• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Cricoland: zobacz nieznane zdjęcia słynnego lunaparku

Alicja Olkowska
12 września 2023, godz. 12:00 
Opinie (63)
Cricoland działał w latach 1991-1997 na placu Zebrań Ludowych. Cricoland działał w latach 1991-1997 na placu Zebrań Ludowych.

Cricoland. Ta nazwa w wielu dzisiejszych 30- i 40-latkach budzi ważne wspomnienia z dzieciństwa. To nie powinno dziwić, bo wesołe miasteczko, które działało w latach 90. na placu Zebrań Ludowych, było upragnionym miejscem na wyjście z rodzicami. O tym się po prostu marzyło. Publikujemy nieznane zdjęcia CricolanduMapka z 1991 r. z prywatnego archiwum pana Ireneusza Piwowarskiego. To gratka, bo fotografii z Cricolandu wbrew pozorom do dziś zachowało się niewiele.Czy lubisz wesołe miasteczka?

Otwarty w 1991 r. lunapark z inicjatywy byłego cyrkowca Wiesława Podgórskiego oraz jego wspólnika Urlicha Schuberta od początku cieszył się ogromnym zainteresowaniem zwłaszcza dzieci i nastolatków, którzy mogli się tu poczuć jak na zagranicznych wakacjach.

Były karuzele dla małych i dużych, koło widokowe, elektryczne auta, dom strachu, niezbyt imponujący, ale na ówczesne czasy i tak atrakcyjny rollercoaster i nawet prawdziwy niedźwiedź, co już wtedy budziło mieszane uczucia ze względu na fatalne warunki, w jakich był trzymany. Z czasem dochodziły kolejne, coraz bardziej podnoszące adrenalinę kolejki.Adrenalinę mógł też wywoływać niepokojąco zły stan techniczny wielu urządzeń, które najlepsze czasy miały już dawno za sobą. To było widać gołym okiem, ale i tak Cricoland był oblegany przez rodziny z dziećmi, zwłaszcza że oprócz karuzel czekały na nich punkty gastronomiczne z fast foodem i popularnymi gazowanymi napojami oraz wydarzenia specjalne, m.in. festyny i koncerty znanych polskich artystów.

W skrócie: działo się, choć z roku na rok lunapark powszedniał i niszczał coraz bardziej.

Historia gdańskiego Cricolandu - od euforii po tragedię Historia gdańskiego Cricolandu - od euforii po tragedię

Jego przyszłość przekreślił tragiczny wypadek w maju 1997 r., gdy trzech chłopców zraniły metalowe drzwi, które oderwały się od wirującej karuzeli Round Up. Chłopcy trafili do szpitala, a lunapark zamknięto. Otwarto go ponownie kilka tygodni później, ale z końcem roku Miasto Gdańsk nie przedłużyło umowy dzierżawy.

Cricoland, dla wielu do niedawna miejsce niemal magiczne, stało się mało ciekawą i źle kojarzącą się atrakcją, której chciano się jak najszybciej pozbyć. W kolejnych latach temat lunaparku, który miałby tam powrócić wybrzmiewał co jakiś czas w dyskusjach pt. "co dalej z pustym Placem Zebrań Ludowych?", ale ostatecznie nigdy do tego nie doszło.

Przypadkowe powstanie placu Zebrań Ludowych i historia muszli koncertowej Przypadkowe powstanie placu Zebrań Ludowych i historia muszli koncertowej

  • Cricoland działał w latach 1991-1997 na placu Zebrań Ludowych.
  • Cricoland działał w latach 1991-1997 na placu Zebrań Ludowych.
  • Cricoland działał w latach 1991-1997 na placu Zebrań Ludowych.
  • Widok z Cricolandu na stoczniowe dźwigi w Gdańsku (lustrzane odbicie)

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (63)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Hauser - Rebel With a Cello Tour (16 opinii)

255 - 555 zł
muzyka poważna, rock / punk

SARSA *jestem marta (1 opinia)

Kup bilet
pop

OMD (4 opinie)

200 zł
Kup bilet
rock / punk

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Kto wymyślił Dzień Matki?