalnym męskim facetem co chodzi na siłownie, lubi zobaczyc mecz czy pooglądac piękne kobiety.

  • 45 12

  • @Bobex (2)

   Chciałbym zobaczyć wyraz jakiejkolwiek akceptacji w komentarz, ale obawiam się linczu za słowa "normalnym męskim facetem". Pamiętaj w jak zacofanym kraju jesteśmy... trzeba specjalnie kręcić filmy z wątkiem "gejowskim", żeby społeczeństwo chociaż na sekundę się zastanowiło nad problemem. Jak jest powinniśmy zobaczyć za jakiś czas...

   • 3 16

   • Firmy z wątkiem "gejowskim" kręci się po to, żeby o filmie było głośno - w myśl: "nie ważne co mówią byle mówili". Nad jakim niby "problemem" mamy się zastanawiać? Skoro homoseksualiści to normalni ludzie, to ich problemy też są normalne, a nie jakieś unikatowe i specjalne.

    Chętnie obejrzę film "Bilet na księżyc", mimo kiepskiej recenzji.

    • 17 1

   • Bobby czy kręcenie filmu z wątkiem gejowskim, gdzie

    w głownej roli jest KSIĄDZ i lubi CHŁOPCÓW uważasz za 'pomoc' ? Bo jak dla mnie to raczej zadziała odwrotnie ! Ja sam jak to przeczytałem to nie zareagowałem raczej pozytywnie ... Chyba nie mam o czym mówić.

    • 6 0

  • ten film jest właśnie po to ,aby uzmysłowić i obalić mit ,że gej to osoba zniewieściała -jest zupełnie odwrotnie,większość to męscy i stabilni emocjonalnie faceci.
   typ zniewieściałego mężczyzny został celowo wyprodukowany przez prl,kościół i prawicę celem schowania samego siebie za tym wizerunkiem

   • 4 8

  • A czemu wolisz facetów? (1)

   Śmiem twierdzić,że homoseksualizm w czystej postaci nie występuje. Jest raczej tylko biseksualizm. Niemal wszystkie osoby deklarujące się jako homoseksualne miały kontakty z kobietami (wielu z nich weszło nawet w związki małżeńskie). Potrafisz to jakoś wytłumaczyć?

   • 2 10

   • A podnieci Ciebie np. drzewo ?

    Bo ja moge stwierdzic o kobiecie ze jest piekna zgrabna, ma ładne oczy, fajnie sie rusza. Ale nie czuje nic a nic z podniecenia seksualnego. To tak jkabys mi kazała kopulować z drzewem. Co ci mam wiecej wyjasniac, koziol nie bryknie. Mój homoseksualizm jest w czystej postaci.

    • 4 1

 • (1)

  Większość, czyli heteroseksualistów wkurza właśnie owo obnoszenie się. Owe demonstracyjne podkreślania swojego gejostwa czy ociekające seksem parady. Gdyby homoseksualiści po prostu podkreślali - kochamy się, jest nam ze sobą dobrze i to wszystko, to myślę, że tolerancja społeczna byłaby większa. Takie lansowanie się po prostu przynosi wam szkodę i zniechęca społeczeństwo.

  • 28 2

  • Wlasnie widzisz, tylko w taki nielubiany sposób obnosi sie 20%, a opinia idzie na wszytskich

   • 0 0

 • a ja tak po polsku

  w oparciu o polskie tradycje chrzescijańsko-katolicko-rodzinne (ktore sa niszczone, jak tylko sie da)
  STOP !!!promocji homoseksualistow i rozmaitych lewackich pedalskich przerysowanych typow,
  WIWAT!!! rodzina ( mezczyzna+kobieta+dzieci= RODZINA)

  • 17 17

 • Chyra jako ksiądz ze słabością do chłopców..... (2)

  Brawo. O tym trzeba mówić. Chociaż większosć uzna to jako atak na kościół katolicki. A co powiecie na słowa samego papieża który o tym mówi wprost ??? Czy najważniejsza osoba w tej instytucji kłamie ??? JPII był lepszy co ?? Nie zajmował się takimi pierdołami jak pedofilia wśród księży ......

  • 13 11

  • .

   "W imię" to filmowy knot..
   Ale teraz cenzura nakazuje wychwalać takie knoty, nawet jeżeli są one nudne jak flaki z olejem...

   • 9 0

  • Zastanawia mnie jeden fakt

   Czemu środowiska prawicowe tak bardzo interesują się odbytami innych ludzi ??? Jakieś niemiłe wspomnienia z dzieciństwa ???

   • 5 9

 • festiwal z cyklu dokopać katolom (1)

  takie filmy przez tęczową sieć warszawską są uwielbiane

  • 22 9

  • Chrześcijanie sie bronią

   Poganie atakują

   • 8 0

 • Czy cwaniaczki z czarnych BMW które obsługują tą imprezę może są w ciąży ?

  A dzięki temu, są zwolnieni z przestrzegania przepisów ruchu drogowego
  i cwaniakowania na czerwonym świetle i ciągłych liniach - spiesząc się aby jakiegoś marnego celebrytę w rozciągniętym swetrze przewieźć do Hotelu Nadmorskiego, przy okazji pod oknami UM ?

  • 19 2

 • . (2)

  "Chce się żyć" oraz pomijany przez REDAKCJĘ: "Dziewczyna z szafy", to filmy, które należy nagrodzić.
  Nie wiadomo, czy cenzura i służby pozwolą jurorom na takie decyzje?

  • 13 1

  • ciekawostka (1)

   Fragment dzisiejszej, profesjonalnej recenzji:
   "Najnowsza propozycja Szumowskiej to to prostu nudne kino, przeciągnięte niemiłosiernie, źle napisane. Reżyserce zabrakło wyczucia, film nie ma rytmu a psychologia nie istnieje. To jeden z dwóch filmów gejowskich na tym festiwalu, niestety, podobnie jak produkcja Wasilewskiego, jeden z najgorszych."

   • 9 0

   • ale co to niby udowadnia?

    opinia jest jak ehm pupa, każdy ma swoją

    mnie się podoba ten dzisiejszy tekst o festiwalu! kto jest autorem?

    • 2 1

 • Zastanawiam się czy problem homo nie dotyczy rabinów i imamów? (5)

  Albo czemu nie znajdzie się żadna Jolka Szeleszczyńska, która w epicki sposób opowie jak związki wyznaniowe (żydowskie) robią interesy na odzyskanych majątkach?
  Tytuł filmu "Kadisz za milion dolarów". (Wpisz frazę i sam poszukaj)

  • 13 5

  • (2)

   Tematy żydowskie można poruszać tylko w formule zli Polacy dokipują dobrym Żydom, odwrotnie to antysemityzm takie czasy mamy Żadna prawda się nei rpzebije bo okreslone środowiska ją zagłuszą

   • 6 2

   • Dla mnie osoby mordujące w bestialski/rytualny sposób zwierzęta, to są ludzie z epoki (1)

    kamienia łupanego. Myśliwi również.

    • 3 1

    • poczytaj kim byli kaci Polaków w cczasach stalinowskich: Romkowski, Mietkowski i dziesiątki innych (ich nazwiska pierwotne) Taki Światło który uciekł na Zachód jakie miał faktyczne nazwisko!

     Chcę być dobrze rozumiany chodzi mi o prawdę a nie o jakies uprzedzenia

     • 3 1

  • ilu znasz rabinów a ilu znasz księży?

   • 2 0

  • celibat

   Rabini i imami mają żony.

   • 0 1

 • Wspaniały film "chce sie zyc" przykryty przez gejowską dyskusję (1)

  smutna prawda, a osób takich jak bohater filmu Mateusz są tysiące, zapomianych, nikt się nimi nie interesuje, bo obecnie są ważniejsze problemy - dyskusja w komentarzach doskonale pokazala w jakich kategoriach myśli społeczeństwo i nad czym debatuje....

  • 15 3

  • niestety III RP jest przepełniona obłudą ! Taka prawda!

   • 7 1

 • homoseksualizm to zabłądzenie... mam nadzieję, że osoby, które tak zbłądziły, będą potrafiły odnaleźć prawdę, a nie ułudę - hedonizm

  • 5 6

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wielka Fabryka Elfów (1 opinia)

67 zł

Jarmark Bożonarodzeniowy (43 opinie)

w plenerze, street food, jarmark

Body Worlds Vital - wystawa human body (38 opinii)

65 - 75 zł
Kup bilet
wystawa

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Pierwszy gdański występ Jeana-Michela Jarre'a był zatytułowany "Przestrzeń wolności" i odbył się w 2005 roku z okazji 25-lecia Sierpnia na: