Wiadomości

stat

Open'er: Skunk Anansie, Tricky, Nas i Damian Marley

Tricky to razem z Massive Attack czołowi przedstawiciele trip-hopu, nurtu muzyki elektronicznej powstałej w latach 90. na Wyspach Brytyjskich.
Tricky to razem z Massive Attack czołowi przedstawiciele trip-hopu, nurtu muzyki elektronicznej powstałej w latach 90. na Wyspach Brytyjskich. mat. prasowe

Organizatorzy gdyńskiego festiwalu ogłosili kolejne zespoły, które wystąpią na tegorocznej imprezy. O słabej rozpoznawalności nie ma mowy bowiem to twórcy, którzy swoje miejsce w historii muzyki mają już od dawna: Skunk Anansie, Tricky, Nas i Damian Marley.Ten zestaw artystów to wręcz lawina, bo jak inaczej można nazwać twórców, którzy w swoich gatunkach stali się wręcz ikonami? Brytyjska grupa Skunk Anansie to rockowy zespół, pełen mocnych i porywczych riffów z charyzmatyczną wokalistką Skin na czele. Kwartet zasłynął z energicznej muzyki i bardzo wyrazistego wizerunku scenicznego, ale przede wszystkim dzięki takim kawałkom jak "Selling Jesus", "I Can Dream" czy "All I Want", a ich pierwsze dwa albumy "Paranoid and Sunburnt i "Stoosh" zostały uznane za jedne z najpopularniejszych wydawnictw epoki.

Osiem lat temu grupa zawiesiła działalność, a w ubiegłym roku na fali reaktywacji wielu kapel powróciła do grania. Zespół wydał płytę ze swoimi najlepszymi utworami, które z pewnością usłyszymy na Open'erze. Ale nie zabraknie również nowych kawałków, bo grupa przygotowuje się do wydania nowego albumu studyjnego. Ci, którzy kilka lat temu widzieli koncert Skin na festiwalu, wiedzą że można spodziewać się niecodziennych, muzycznych wrażeń.

Kolejnym ogłoszonym artystą jest Tricky, ikona muzyki elektronicznej, który razem z Massive Attack jest pionierem trip-hopu, gatunku który rozwinął się w latach 90. Muzyk, swój początek wiązał właśnie z tym zespołem, ale w 1995 roku wybrał solową karierę, wydając solową płytę, na której połączył mroczną, gęstą i melancholijną muzykę z frapującymi tekstami. Płyta zyskała uznanie dziennikarzy muzycznych na tyle, że Magazyn Q umieścił ją na liście 100 Najlepszych Albumów Brytyjskich, a amerykański Rolling Stone nazwał ją jedną z najważniejszych płyt lat 90-tych.

Niemałą niespodzianką będzie wspólny występ Nasa, jednego z najbardziej popularnych raperów na świecie, z synem słynnego Boba Marleya, Damianem Marleyem. Ich wspólna przygoda rozpoczęła się podczas pracy nad płytą "Welcome to Jamrock" Damiana, co później przekształciło się w pracę nad wspólnym projektem "Distant Relatives". Muzycy oddają na nim hołd Afryce, łącząc się w walce o prawa człowieka, godność, wolność i pokój - muzycznie to połączenie amerykańskiego hiphopu, jamajskiego reggae i muzyki afrykańskiej.

Dziewiąta edycja Open'era potrwa od 1 do 4 lipca 2010 r. Od 15 stycznia ceny karnetów wynoszą 290 zł (trzy dni) i 350 zł (cztery dni). Można kupić także bilety jednodniowe - w tym roku ich cena każdego dnia wynosi 155 zł. Ceny karnetów z polem namiotowym są droższe o 40 zł. Oprócz wyżej wymienionych, dotychczas potwierdzone zespoły to Massive Attack, Pavement, Hot Chip, The Hives, Gorillaz Sound System, Pearl Jam, Kasabian, Klaxons, Empire of the Sun, Matisyahu, Ben Harper and Relentless7, Mando Diao i Tinariwen.

Opinie (45) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

24

listopada

Mikromusic z Dolnej Półki Gdańsk, Stary Maneż

30

listopada

Dont Let Daddy Know Gdańsk, Sopot, Ergo Arena

02

grudnia

Lords of the Sound - Music ... Gdańsk, Scena Teatralna NOT

Kultura

Muzyka Hansa Zimmera w Ergo Arenie
Muzyka Zimmera w Ergo Arenie
Nocne spacery po Siedlcach. Narracje
Nocne spacery po Siedlcach. Narracje

Kulinaria

Arco by Paco Pérez: hiszpańska kuchnia z widokiem na Gdańsk
Arco by Paco Pérez: kuchnia z widokiem
Serce do garów. Szefowie kuchni gotowali w szczytnym celu
Kolacja charytatywna "Serce do garów"

Planuj z nami tydzień

Narracje, półmaraton i muzyka Hansa Zimmera. Planuj tydzień
Narracje i muzyka Hansa Zimmera

    Najczęściej czytane

    Sprawdź się

    Debiutancka powieść Pawła Huelle to: