• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Facebook, Instagram, Tiktok: wciąż modne czy mamy już dość?

Julia Rzepecka
15 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Coraz częściej mówi się np. o zjawisku określanym FOMO (ang. Fear of Missing Out) - lęku przed odłączeniem od Internetu i mediów społecznościowych, a przez to "wypadnięciem z obiegu". Coraz częściej mówi się np. o zjawisku określanym FOMO (ang. Fear of Missing Out) - lęku przed odłączeniem od Internetu i mediów społecznościowych, a przez to "wypadnięciem z obiegu".

Od porannego śniadania po wieczorny spacer - w mediach społecznościowych relacjonujemy wszystko. W sieci spędzamy przez to coraz więcej i więcej czasu, chłonąc ogromne ilości treści. I choć internet dla wielu oznacza łatwe zdobywanie wiedzy albo po prostu fajną rozrywkę, to potrafi być też przytłaczający.



Agencje social media w Trójmieście



Po jakim czasie od obudzenia sięgasz po telefon?

Smartfon. To tam mamy nasze kontakty, wiadomości, maile, pocztę służbową, bank, zapisane hasła, kalendarz. Te małe urządzenia to przenośne minikomputery, bez których trudno we współczesnym świecie wyobrazić sobie funkcjonowanie. Skrywają one jeszcze jeden kluczowy obszar - rozrywkę. I rozrywka ta rozwija się w niespotykanym dotąd tempie, angażując nas na długie godziny. Przepadamy w niej bez pamięci, oglądając, komentując, postując, śmiejąc się, irytując, oceniając. To właśnie social media.

Zanim Facebook stał się pierwszym globalnym medium społecznościowym, gromadziliśmy się na wielu innych, mniejszych platformach. Kto jeszcze pamięta (znanego głównie w północnej Polsce) Epulsa, Naszą Klasę czy Grono?

Kontrowersje wokół castingu na gdańskiego TikTokera Kontrowersje wokół castingu na gdańskiego TikTokera

Facebook przez kilkanaście lat był najważniejszym miejscem spotkań w sieci i dyktował trendy. Wkrótce jednak zaczęły pojawiać się inne platformy, takie jak Twitter, Instagram, Snapchat, Vine. Kiedy w 2014 r. powstała aplikacja Musical.ly, która służyła do udostępniania krótkich filmików, nikt nie spodziewał się, że wkrótce da ona początek jednej z największych i najbardziej uzależniających aplikacji na świecie. W 2018 r. Musical.ly połączyło się z chińską aplikacją Douyin i w ten sposób powstał TikTok - najbardziej dynamicznie rozwijająca się platforma, której liczba użytkowników przekroczyła już 2 mld. Wszystkie te aplikacje cały czas się rozwijają, a my poświęcamy im coraz więcej czasu.

Media społecznościowe zmieniły na zawsze wiele sytuacji. Trudno dziś wybrać się na koncert, na którym nie zobaczymy lasu wyciągniętych dłoni z telefonami nagrywającymi występ. Media społecznościowe zmieniły na zawsze wiele sytuacji. Trudno dziś wybrać się na koncert, na którym nie zobaczymy lasu wyciągniętych dłoni z telefonami nagrywającymi występ.

Rozrywka czy uzależnienie?



2 godziny i 25 minut - tyle czasu internauci na świecie spędzają średnio w mediach społecznościowych każdego dnia. W każdym kraju dane te są inne, np. w krajach o starzejących się populacjach badania wskazują krótsze korzystanie z mediów społecznościowych. W Japonii ludzie poświęcają im średnio 51 minut dziennie. To najniższy wynik na świecie. Kolejnym krajem jest Południowa Korea z nieco ponad godziną (1 godz. i 8 minut). Najwięcej czasu social mediom poświęcają mieszkańcy Filipin. Dziennie spędzają w nich 4 godz. i 15 min. Tuż za nimi są mieszkańcy Kolumbii, Brazylii, Kenii i Nigerii, gdzie wyniki sięgają ok. 3 godz. i 40 min. Jak to wygląda w Polsce? Badania pokazują, że Polacy znajdują się gdzieś w połowie rankingu z wynikiem 1 godz. i 59 min.

- Spędzam w sieci każdy dzień, ponieważ moja praca też częściowo tego wymaga - opowiada Klaudia, mieszkająca w Sopocie. - Zauważyłam, że z każdym rokiem i każdym kolejnym modelem smartfonu coraz więcej czasu poświęcam mediom społecznościowym. Trochę mnie to przeraża, a jednocześnie trudno to kontrolować. Znajdę tam wszystko: wiadomości ze świata, aktualności moich znajomych, modę, przepisy kulinarne, sport, no i oczywiście ogromne liczby komentarzy, memów, śmiesznych filmików. Ustawiłam sobie ostatnio nawet limit czasowy na Instagram, ale często go omijam i wsiąkam w sieć dalej. Jestem tym już zmęczona i zaczynam bardzo doceniać dni, kiedy w ogóle nie muszę sięgać po telefon.

Rozrywka w Trójmieście



Inni mają lepiej?



Wiele mówi się o negatywnym wpływie social mediów na psychikę człowieka. Społecznościówki mają tę przewrotną cechę, że pokazują tylko wycinek naszego życia i to dokładnie taki, jaki sami wybierzemy. Nic dziwnego, że każdy prezentuje się w nich od jak najlepszej strony, pokazując swoje sukcesy, przygody, wakacje, momenty, w których czuje się najlepiej. Często jest to forma poprawy naszego samopoczucia, podniesienia poczucia własnej wartości. Jeśli jednak jako odbiorca przeglądamy nieustannie takie treści, łatwo jest dojść do wniosku, że wszystkim dokoła powodzi się znacznie lepiej niż nam, a w ten sposób stracić umiejętność doceniania swojej codzienności. Zwłaszcza u bardzo młodych osób może to prowadzić nawet do depresji.

Coraz częściej mówi się np. o zjawisku określanym FOMO (ang. Fear of Missing Out) - lęku przed odłączeniem od Internetu i mediów społecznościowych, a przez to "wypadnięciem z obiegu". Coraz częściej mówi się np. o zjawisku określanym FOMO (ang. Fear of Missing Out) - lęku przed odłączeniem od Internetu i mediów społecznościowych, a przez to "wypadnięciem z obiegu".

Gwiazdy znikają z mediów społecznościowych



Między innymi z tego powodu coraz więcej mówi się o przesycie mediami społecznościowymi, a kolejne osoby decydują się na odejście z nich. Robią tak również gwiazdy, aktorzy czy piosenkarze. Z Instagrama zniknęły już takie osoby, jak: Brad Pitt, Margot Robbie, Jennifer Lawrence czy Emma Stone. Również Tom Holland opublikował wideo, w którym poinformował fanów, że musi zrobić przerwę od social mediów. Wyjaśnił, że chce zatroszczyć się o swoje zdrowie psychiczne. A na polskim Insta? Nie znajdziemy np. aktorki Zofii Wichłacz.

- Mam takie momenty, kiedy chcę usunąć wszystkie swoje konta w mediach społecznościowych, ale jest to bardzo trudne - mówi Ewa z Gdańska, która od lat korzysta z Instagrama czy Facebooka. - Nie da się ukryć, że to jednak jest podstawowe źródło kontaktu z ludźmi, fajnie jest się dowiedzieć, co słychać u znajomych. Inna sprawa, że obserwuje się przy okazji mnóstwo obcych osób, gwiazd czy celebrytów, a oni chcą nam po prostu wcisnąć produkty, które sprzedają, i w ten sposób na nas zarabiają. Moi znajomi też podejmowali próby odejścia z mediów społecznościowych. Jednym się to udało, inni po czasie wracali. Może to kwestia wieku, ale czuję coraz mniejszą potrzebę, by wiedzieć, co się dzieje u innych, a nawet na świecie. Jest przesyt.
Najlepszy TikToker w Polsce jest z Trójmiasta. Kilka twarzy Damiana Tkaczuka Najlepszy TikToker w Polsce jest z Trójmiasta. Kilka twarzy Damiana Tkaczuka

Dzieci w sieci



Najbardziej zagrożone wpływem negatywnych skutków nadmiernego korzystania z mediów społecznościowych są dzieci i młodzież. Nie potrafią dystansować się od oglądanych treści, inspirują się swoimi idolami, którzy przedstawiają nierzadko przekłamaną rzeczywistość. Trudno im też zbudować zdrowe relacje.

- Obserwuję od dłuższego czasu takie zjawisko, że młodym ludziom łatwiej jest komunikować się ze sobą za pomocą internetu - mówi psycholog i terapeuta uzależnień, Ewelina DrzewieckaFeel Up Clinic. - Nie chcę generalizować, bo na pewno nie są to wszyscy, ale rzeczywiście widać takie mechanizmy. Młodzi ludzie nie szukają kontaktu w realnym świecie, a przez social media, bo tak jest im po prostu łatwiej. To oczywiście wpływa na tworzenie relacji i kontaktów z innymi, funkcjonowanie w społeczeństwie zawodowo i w innych obszarach. Osoba, która siedzi tylko w świecie wirtualnym, może mieć problemy z odsłonięciem się, nawiązaniem bliskości, zrozumieniem swoich emocji.
Jaki jest wasz stosunek do mediów społecznościowych? Z jakich aplikacji korzystacie najchętniej? Czekamy na opinie w komentarzach.

Miejsca

Opinie (143) 9 zablokowanych

  • ja 2 lata temu usunąłem fb, nie mam konta na instagramie ani na żadnym takim portalu, co prawda korzystam z telefonu regularnie (czytam wiadomości, przeglądam ogłoszenia, oglądam filmy) A jak chce porozmawiać ze znajomymi to pisze lub dzwonie do nich... A jak widzę ludzi którzy pół dnia machają palcem po telefonie żeby przeglądać co chwilę odswiezające sie posty na takich portalach to cieszę się że ja tak nie marnuje czasu...

    • 14 0

  • Ankieta:Siegam po telefon równo z obudzeniem-żeby wyłączyć w nim budzik! :D

    • 21 0

  • Opinia wyróżniona

    Mam (7)

    konto ale puste. Czasem potrzebne żeby sprawdzić jakąś informację np o danej firmie czy restauracji.
    Szanuje swoją prywatność i czas który mam na ziemi.

    • 127 4

    • .

      Pozdrawiam Cię serdecznie, miło wiedzieć, że nie jest się jedyną osobą, która tak ma

      • 30 1

    • (2)

      Ja mam konto, ale zawieszone. Bo wtedy kiedy je zawieszałem (wytrzymałem może miesiąc i już wiedziałem że to mi nic nie da tylko czas ukradnie) to było tak zrobione, że usunięcie było niemożliwe. Brak takiej opcji. Tak sobie lecieli z ludźmi i ich wolnością. Takie kofigurowanie systemu powinno być zakazane na poziomnie państwa w jakim działa. Inaczej owo państwo i ów naród nie są wolnymi (są kolonią).

      • 12 1

      • Usunięcie konta z social mediów to droga przez mękę. (1)

        Już nawet apostazja jest prostsza :D

        • 18 1

        • Ci i ci są siebie warci... Musi być imperium!

          • 5 2

    • Ja również pozdrawiam :) Od roku nie korzystam już z niczego . Śpię spokojnie , umawiam się z przyjaciółmi na pogawędkę przy dobrej kawie i to wszystko . Polecam !

      • 11 0

    • A to nie jest przypadkiem tak ze fb ma dostep do twojego kompa?

      • 0 0

    • Mam dokładnie tak samo

      • 0 0

  • Zdecydowanie dosyć....

    ... kogo spytam to wszyscy cofkę mają!!!!

    • 8 0

  • jak widze tych baranków co na koncercie zamiast się bawić stoją z telefonem nagrywając

    film którego nikt i tak potem nie ogląda, tragedia

    • 23 0

  • Fb to juz tylko reklamy

    Do obrzydzenia i to same szukajace d**illóff wiele szchiitu i to samo kupisz na aliexpres wielokrotnie taniej - tylko po co i za co ..tak ze tego . czas na rower,piłke nozna , siate i inne na powietrzu . te internety ino psuja ludzi i ..nie warto .

    • 6 0

  • Gwoli ścisłości

    Minikomputery to były np. PDP-7 albo VAX-11, potem przyszły mikrokomputery (C64, Amiga, PC) - zatem urządzenia w rodzaju smartfonów czy Raspberry Pi należałoby chyba określać mianem nanokomputerów.

    • 3 0

  • P.S.G.

    Pokolenie Schylonych Głów. I wszystko w temacie.

    • 11 0

  • Opinia wyróżniona

    Nie mam, ale... (1)

    Nie mam konta na fb, ani w innych mediach społecznościowych, ale niestety często utrudnia mi to życie, bo niejednoktotnie jest to jedyne źródło dodatkowych informacji np. ze szkoły dzieci, gdzie powszechne jest zamieszczanie wszelkich informacji na grupie fb. Proszę również przypomnieć sobie jak często słyszymy lub czytamy, że: "Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie fb." Jest to częściowe, albo wykluczenie pewnej grupy odbiorców, albo co najmniej ograniczenie dostępu do informacji dla osób nie mających kont w mediach społecznościowych.

    • 25 0

    • Konto na fb nic nie kosztuje, nie sprawdza się tam karalności itp. nie trzeba zamieszczać swoich zdjęć, nic zero, trochę jak adres email. Chyba to zaczyna podchodzić pod chwalenie się, że ja to nie mam. Niestety takie mamy czasy, już nie liczmy na to, że ktoś listem będzie Nam wysyłać co w szkole i nie warto z tym polemizować, chyba, że ktoś lubi tracić czas na głupoty.

      • 1 3

  • Tiktok to raczysko!

    Treści tam promowane to nowotwór oczu.

    • 8 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wiosna w ogrodzie (1 opinia)

(1 opinia)
6 zł
targi, kiermasz

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (2 opinie)

(2 opinie)
89 - 129 zł
Kup bilet
pop

Juwenalia Gdańskie 2024 (44 opinie)

(44 opinie)
75 - 290 zł
Kup bilet

Katalog.trojmiasto.pl - Nowe Lokale

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

W serii albumów "Fot. Kosycarz - Niezwykłe zwykłe zdjęcia" znajdziemy prace: