• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

N-Day: festiwal na Dzień Stoczniowca

Jednym z zespołów, który wystąpi na festiwalu N-Day, będzie Hańba! - formacja w punkowym stylu przypomina dawne uliczne kapele.
Jednym z zespołów, który wystąpi na festiwalu N-Day, będzie Hańba! - formacja w punkowym stylu przypomina dawne uliczne kapele. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Od wielu już lat gdańskie tereny stoczniowe nie kojarzą się wyłącznie z budową statków. Stały się także przestrzenią dla sztuki. Coraz więcej tu miejsc oraz wydarzeń, które przyciągają tłumy na różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Tym razem, w sobotni wieczór w przestrzeni Plener 33, będzie można wybrać się na festiwal N-Day, organizowany przez jedną z firm działających na terenach stoczni.Kiedyś okolice ul. Doki tętniły stoczniowym życiem. Po transformacji systemu, tereny te zaczęły coraz bardziej pustoszeć, stocznie przestały tak prężnie działać, a każdy skrawek ziemi należał do właściciela z innego zakątka świata. Stojąc na krawężniku, po dwóch jego stronach mieliśmy ziemię wykupioną przez przynajmniej dwóch innych inwestorów.

Szczęśliwie jednak ktoś zauważył, że postindustrialne przestrzenie mogą służyć też innym działalnościom. I tak właśnie, około dekady temu, na tereny stoczni weszła sztuka. W najróżniejszej postaci. Dziś na tę okolicę jest określony pomysł - widać, że za historyczną bramą znów mogą nastać czasy świetności. Tym razem nie tylko ze względu na coraz prężniej działające firmy związane z inżynierią, ale również dzięki kulturze.

Rock: koncerty w Trójmieście


Tak właśnie NAVA Ship Design wpadła na pomysł, że można jedno z drugim połączyć. Bo to, że te dwa światy funkcjonują obok siebie, było niewystarczające. Dobrze, aby w końcu w pełni się przeniknęły.

- Zaczęło się od idei typowej dla wielu firm, czyli Dni Otwartych, skończyło na mini-festiwalu artystycznym. W końcu inżynieria i sztuka nawzajem się przenikają. Chcieliśmy pokazać, że Dzień Stoczniowca może wyglądać inaczej niż w większości polskich firm działających w przemyśle stoczniowym - mówi Michał Migalski, prezes NAVA Ship Design.
Podczas imprezy wystąpią naprawdę duże i znane "marki". Evorevo, czyli przedstawiciele jazztroniki, Daniel Spaleniak - jeden z najbardziej rozchwytywanych polskich kompozytorów, Hańba! - wyjątkowy zespół, który w punkowym stylu przywraca pamięć o międzywojennych kapelach ulicznych oraz The Shipyard, trójmiejska formacja, która dała się poznać kilka lat temu jako jeden z najciekawszych przedstawicieli sceny alternatywnej.

- Postanowiliśmy zaprosić artystów bardziej znanych w świecie niż w naszym kraju - tłumaczy Piotr Pawłowski, dyrektor artystyczny festiwalu. - Stąd w line-upie Daniel Spaleniak, którego piosenki publiczność zna z seriali Netflixa, Hańba!, która grała na wszystkich ważnych festiwalach muzycznych na trzech kontynentach oraz Evorevo, w którego skład wchodzi m. in. Igor Pudło z zespołu Skalpel - jednego z nielicznych polskich zespołów mających globalny kontrakt płytowy. Po raz ostatni w obecnym składzie zagra także The Shipyard, które samo nazwą pasuje do obszaru działania NAVA Ship Design.

Sale prób - gdzie przygotowują się trójmiejscy muzycy?


Wydarzenia podczas N-Day rozpoczną się w sobotę o godz. 16. Najpierw odbędą się warsztaty komiksowe, a o odpowiedni nastrój zadba DJ. Koncerty rozpoczną się ok. godz. 18 występem Daniela Spaleniaka. Chwilę po 19 planowane jest wyjście na scenę The Shipyard. Następnie o 20:30 pojawi się Hańba!, a przed 22 Evorevo.

Po zakończeniu części muzycznej będzie można przejść przez klub B90 na Ulicę Elektryków. Przez cały czas trwania imprezy będzie czynny bar z alkoholem, a na miejscu będą działać dwa foodtrucki (SurfBurger i MukaBar).

Wstęp na imprezę jest wolny, ale aby dostać się na teren festiwalu, trzeba wcześniej zarejestrować się na stronie internetowej i odebrać darmowy bilet wstępu.

Opinie (24) 4 zablokowane

  • Ludzie przybywają tłumnie, a okoliczni mieszkańcy mają te koncerty przeklęte. Wieczny hałas do samego rana, pełno butelek, puszek i śmieci w całej okolicy. Ci co wydają pozwolenia na takie hucpy niech to organizują u siebie na dzielnicach. Ale oni muszą odpocząć po tygodniu pracy w ciszy, a reszta się nie liczy. Oto jak się dba o ludzi w Gdańsku. Jesienią się odpłacimy.

   • 12 39

   • Hańba

    To to co zrobili ze stocznią!

    • 16 27

    • Znaczy to, że teraz są tam rozliczne, zatrudniające masę ludzi prywatne firmy, które przynoszą zyski, a nie tylko państwowy moloch, do którego jako podatnicy musimy dokładać miliardy z naszych podatków? :)

     • 27 4

     • malkontents gonna malkontate

      • 15 4

      • Opinia została zablokowana przez moderatora

       • alkoholizm się szerzy!

        • 2 2

        • i do kogo jest kierowany ten koncert i cała ta impreza? Chyba dla hipsterów bo raczej nie dla stoczniowców którzy obchodzą swój dzień.

         • 14 4

         • Eufemistycznie napisane, ze majatek zostal wyprzedany. Zrobiły to konkretne rządy i ludzie

          Kiedyś okolice ul. Doki tętniły stoczniowym życiem. Po transformacji systemu, tereny te zaczęły coraz bardziej pustoszeć, stocznie przestały tak prężnie działać, a każdy skrawek ziemi należał do właściciela z innego zakątka świata. Stojąc na krawężniku, po dwóch jego stronach mieliśmy ziemię wykupioną przez przynajmniej dwóch innych inwestorów.

          Czytaj więcej na:
          https://rozrywka.trojmiasto.pl/N-Day-festiwal-na-Dzien-Stoczniowca-n135747.html#tri

          • 1 1

          • bo Gdansk ma takie wladze, ktore maja za nic wieloletnich mieszkancow, ktorzy budowali to miasto i jego charakter

           portowego i kupieckiego miasta.

           • 2 5

           • zyski? wyzyskiem. bez praw pracowniczych i bhp. pracowalbys tam teraz?

            • 0 7

     alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pat Metheny - Side Eye
jazz
cze 3
piątek, g. 20:00
Sopot, Opera Leśna
180 - 240 zł
Kup bilet
Sopot: Paweł Domagała - Wracaj Tour
pop
lip 24
niedziela, g. 19:00
Sopot, Amfiteatr Tarasów przy Aquaparku
Kup bilet
Ladies' Jazz Festival: Aga Zaryan
jazz, festiwal muzyczny
lip 29
piątek, g. 17:00
Gdynia, Teatr Muzyczny
80 - 120 zł
Kup bilet

Nowe Lokale

Sprawdź się

Sprawdź się

Zuzia Harapkiewicz, mieszkanka Trójmiasta, zajęła trzecie miejsce w popularnym programie: