• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ponadczasowe przeboje Republiki w wykonaniu Przemyk, Roguckiego, Króla i innych

Magda Mielke
26 czerwca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (18)
  • Republika i zaproszeni do projektu "Obywatele Republiki" goście przypomnieli największe przeboje tego zespołu. Na zdjęciu: Jacek Bończyk.
  • Republika i zaproszeni do projektu "Obywatele Republiki" goście przypomnieli największe przeboje tego zespołu. Na zdjęciu: Jacek Bończyk.
  • Republika i zaproszeni do projektu "Obywatele Republiki" goście przypomnieli największe przeboje tego zespołu. Na zdjęciu: Jacek Bończyk.
  • Republika i zaproszeni do projektu "Obywatele Republiki" goście przypomnieli największe przeboje tego zespołu. Na zdjęciu: Jacek Bończyk.
  • Republika i zaproszeni do projektu "Obywatele Republiki" goście przypomnieli największe przeboje tego zespołu. Na zdjęciu: Jacek Bończyk.
  • Republika i zaproszeni do projektu "Obywatele Republiki" goście przypomnieli największe przeboje tego zespołu. Na zdjęciu: Jacek Bończyk.
  • Republika i zaproszeni do projektu "Obywatele Republiki" goście przypomnieli największe przeboje tego zespołu. Na zdjęciu: Jacek Bończyk.

Trzech członków Republiki: Zbigniew Krzywański, Sławomir Ciesielski i Leszek Biolik oraz szereg gości: Renata Przemyk, Piotr Rogucki, Błażej Król, Michał Wiraszko, Julia Pietrucha i Kuba Badach. 25 czerwca w Operze Leśnej w Sopocie odbył się finałowy koncert trasy "Obywatele Republiki". Ponadczasowe piosenki kultowego zespołu wybrzmiały w ciekawych interpretacjach.



IMPREZY I WYDARZENIA Koncerty rockowe w najbliższym czasie

cze 8
The Tiger Lillies
Kup bilet
cze 12
Beth Hart
Kup bilet

Czy znasz przeboje Republiki?

Twórczość Grzegorza Ciechowskiego wciąż żyje i budzi emocje, czego przykładem jest chociażby niedawny występ Justyny Steczkowskiej na festiwalu w Opolu i związane z nim dyskusje. Za sprawą wielu artystów dorobek Republiki do dziś jest grany i zyskuje nowe aranżacje, a interpretacje kultowych utworów pozostają nadal aktualne. Na przestrzeni lat powstało wiele płyt inspirowanych twórczością Grzegorza Ciechowskiego. Po twórczość artysty sięgnęli m.in. Fonetyka, Agressiva 69, Kovalczyk, Kasia Kowalska, Hania Rani i Dobrawa Czocher, Kwartet Śląski czy artyści pod wodzą Adama Sztaby.

Zupełnie czym innym jest jednak zobaczyć ponownie na scenie byłych członków zespołu. Po śmierci Ciechowskiego Republika przestała istnieć - choć zespół nie został formalnie rozwiązany, zaprzestał koncertowania. Muzycy występowali wspólnie jedynie na dorocznych koncertach poświęconych pamięci Ciechowskiego. Projekt "Obywatele Republiki", zainicjowany przez basistę - Leszka Biolika - to okazja, aby znowu byli razem na scenie.

- Minęły 22 lata, od kiedy jako zespół Republika nie koncertujemy. Wiadomo chyba dlaczego. Ta trasa, którą mieliśmy, a której dzisiaj jest finałowy koncert, to było absolutnie rewelacyjne doświadczenie. Zagraliśmy w siedmiu czy ośmiu miastach, świetnie się bawiliśmy z ludźmi, którym Republika zawsze była bliska. Ten koncert jest dla nas specjalny. Mieliśmy taki pomysł, żeby było 40 lat od powstania zespołu, to się łączyło z 20-leciem odejścia Grześka, ale nie wyszła nam ta trasa, bo pandemia, bo wybuch wojny i wszyscy byliśmy w totalnej depresji... To jest dla nas absolutnie rewelacyjny i specjalny wieczór, że dzisiaj dla Państwa zagramy - mówił Leszek Biolik.
Pierwszy koncert projektu "Obywatele Republiki" odbył się w październiku 2022 r. w Sali Ziemi w Poznaniu. Ostatnim przystankiem na trasie była Opera Leśna. Formuła sopockiego koncertu nie była szczególnie skomplikowana - na scenie zagrał Biolik i jego zespół Elements, w skład którego wchodzą wytrawni instrumentaliści (m.in. gitarzysta Maciej Gładysz pamiętany choćby z Wilków, śpiewająca znakomite chórki Lena Romul), a przy mikrofonie pojawiają się kolejni goście, którzy wykonują największe klasyki Republiki i Ciechowskiego.

W Sopocie wystąpili artyści, którzy mieli już wcześniej okazję wykonywać repertuar Republiki i nigdy nie kryli swojej fascynacji czy inspiracji twórczością Ciechowskiego. Usłyszeliśmy Renatę Przemyk, Piotra Roguckiego i Michała Wiraszkę z zespołu Muchy. Projekt miał mieć jednak międzypokoleniowy charakter, dlatego do współpracy zaproszono też młodszych artystów - Julię Pietruchę i Błażeja Króla. W Operze Leśnej wystąpił też gość specjalny - Kuba Badach, który do tej pory raczej nie kojarzył się z republikańską twórczością.


Zebrani dość licznie w sopockim amfiteatrze fani Republiki na początek usłyszeli "Paryż Moskwa 17.15" z Piotrem Roguckim za mikrofonem, które było jednak pozbawione mocy. Były wokalista Comy przypomniał później jeszcze "Obcego astronoma", "Arktykę", które wniosły już odpowiednią energię i nieśmiertelną "Białą flagę" na bisach. Później na scenę wyszła Julia Pietrucha - choć początkowo wydawało się, że wokal piosenkarki zestawiony z mocnym repertuarem Republik nie bardzo do siebie pasują, okazało się, że był to bardzo ciekawy zabieg - piosenki zabrzmiały zupełnie inaczej niż w oryginale, delikatniej, liryczniej, a dzięki temu i sam tekst nabrał nowych kontekstów. Młoda wokalistka zaśpiewała "Zapytaj mnie, czy cię kocham", "Odchodząc" i "Telefony".

Błażeja Króla usłyszeliśmy najpierw w utworze "Ciało", który wybrzmiał dość nijako. Jednak późniejsza "Mamona" była już doskonałym popisem jego umiejętności scenicznych. Czwartym gościem była Renata Przemyk z utworami "Tak... Tak... To ja", "Raz na milion lat", ona też odpowiadała za finałowe "Nie pytaj o Polskę". Każde wyjście wokalistki na scenę wywoływało ogromny - i w pełni zasłużony - aplauz publiczności.

Bardzo dobrym pomysłem okazało się też zaproszenie Kuby Badacha do gościnnego występu w tym projekcie. "Sam na linie" i "Tango" w jego interpretacjach wybrzmiały świeżo i ciekawie.


Ważnym momentem koncertu był występ projektu Czarno-Białe Ślady, w składzie: Zbigniew Krzywański (gitara, wokal), Jakub Nowak (warr guitar) i Jacek Bończyk (wokal, gitara), którzy wykonali zmysłowe "Tu jestem w niebie", przejmujące "Przeklinam cię za to" i klasyka - "Śmierć w bikini". Ten akustyczny przerywnik, raptem na trzy utwory, był najmocniejszym punktem pierwszej połowy koncertu. Po pierwsze, Jacek Bończyk ma w głosie coś dramatycznego i ogromnie charyzmatycznego, co wywołuje ciarki u słuchaczy. Po drugie, całe trio tchnęło na scenę jakiegoś "republikańskiego" ducha, pozwalającego z uwagą wsłuchać się w słowa utworów.

Druga połowa koncertu była już znacznie bardziej energetyczna. Duży wpływ miało na to zaproszenie widzów do zejścia pod scenę. Choć nie wszystkim się to podobało - niedawno opisywaliśmy problem wstawania na koncertach i zasłaniania innym - publiczność śpiewająca i tańcząca pod sceną tchnęła sporo energii w koncert.


Na koniec zaproszono na scenę Sławomira Ciesielskiego, perkusistę Republiki i zespół zagrał "Śmierć na pięć" - ostatni utwór nagrany przez Ciechowskiego, przed jego śmiercią w grudniu 2001 - z lecącym z playbacku głosem wokalisty.

Piosenki, które można było usłyszeć podczas niedzielnego koncertu, to ponadczasowe utwory, które od kilku pokoleń należą do kanonu polskiego rocka. Wszystkie zaprezentowane tego wieczora songi przypomniały kunszt twórczy Grzegorza Ciechowskiego. To niezwykłe opowieści o życiu i śmierci, radości i smutku, miłości i przemijaniu. To nie tylko trafny obraz rzeczywistości, w której powstawały, ale także wciąż celna diagnoza naszych czasów. Nowe, autorskie wykonania sprawiają, że do tych tekstów chce się wracać, szukać nowych sensów i znaczeń.

Wydarzenia

Obywatele Republiki (4 opinie)

(4 opinie)
169 - 249 zł
rock / punk

Miejsca

Zobacz także

Opinie (18) 5 zablokowanych

Wszystkie opinie

  • Po ostatnich wypocinach w Warszawie dotyczących Kory i Manamu śmie wątpić... (3)

    czy branie sie za utwory ponadczasowe i klasyków warto dopuszczać i propagować interpretowanie tego.
    Mamy jak na dłoni jak to łatwo zrobić z doskonałości karykaturę...a wszystko to na poczet zabłyśnięcia jednej czy drugiej gwiazdy.
    Czy na prawdę ktoś z nich wierzy że potrafi to stworzy na nowo lepiej niż Manam czy Republika?
    Postuluje aby nie profanować tej muzyki.
    Twórzcie swoje utwory i je kaleczcie jak chcecie!

    • 14 6

    • Jedynie Pan Maleńczuk, syn Edwarda potrafi zaśpiewać kower lepiej od orginału.

      • 0 1

    • lepiej nie

      Lepiej na pewno nie stworzą, ale dla mnie, dla osoby młodej, która nie doczekała koncertu w oryginalnym składzie, było to niesamowite wydarzenie pełne naprawdę mnóstwa emocji. Jedno z marzeń się spełniło, poskakać i pośpiewać do utworów Republiki wśród innych, pod sceną.
      Nie mierzmy wszystkiego krytycznie. Dla niektórych bezsens - dla mnie - bezcenne.

      • 4 1

    • W W-wie nie byłem, ale wczoraj wybraliśmy się z żoną właśnie na powyzszy koncert.....z opisem redaktora nie zgadzam się w 100%

      każdy z artystów pokazał swój styl połączony z ponadczasowymi utworami Republiki.....muzycznie koncert był na wysokim poziomie. Można tutaj też dodać super pracę akustyków, głosy, poszczególne instrumenty były bardzo dobrze słyszalen. Dobrze wydane pieniążki na bilety!!

      • 5 0

  • Opinia wyróżniona

    Super koncert. byliśmy i fajnie się bawiliśmy. faktycznie na początku było trochę drętwo ale im dalej w las tym lepiej, a finał to juz w ogole ekstra

    • 15 2

  • Opinia wyróżniona

    Fajny projekt, bo twórczośc Republiki warto prezentowac młodszym pokoleniom. Szkoda że bilety były tak drogie, może gdyby były trochę tańsze to Opera Leśna wypełniłaby się choć w połowie.

    • 13 1

  • i tak wkoło ..... (1)

    odgrzewamy starocie i do kasy.
    a moze cos nowego/swiezego?

    • 4 15

    • jesli bedzie lepsze, dlaczego nie...

      Ale z ta "lepszoscia" to slabo...

      • 1 0

  • Co wy z tym Ciechowskim? (4)

    Przecież in feplenił, a nie śpiewał. W Polsce wystarczy aby jakiś tzw. wokalista kichnął i od razu to staje się kultowe.

    • 1 25

    • A nigdy nie (1)

      mogłem zrozumieć tego faflunienia Ciechowskiego. A tu proszę, okazuje się, że faflunienie może być kultowe.

      • 0 5

      • dlatego m.in dla takich ja ty powstało discopolo, proste teksty, mózg odpoczywa i nóżka chodzi.

        • 5 0

    • No właśnie,

      gdzie są ci młodzi, gdańscy, utalentowani wokaliści, pisarze, poeci?

      • 0 0

    • Najważniejsze to

      nażreć się i bawić.

      • 0 0

  • Rogucki i Król wymietli (1)

    i tym razem akurat dziewczyny słabo wypadły

    • 1 3

    • Rogucki owszem.

      • 0 0

  • Artyści co za bzdura.

    To są tylko wykonawcy.

    • 1 6

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Strefa Trojmiasto.pl na Juwenaliach

w plenerze, gry

Juwenalia Gdańskie 2024 (51 opinii)

(51 opinii)
75 - 290 zł
Kup bilet

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years! (1 opinia)

(1 opinia)
159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W 1973 r. Grand Prix festiwalu piosenki w Sopocie zdobyła: