• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Te ulice zmieniają Trójmiasto

Łukasz Stafiej
25 sierpnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Ulica Elektryków na terenach postoczniowych w Gdańsku przez wielu przyjezdnych nazywana jest najciekawszym alternatywnym miejscem w Gdańsku. Ulica Elektryków na terenach postoczniowych w Gdańsku przez wielu przyjezdnych nazywana jest najciekawszym alternatywnym miejscem w Gdańsku.

Już nie Monciak, Świętojańska i Długa, ale Elektryków, Wajdeloty czy Abrahama. Warto zapamiętać nazwy tych ulic, bo to właśnie tam powstają najciekawsze lokale oraz najmocniej bije teraz alternatywne serce imprezowo-kulinarnego Trójmiasta.



Obiecująca Wajdeloty

Które z tych miejsc lubisz najbardziej?

Wrzeszcz ma wyjątkową magię - przyznają tamtejsi mieszkańcy, a wielu dodaje, że bardziej niż gdańszczanami czują się wrzeszczanami właśnie. Ten specyficzny, hiperlokalny patriotyzm zyskał wyjątkowo żyzny grunt w ubiegłym roku dzięki remontowi ul. Wajdeloty zobacz na mapie Gdańska. Niepozorna dotąd uliczka stała się reprezentacyjną promenadą Dolnego Wrzeszcza. Zmiany wyczuli gastronomowie - w krótkim czasie do istniejącego od kilku lat wegańskiego baru Avocado dołączyły kolejne prowadzone przez zapaleńców knajpki.

W kawiarni Fukafe podaje się jedną z lepszych kaw w Trójmieście i przepyszne - jakżeby inaczej - wegańskie ciasta, Knödel zyskał sobie dobrą sławę wśród miłośników domowych makaronów, a Kurhaus stał się nieformalnym centrum spotkań artystów i animatorów kultury. Właścicielom udało się nawet dojść do kompromisu z mieszkańcami, którzy początkowo nie szczędzili słów krytyki z powodu wieczornego hałasu w ich, dotąd martwym pod względem towarzyskich atrakcji, sąsiedztwie. Dzięki inicjatywom na Wajdeloty Dolny Wrzeszcz ożył i przyciąga coraz więcej mieszkańców, którzy na kawę, obiad czy piwo zjeżdżają tutaj z całego Gdańska. I to nie tylko w weekendy. Dzięki ofercie lokali te okolice szczególnie upodobali sobie zwolennicy diet bezmięsnych.

A to tak naprawdę dopiero zapowiedź rewolucji, która czeka tę okolicę w przyszłym roku, gdy swoje podwoje otworzy kulturalne centrum Browar Gdański Kulturalny. W odrestaurowanych podziemiach starego browaru powstanie jeden z większych w Trójmieście klubów muzycznych, szereg restauracji, a nawet termy.

Wajdeloty we Wrzeszczu przyciąga nie tylko fanów wegańskiego jedzenia. Powstaje tutaj coraz więcej niewielkich lokali prowadzonych z pasją. Wajdeloty we Wrzeszczu przyciąga nie tylko fanów wegańskiego jedzenia. Powstaje tutaj coraz więcej niewielkich lokali prowadzonych z pasją.
Wysmakowana Abrahama

Najbardziej popularną ulicą Gdyni jest Świętojańska i z tym kłócić się nikt nie ma zamiaru. Ale szukający ciekawszych doznań kulinarnych (i mniejszego tłoku na chodniku) powinni zboczyć z tego utartego szlaku i przejść jedną przecznicę, aby trafić na równoległą do niej ul. Abrahama zobacz na mapie Gdyni, a szczególnie jej zyskujący nowe życie odcinek pomiędzy ul. 10 Lutego a ul. Obrońców Wybrzeża. To właśnie na tych kilkuset metrach przycupnęły restauracje, które przez smakoszy uważane są za jedne z najlepszych w mieście.

Mowa o Sztuczce oraz Krwi i Wodzie. Te dwa lokale na tle większości innych gdyńskich wyróżniają się świetną obsługą i kreatywną kuchnią na wysokim poziomie. Szefowie kuchni dbają o jakość składników, celują w sezonowe produkty i rozwijają swoje kulinarne zdolności. Szukający wyraźnych i oryginalnych doznań smakowych nie będą się tutaj nudzić. Ale Abrahama oferuje udane przygody kulinarne nie tylko w klasie premium. Nieopodal funkcjonuje modna Główna Osobowa, której szefowa kuchni potrafiła wypracować kompromis pomiędzy ofertą nowoczesnego bistro a jakością fine dining. Nie tylko tutaj zjemy, ale również napijemy się przeróżnych, autorskich koktajli alkoholowych i zrelaksujemy się na patio w podwórku lokalu.

Przy tej samej ulicy działa kawiarnia Mikroklimat serwująca autorskie desery w słoikach, dzięki którym o lokalu słychać nie tylko w Trójmieście. Jakby tego było mało, w tym kulinarnym zagłębiu otwarto właśnie Kantynę Carmnik, czyli stacjonarny oddział pierwszego w Trójmieście i przez wielu uważanego za najlepszy food trucka z burgerami. Nie można też zapominać o legendarnej Desdemonie - lokalu, który przy Abrahama funkcjonuje od lat, ma wierną klientelę, a przez młodszych kojarzony może być z koncertami ciekawych niezależnych kapel, które są w jego podziemiach sporadycznie organizowane.

Przy ul. Abrahama w Gdyni ulokowały się dwie świetnej jakości restauracje: Sztuczka i Krew i Woda. Działa tutaj również modna Główna Osobowa z dostępnym w ogródku patio. Przy ul. Abrahama w Gdyni ulokowały się dwie świetnej jakości restauracje: Sztuczka i Krew i Woda. Działa tutaj również modna Główna Osobowa z dostępnym w ogródku patio.
Hipsterska Elektryków

Gdy na początku roku Arek Hronowski ogłaszał ożywienie zapomnianej, stoczniowej uliczki obok hali, w której mieści się jego klub B90, internetowego hejtu było co niemiara. Mało kto wieszczył mu powodzenie, a większość zakładała, że na Ulicy Elektryków zobacz na mapie Gdańska - bo w taki prosty sposób animator nazwał swój oddolny projekt - pies z kulawą nogą nie zawita. Hronowski, zachęcony powodzeniem swojego klubu, który w ciągu kilkunastu miesięcy wyrósł na jeden z najlepszych obiektów koncertowych w Polsce, zakasał rękawy i wziął się do roboty.

Na poprzemysłowej, wąskiej uliczce stanęły zbudowane z materiałów ze stoczniowego recyklingu meble miejskie i leżaki, ustawiono kilka kontenerów, w których funkcjonuje bar, sklepik z muzycznymi gadżetami, a na dachu miniscena, wydzielono przestrzeń dla barobusów. I nagle okazało się, że w niemal każdy letni weekend Elektryków tętni życiem. I nie trzeba koncertu w klubie, aby ożyła - zarówno wtajemniczeni hipsterzy, jak i przypadkowi mieszkańcy Gdańska chętnie przychodzą tutaj bez okazji: wypić piwo czy zjeść burgera w niespiesznej atmosferze, z dala od miejskiego zgiełku, za to ze stoczniowym hałasem w tle i widokiem dźwigów za plecami. Nic dziwnego, że przyjezdni często określają to miejsce jako jedną z najciekawszych alternatywnych przestrzeni w całym Trójmieście.

I choć Ulica Elektryków dopiero powoli kiełkuje, do jej pełnego rozkwitu prawdopodobnie wiele czasu nie potrzeba. W tej samej hali co klub funkcjonuje Galeria 90B, gdzie pokazywane są wystawy sztuki nowoczesnej, a swoją siedzibę ma festiwal Alternativa, nieopodal w starej kotłowni otwarto niezależną minigalerię Inhalacje, a podobno już są zainteresowani wynajęciem tutaj przestrzeni na restaurację i butikowy hotel. Marzenia o gdańskiej siostrze znanej na całą Polskę OFF Piotrkowskiej w Łodzi wcale nie są takie nierealne.

Na Ulicy Elektryków napijemy się piwa i zjemy burgera z dala od miejskiego hałasu, za to z widokiem na stoczniowe dźwigi. Na Ulicy Elektryków napijemy się piwa i zjemy burgera z dala od miejskiego hałasu, za to z widokiem na stoczniowe dźwigi.
Niezasypiająca Straganiarska

Dwa lata temu, gdy do Cafe Lamus - niewielkiego baru przy ul. Straganiarskiej zobacz na mapie Gdańska - dołączyły dwie kolejne knajpki: Lawendowa 8 i Pułapka, wieszczono rychłą rewolucję nocnego życia w pustawym dotąd wieczorami gdańskim Śródmieściu. Nagle skrzyżowanie z ul. Lawendową stało się pubowym centrum miasta i zaczęło przypominać obrazki z ulic zachodnich metropolii, gdzie w letnie wieczory do późnej nocy setki mieszkańców spędzają czas w knajpianych ogródkach i ich okolicach na rozmowach przy szklance piwa czy kieliszku wina. Imprezową atmosferą pozytywnie zaskoczony był sam prezydent Gdańska, publikując zdjęcia i zachwyty na popularnym portalu społecznościowym.

Minęły dwa lata i popularność Lawendowej (taka nazwa utarła się wśród bywalców, choć lokale de facto znajdują się przy ul. Straganiarskiej) nie maleje. To miejsce obowiązkowe na mapie nocnego życia m.in. dla studentów, obcokrajowców, którzy z plecakiem zwiedzają Trójmiasto czy osób związanych z trójmiejską kulturą. To także mekka wielbicieli dobrego piwa - w trzech tutejszych pubach zamiast koncernowych marek serwuje się wyłącznie trunki z niewielkich, rzemieślniczych i regionalnych browarów. Oferty na kranach i w lodówkach zmieniają się często, więc dla chmielowych smakoszy co chwila nadarza się okazja, aby spróbować kolejnych piwnych smakołyków.

Co ważne, w ostatnich miesiącach unormowały się również relacje między właścicielami a mieszkańcami tutejszych kamienic, którzy narzekali na hałas do późnych godzin. Udało się okiełznać przestrzeń dla gości pubów - ustawiono estetyczne ławko-stoliki oddzielające chodnik od jezdni, dzięki czemu coraz mniej osób rozsiada się na parapetach czy krawężnikach. Zatrudniono również dyskretnego ochroniarza, który w wybrane dni pilnuje ładu przed lokalami. Mimo tego Straganiarska nic nie straciła ze swojej wyjątkowej atmosfery i wciąż cieszy się ogromnym powodzeniem u wszystkich, którzy szukają alternatywy dla popularnych klubów i pubów przy głównych turystycznych szlakach.

Skrzyżowanie ul. Straganiarskiej z Lawendową to szalenie popularne miejsce wśród wszystkich, którzy szukają alternatywy dla turystycznych lokali oraz dobrego, rzemieślniczego piwa. Skrzyżowanie ul. Straganiarskiej z Lawendową to szalenie popularne miejsce wśród wszystkich, którzy szukają alternatywy dla turystycznych lokali oraz dobrego, rzemieślniczego piwa.

Miejsca

Opinie (139) 7 zablokowanych

  • My tu chcemy mieszkać !!!!!!! (1)

    Najpierw byli TU mieszkańcy a potem NIESTETY pojawiły się lokale Pułapka,Lamus,Lawendowa 8.Nie mamy nic przeciwko lokalom na starówce, w ciągu dnia jest w porządku, ale noce są KOSZMARNE.Lokale są otwarte do 4 rano a właściciele akceptują zakłócanie porządku publicznego oraz nielegalne picie alkoholu poza obrębem lokali.Całe noce, szczególnie w weekendy jest hałas, który uniemożliwia sen.Publiczne upijanie się na ulicy, korzystanie z "toalety" na skwerku i podwórka, jest tu normą.Ani właściciele, ani ochroniarze nie panują nad tłumem.Tym lokalom trzeba odebrać koncesję.
    Miasto wydaje koncesje masowo, bo liczy kasę i nikt nie pyta wspólnot mieszkańców czy wyrażamy na to zgodę.Pseudodemokracja po polsku.

    • 3 1

    • to wymień se drewniane okna na coś nowszego i śpij spokojnie

      przez takich jak Ty miasto przypomina muzeum. historyczne sródmiescie to nie podmiejska sypialnia, czas to zrozumieć

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wiosna w ogrodzie (1 opinia)

(1 opinia)
6 zł
targi, kiermasz

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (2 opinie)

(2 opinie)
89 - 129 zł
Kup bilet
pop

Juwenalia Gdańskie 2024 (48 opinii)

(48 opinii)
75 - 290 zł
Kup bilet

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Sztuka teatralna pt. "Trzej muszkieterowie" reżyserii Rafała Szumskiego, grana jest na deskach: