Pandemia okiem trójmiejskich rysowników

Najnowszy artukuł na ten temat Rzecznik MZ: siedmiodniowa kwarantanna od wtorku
Porysunki Magdy Danaj
Porysunki Magdy Danaj fot. mat. autorki /https://www.facebook.com/magda.danaj/

Nie od dziś wiadomo, że śmiech to zdrowie. To nie tylko stare ludowe porzekadło, ale i naukowo stwierdzona teza. Nic więc dziwnego, że często sięgamy po to "lekarstwo", gdy jest w naszym życiu źle, bo to sprawdzona forma samoobrony. Gdy spojrzymy na świat z przymrużeniem oka, wszystko wygląda znacznie lepiej. Zobaczmy, jak znani trójmiejscy rysownicy i rysowniczki w swoich pracach radzą sobie z pandemią koronawirusa i kwarantanną.Komiksy Magdy Danaj i Agnieszki Szczepaniak dla Trojmiasto.plSmutne historie spisane na kacu i tanim papierzeCzy poprawiasz sobie humor komiksami/rysunkami?

Zobacz wyniki (274)
Smutne historie spisane na kacu i tanim papierze to komiksy satyrycznego autora tworzącego pod pseudonimem Iskra, który mieszka w Gdyni, a pochodzi z małej kaszubskiej miejscowości. Iskra studiował archeologię i etnologię. Jego prace są ironicznym komentarzem do obecnej sytuacji politycznej i społecznej. Przez kilka lat współpracował z tygodnikiem "Wprost".

- Adaptacja do życia w kwarantannie nie była trudna, gdyż zdarzało mi się już w przeszłości pracować z domu. Ciężka natomiast była sama niewiedza i poczucie zawieszenia, które prawdopodobnie będzie nam jeszcze długo towarzyszyć. I niepewność co do pracy, zdrowia, relacji, ale też szerzej - sytuacji gospodarczej i społecznej. Dzięki trybowi pracy zdalnej mam w końcu możliwość śledzenia i na bieżąco komentowania zastanej rzeczywistości. Po stronie minusów na pewno muszę odnotować izolację od przyjaciół, rodziny, kultury. Zagłębianie się w meandrach rzeczywistości i śledzenie na bieżąco wydarzeń też odbija się na mojej kondycji psychicznej. Każdy kij ma dwa końce. W kwestii zawodowej, paradoksalnie, dawno nie miałem już tak dużo na głowie. Pracuję nad grą karcianą, regularnie publikuję komiksy w internecie, realizuję zlecenia. Najgorszy jest kłopot z podziałem czasu na pracę i wypoczynek, choć z tym akurat od zawsze miałem problem. Teraz potrafię siedzieć przy komputerze czy biurku od rana do wieczora, a dni powoli zlepiają się w jedną szarą masę. Podsumowując, nie jest źle, ale myślę, że wszyscy potrzebujemy trochę luzu i wytchnienia, bo powoli zaczynamy bzikować. Albo chociaż ryby i specjala w jednej z trójmiejskich smażalni - podsumowuje Iskra.
Przeczytaj także: Smutne historie spisane na kacu i tanim papierze. Wywiad z Iskrą

Magda Danaj, czyli PorysunkiMagdalena Danaj jest rysowniczką i ilustratorką, w swoich pracach mocno zorientowaną na tekst (skończyła filologię polską). Swoje Porysunki, a więc "porachunki z rysunkiem", w których w lakoniczny sposób komentuje ważne wydarzenia społeczne i problemy życiowe kobiet, tworzy już ponad 12 lat. Jej prace występowały na plakatach, okładkach książek i płyt, na opakowaniach czekolady, jako murale, na ubraniach, w kalendarzach, a nawet na bezglutenowych chlebach i etykietach lokalnych piw.

Przeczytaj także: Porysunki Magdaleny Danaj: Lubię wchodzić w buty mężczyzn

Maria Apoleika, czyli Psie SucharkiMaria Apoleika (rocznik 1986) maluje, rysuje, fotografuje, zajmuje się też sztuką instalacji, animacją i wideoartem. Absolwentka Liceum Plastycznego w Gdyni-Orłowie i animacji w PWSFTiT im. L. Schillera w Łodzi. Jest autorką popularnego psiego profilu i książki o tym samym tytule, czyli Psie Sucharki. Na jej profilach społecznościowych pojawiły się oczywiście mniej lub bardziej dosłowne komentarze na temat obecnej sytuacji, w tym np. rysunki o noszeniu maseczek. Twierdzi, że w ostatnim czasie bardzo dużo rysuje i ciągle ktoś się do niej zgłasza z "rysunkowym zapotrzebowaniem". Dla Fundacji Działania stworzyła komiks-kolorowankę o koronawirusie dla dzieci, a dla Misja Gambia przygotowała plakat dotyczący zasad bezpieczeństwa.

Przeczytaj także: To ona rysuje Psie Sucharki

Krik KongArtysta działający od końca lat 90. pod pseudonimem Krik Kong (rocznik 1981) jest jednym z bardziej znanych twórców street artu i graffiti w Trójmieście. Zasłynął jako autor charakterystycznych postaci na trójmiejskich (i nie tylko) murach. Krik poza sztuką uliczną spełnia się także w malarstwie, rysunku i tatuażu. W czasie epidemii stworzył kilka prac pod wspólnym szyldem "Koronakrikus", a na swoim profilu Krikowski na dziś komentuje obecną sytuację.

melonO melonie niewiele wiadomo, poza tym, że "melon pisze się małą literą". To jeden z najpopularniejszych internetowych komentatorów otaczającej nas rzeczywistości, znamy go przede wszystkim z publikowanych w mediach społecznościowych komiksów, których jest autorem i bohaterem.

- w pewnym sensie na naszych oczach spełnia się marzenie wielu pisarzy fantastów o sytuacji postapokaliptycznej a to jest naturalną pożywką dla twórczości rysowniczki komiksików internetowych. na wiele rzeczy i sytuacji bym po prostu nie wpadła a szczególnie na mechanizmy zarządzania tłumem przy użyciu strachu. dodatkowo paliwa kreatywności dolewa sytuacja z cenzurą artystów. ale w tym temacie nie ma niewinnych bo cenzurują wszyscy: rząd facebook i sami internauci. żyjemy w ciekawych czasach! - twierdzi melon, prosząc o zachowanie oryginalnej pisowni.
Przeczytaj także: Komiks, który zlewa się z rzeczywistością. Wywiad z melonem

Agnieszka Szczepaniak, czyli paplaLAlaAgnieszka Szczepaniak to trójmiejska rysowniczka, która w sieci znana jest jako paplaLAla. W swoich komiksach z dużym poczuciem humoru przedstawia skomplikowany świat relacji damsko-męskich. W czasie kwarantanny wpadła na pomysł, żeby wesprzeć zrzutkę na środki ochrony dla służby zdrowia. Ogłosiła na swoim profilu społecznościowym akcję "Portret za wsparcie służby zdrowia". Przez pięć tygodni narysowała 120 portretów, a jej modele i modelki przelali na zrzutkę 5450 zł.

- Po pierwszym szoku postawiłam sobie za zadanie tworzenie codziennie jednego rysunku, żeby nie zwariować i narzucić sobie jakiś minimalny rygor. Zazwyczaj daję sobie więcej czasu na stworzenie ilustracji, ale przez 15 dni codziennie wrzucałam nowy rysunek z tego najbardziej surrealistycznego okresu. Aktualnie kończę jeszcze ostatnie portrety z akcji "Portret za wsparcie służby zdrowia" i powoli myślę o nowych komiksach. Dzięki rysowaniu ten czas był dla mnie pracowity. Bardzo bałam się nudy, ale udało mi się wymyślić patent, dzięki któremu ja byłam zajęta, darczyńcy mogli sobie wymienić profilowe na portret jak z moich komiksów, a jeszcze udało się zebrać ponad 5 tys. na walkę z epidemią - mówi Agnieszka Szczepaniak.
Przeczytaj także: Lubię być "Agnieszką od komiksów". Wywiad z paplaLAlą
Aneks, czyli okiem kierowcy autobusuTuż po publikacji tego artykułu pewien kierowca autobusu postanowił podzielić się z nami swoimi spojrzeniami na autobus naszych czasów. Nie jest nikim znanym, nie ma żadnych dokonań, nie potrafi rysować ludzi, więc za nich robią robotę posągi z Wyspy Wielkanocnej. Jego prace uznaliśmy jednak za warte pokazania tutaj.

Opinie (39) 4 zablokowane

Wszystkie opinie

 • Opinia wyróżniona

  Uwielbiam te rysuneczki. (1)

  Bez końca można czytac te historyjki, niektóre powalają ! Super.

  • 17 1

  • ot taki dowód na to

   że niektórzy nie powinni rysować NiGDY.

   • 6 0

 • Opinia wyróżniona

  Melon najlepszy. (1)

  Chociaż inne tez fajne.
  Miłego dnia i więcej uśmiechu życzę! Nawet pod maseczką! :-)

  • 23 2

  • Żegnam

   • 0 0

 • Miłe. Pozdrowienia z "ziemi bez maseczek"

  • 7 1

 • no i fajnie! (1)

  z uśmiechem wszystko się da jakoś przetrwać.

  • 3 2

  • Za klasykiem: Z kogo się śmiejecie? ...

   • 2 1

 • Przydałby się rysunek z prezydętką (2)

  Scena 1 dzień przed decyzją rządu o lockdownie:
  "Zamykanie szkół, przedszkoli i żłobków w Gdańsku? Nie zamykamy. Jeśli nie będą chodzili do szkoły, będą się gromadzić w innych miejscach, np. w kinach czy galeriach handlowych. ".
  Scenka 2, gdy rząd ogłasza, że można dla ograniczonej liczby dzieci otworzyć przedszkola i żłobki: "Nie otworzymy! Nie jesteśmy przygotowani! Niech rząd da nam procedury!"

  • 21 12

  • I znowu atakują wszystko dla Gdańska

   Najcudowniejsze stowarzyszenie w najcudowniejszym mieście na świecie. Ważne, że kasa z diet się zgadza!

   • 1 5

  • dętka xddddddddddd

   • 0 0

 • Świetne!

  Przynajmniej nie wszyscy stracili nagle poczucie humoru :)

  • 7 2

 • Jak tak podziwiacie bohomazy na ścianach

  to potem nie piszcie że "wandale zniszczyli"

  • 3 2

 • na FB jest od 2 miesiecy stronka Humorem w wirusa

  • 1 0

 • Obecna sytuacja pokazuje jak łatwo nami manipulować i jak posłusznym narodem jesteśmy. (1)

  Przyjdą kiedyś ruscy, będą kazać uczyć się swojego języka a my jeszcze będziemy się prześcigiwać kto lepszy ma akcent czyż nie ?

  • 11 2

  • Na razie inni nam każą

   kupować miliony niepotrzebnych pierdół, a my się prześcigamy, kto weźmie większy kredyt

   • 0 0

 • Czy komus chce sie czytac ze wiersze ?:D

  • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Kazik
Kazik
rock / punk
mar 11
piątek, g. 20:00
Gdańsk, Stary Maneż
Słoń
Słoń
hip-hop
lut 26
sobota, g. 19:30
Gdańsk, Parlament
IRA
IRA
rock / punk
mar 12
sobota, g. 17:00
Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

Nowe Lokale

Sprawdź się

Sprawdź się

Letni festiwal muzyczny, który do 2018 r. odbywał się w Gdańsku nosił nazwę: