• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Od "Sfina" po "Parla". Najdłużej działające kluby koncertowe w Trójmieście

goch
25 października 2022, godz. 10:00 
Sopocki Sfinks niedawno obchodził swoje 30-lecie. To bezsprzecznie jeden z najważniejszych klubów w Polsce i jeden z najdłużej działających w Trójmieście. Dla wielu to wręcz drugi dom. Sopocki Sfinks niedawno obchodził swoje 30-lecie. To bezsprzecznie jeden z najważniejszych klubów w Polsce i jeden z najdłużej działających w Trójmieście. Dla wielu to wręcz drugi dom.

Kluby powstają i znikają. Jedne wspominamy z rozrzewnieniem, o innych zapominamy po wsze czasy. Są jednak takie, które istnieją już wiele lat i wciąż cieszą się powodzeniem. To miejsca pełne historii i nierzadko mające ogromny wkład w rozwój lokalnej kultury. W Trójmieście takich miejsc, bez których nie wyobrażamy sobie lokalnego krajobrazu, jest kilka. Poniżej lista klubów koncertowych, które mają więcej niż dziesięć lat.Obiekty koncertowe w TrójmieścieUcho, Gdynia MapkaW którym klubie bywałe(a)ś najczęściej?

Rok 2003. Wtedy to po raz pierwszy Ucho otworzyło swoje podwoje. Najpierw na jazzowo - w lutym pojawił się Janusz Maniuk; a następnie na rockowo - w marcu zagrała Brygada Kryzys. Od samego początku Ucho miało działać poza schematem. Oczywiście, bardzo szybko klub zyskał miano kultowego, ale przede wszystkim był pierwszym domem dla wszelkiej muzyki gitarowej.

Jeśli gdzieś w Trójmieście miał być koncert rockowy, punkowy czy metalowy, wiadomo było, że będzie on w Uchu. Ta niewielka przestrzeń przy ul. św. Piotra potrafiła pomieścić około tysiąca widzów. Były takie wydarzenia, kiedy z sufitu aż kapało.

Jednak Ucho to też jazz, którym zawiadywał tam Przemek Dyakowski, wiele wystaw oraz postać Majstra - człowieka niemal od wszystkiego. Zarówno dobry duch tego miejsca, jak i człowiek, który panował nad porządkiem - wiedział i widział wszystko.

Dziś Ucho ma nowego właściciela. Zostało wtopione w przestrzeń Podwórko.art, ale wciąż stara się kontynuować historię i działalność, dzięki której stało się jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych miejsc koncertowo-imprezowych w Polsce.

Kwadratowa, Gdańsk MapkaTo zdecydowanie najdłużej działający klub w Trójmieście. Oczywiście, były przerwy, okresy, kiedy drzwi Kwadratowej były zamknięte, jednak nigdy nie zmieniono nazwy ani lokalizacji. Studencki klub Politechniki od zawsze mieści się w "Bratniaku" przy ul. Siedlickiej.

Kwadratowa funkcjonuje od 1958 roku. Była równie ważna dla rozwoju lokalnej kultury jak Żak, który mieścił się przy Hucisku. Od zawsze to było miejsce spotkań z muzyką wszelkiej maści (od rocka po jazz), z kabaretem, filmem, a także niezapomnianych przez wielu wieczorów tanecznych (później dyskotek).

Na bramce stoję, nikogo się nie bojęTo miejsce miało swoje wzloty i upadki, lepszą i gorszą opinię. W 2004 roku nastąpiło jednak nowe otwarcie i powrót Kwadratowej do swoich najlepszych tradycji. To miejsce przede wszystkim dla studentów - oferujące wydarzenia, które ich interesują. Ale to Kwadratowej może wejść każdy.

No, prawie każdy - potwierdzą to ci, którzy swego czasu stali pół nocy w kolejce, aby dostać się do środka na czwartkowe lub weekendowe imprezy.

Rock, pop, jazz - najbliższe koncerty w TrójmieścieSfinks, Sopot MapkaBywali tu wszyscy. Politycy, artyści, ludzie mediów. Jan Kozłowski, Krzysztof Materna, Tomasz Raczek, Leszek Możdżer, Yach Paszkiewicz, Magda Kunicka. Wymieniać można długo. Odbywały się tu także wyjątkowe wówczas w skali kraju imprezy.

Sopot bez Sfinksa jest jak jazz bez swinguSfinks - dziś Sfinks700 - powstał w 1991 roku i do dziś jest najdłużej działającym tego typu klubem w Polsce. To tu odbyła się pierwsza w kraju impreza halloweenowa. To tu rodziła się rodzima scena techno. To tu zapraszano największych światowych didżejów. Sfinks od zawsze wyznaczał trendy, ale też był miejscem, które o nic nie pytało. Tu każdy mógł - i wciąż może - być sobą.

Sfinks zaczął jednak podupadać. Był już na skraju, kiedy w 2011 roku pomocną dłoń wyciągnął Leszek Możdżer. Dodał swoją szczęśliwą liczbę do nazwy i tak powstał Sfinks700. Zainwestował ogrom pieniędzy w odnowienie budynku i klasowe nagłośnienie. Przekazał kierowanie klubem w ręce Łukasza Zielińskiego aka Vacos. No i Sfinks dostał drugie życie. Vacos otoczył się wianuszkiem równie wielkich pasjonatów jak on i do dziś buduje dalszą historię tego wyjątkowego miejsca.

Blues Club, Gdynia MapkaGdyński Blues Club otworzył się dokładnie 19 kwietnia 2002. Dwadzieścia lat nieprzerwanej historii. Pierwszy i przez długi czas jedyny lokal poświęcony muzyce bluesowej w kraju. Marzenie zmarłego już Leszka Pomierskiego, wielkiego fana gatunku, któremu udało się to wszystko stworzyć. Teraz jego dzieło kontynuuje syn - Krzysztof.

Niki Buzz, Dr Blues & Soul Re Vision na scenie Blues Clubu w 2014 roku. Ten niewielki klub jest jednym z najważniejszych miejsc poświęconych bluesowi w całym  kraju. Niki Buzz, Dr Blues & Soul Re Vision na scenie Blues Clubu w 2014 roku. Ten niewielki klub jest jednym z najważniejszych miejsc poświęconych bluesowi w całym  kraju.
Dziś Blues Club to wciąż jedno z najważniejszych miejsc poświęconych bluesowi w całym kraju. Nie omija go praktycznie żadna ważna europejska trasa koncertowa - na scenie pojawiają się największe światowe nazwiska. Koncerty - tradycyjnie - odbywają się w czwartki oraz niedziele. Wtorki i środy zarezerwowane są na bluesowe i jazzowe jam session.

Trzeba przyznać, że prowadzenie bluesowego klubu to nie jest łatwy kawałek chleba, ale dzięki pasji, od samego początku udało się stworzyć wyjątkowe miejsce. Drugim składnikiem była konsekwencja - właściciele nigdy nie zmienili kierunku. I tak jest do tej pory - jeśli ktoś chce poznać wszystkie odcienie bluesa, powinien wybrać się do lokalu przy Portowej 9.

Kluby i dyskoteki w TrójmieścieParlament, Gdańsk MapkaWszystko zaczęło się w 2000 roku, kiedy to do dawnej stolarni Teatru Wybrzeże weszli nowi najemcy tego miejsca. Po roku prac remontowych otwarto klub Parlament. Wówczas był to jeden z najnowocześniejszych klubów w kraju, a w Trójmieście też największy. Niemal od razu "Parla" zyskał popularność i uznanie. Do dziś to ważne imprezowe miejsce na mapie Gdańska, ale koncertowo już tak bogato nie jest. Ale też nie ma się co dziwić - pojawiła się duża konkurencja. Niemniej, w Parlamencie wciąż można trafić na dobry koncert, ale też na występy stand-uperów.

Wyjątkowość tego klubu na początku jego istnienia to ludzie. Tu nie było przypadku. Za imprezy tematyczne odpowiedzialni byli m.in. Liroy, Robert Leszczyński, Tomasz "Lipa" Lipnicki czy Dj Slam. Przez te dwie dekady na scenie pojawiło się wiele ważnych zagranicznych wykonawców - Archive, Hurts, Die Toten Hosen, Soulfly, Gentleman, Benny Benassi, Enter Shikari, The Rasmus, Dog Eat Dog, Everlast, Fish, God Is an Astronaut, Pendragon, Wax Tailor, Selah Sue, Jimy Tenor, Anathema, Korpiklaani, Rotting Christ czy Venom.

Tu bawiło się TrójmiastoPolska reprezentacja wygląda równie imponująco - Myslovitz, T.Love, O.N.A., Hey, Kayah, KNŻ, Raz Dwa Trzy, Vader, Pudelsi, Coma, Happysad, TSA, Kat, Riverside, Behemoth, Sistars, SBB, Dżem, Lemon, Jelonek, Strachy na lachy, Lao Che, Monika Brodka, Renata Przemyk, Czesław Śpiewa, O.S.T.R., Gooral, Grażyna Łobaszewska, Dawid Podsiadło, Piersi, Big Cyc, Bielizna, Poluzjanci, Robert Kasprzycki, Ania Dąbrowska, Domowe Melodie, Kabanos, Vavamuffin, Lipali, Ira, Illusion, Luxtorpeda, Zakopower, Mela Koteluk, Closterkeller czy Tides from Nebula.

Swego czasu było wiadomo, że jeśli jakaś duża nazwa ma przyjechać do Trójmiasta, to zagra albo w gdyńskim Uchu, albo w gdańskim Parlamencie. Ewentualnie w nieistniejącym już dziś CSG. Innych opcji nie było. Dziś Parlament już nie ma tej siły, co dawniej, ale trzeba mu na pewno oddać, że położył podwaliny pod rozwój sceny koncertowej w całym Trójmieście.
goch

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (35)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Ogród Świateł (68 opinii)

w plenerze, pokaz

Dubioza Kolektiv

rock / punk

III Bal Równych Szans

bal, imprezy i akcje charytatywne

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W którym z miast urodziła się Agnieszka Chylińska?