• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Polterabend: przedweselny zwyczaj wciąż popularny

Magda Mielke
28 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Niegdyś śluby na Kaszubach odbywały się zgodnie z wieloma charakterystycznymi zwyczajami. Jednym z nich, praktykowanych do dziś jest Polterabend, czyli tłuczenie butelek. Niegdyś śluby na Kaszubach odbywały się zgodnie z wieloma charakterystycznymi zwyczajami. Jednym z nich, praktykowanych do dziś jest Polterabend, czyli tłuczenie butelek.

Polskie śluby i wesela obfitują w wiele ciekawych tradycji. Jedne są powszechnie znane i kultywowane w całym kraju, drugie to typowo regionalne obrzędy. Do takich zalicza się polterabend, czyli zwyczaj tłuczenia szkła i porcelany przed domem rodzinnym narzeczonej w tzw. wigilię ślubu. Choć to typowo regionalna tradycja, coraz częściej można się z nią spotkać także w Trójmieście.



Wesele: sale okolicznościowe


Czy uczestniczyłe(a)ś kiedyś w polterabend?

Polterabend - co to?



Polterabend to ślubna tradycja praktykowana przede wszystkim w okolicach Kaszub, Kociewia, Żuław Wiślanych, Czeczewa, a także na Śląsku i w Wielkopolsce. Obrzęd ten nazwać można przedsmakiem lub wigilią przyjęcia weselnego. Choć zwyczaj cały czas cieszy się sporą popularnością, u wielu nazwa ta (poltern znaczy hałasować, abend - wieczór) budzi zdziwienie. Trochę lepiej jest, gdy wspomina się o "butelkach" czy tłuczeniu szkła.

Co ciekawe, nie jest to wcale polska tradycja - zwyczaj ten wywodzi się z obrzędów ślubnych, praktykowanych w kulturze niemieckojęzycznej, szczególnie miast hanzeatyckich. Znany jest także w Austrii, Danii i Szwajcarii. Jak mówią ludowe przekazy, tłuczenie szkła oznaczało symboliczne pożegnanie z dawnym życiem, zerwanie dotychczasowych więzów rodzinnych i przyjacielskich i przejście do nowego stanu społecznego. Wierzono także, że hałasy w wigilię ślubu odpędzają złe duchy i zapewniają szczęście przyszłemu małżeństwu.

Im więcej przybyłych gości i im więcej potłuczonego szkła, tym zapewnić ma to większe szczęście przyszłemu małżeństwu, a hałas ma za zadanie odpędzić złe duchy. Im więcej przybyłych gości i im więcej potłuczonego szkła, tym zapewnić ma to większe szczęście przyszłemu małżeństwu, a hałas ma za zadanie odpędzić złe duchy.

Czym jest trzaskanie porcelany?



Polterabend to pół-spontaniczna impreza, na której przybyli goście mają za zadanie stłuc porcelanę na znak szczęścia i pomyślności przyszłych małżonków. Zwyczajowo powinno się to odbywać przed domem przyszłej panny młodej. Dawniej, gdy wszyscy na wsiach dobrze wiedzieli, kiedy która panna ma wyjść za mąż, sami zjawiali się w wieczór poprzedzający ślub. Dziś ta spontaniczność została nieco wyparta i zwykle przyszli małżonkowie organizują poczęstunek i napoje i zapraszają na konkretną godzinę gości weselnych, przyjaciół, zaprzyjaźnionych, okolicznych mieszkańców i wszystkich tych, którzy dobrze się znają z narzeczonymi, ale z różnych względów nie będą obecni na weselu.

Śluby w plenerze coraz bardziej popularne. Jak to załatwić? Śluby w plenerze coraz bardziej popularne. Jak to załatwić?
Ale na poltera przyjść można i bez zapowiedzi. Na pewno nie traktuje się tego jako przejawu braku kultury. Wręcz przeciwnie - im więcej gości się zgromadzi, tym lepiej świadczy to o relacjach państwa młodych z sąsiadami i rodziną. Ten wieczór naznaczony jest spontanicznością i bezpośredniością.

- Goście, którzy mieli też być zarazem uczestnikami ślubu i wesela, dostali oficjalne zaproszenie na poltera poprzez sms lub info na FB i tam też był podany konkretny przedział czasowy, w którym należy się zjawić (tj. od godz. 18 do 22), więc każdy wiedział, o której najpóźniej miał się zmyć na chatę. Zresztą sami goście też bardzo tego pilnowali, bo również chcieli się wyspać przed uroczystością - mówi Krzysztof.

Organizacja wesel - lista firm z Trójmiasta


Choć przedweselne świętowanie kultywowane jest przede wszystkim na wsiach i w miastach, coraz częściej można spotkać się z tym zwyczajem.

- Pochodzę ze Stężycy, ale od lat mieszkam w Gdańsku. Jako że wychodziłam za mąż jako ostatnia z ośmiu sióstr, miałam nadzieję, że uniknę poltera. Ślub brałam tutaj, więc nawet nie wracałam do rodzinnego domu, gdzie rodzina i sąsiedzi nie daliby mi uniknąć tego zwyczaju. Mimo to, w wieczór przed ślubem rodzina przyjechała do mojego mieszkania z butelkami, talerzami i skrzynką, w której zamontowali kamień, więc szkło tłukliśmy na klatce w bloku - wspomina Aleksandra.
Dawniej Polterabend miał bardziej spontaniczną formę. Dziś niekiedy impreza ta przybiera niemniej wystawą formę co poprawiny czy wieczór panieński/kawalerski. Dawniej Polterabend miał bardziej spontaniczną formę. Dziś niekiedy impreza ta przybiera niemniej wystawą formę co poprawiny czy wieczór panieński/kawalerski.

Kiedy powinien odbywać się polterabend?



Zwyczajowo polterabend odbywa się wieczorem przed dniem zaślubin. Jednak obecnie narzeczeni i goście podchodzą do sprawy bardziej pragmatycznie - zabawa do późnych godzin wieczornych, często suto zakrapiana alkoholem raczej sprawia, że na drugi - weselny dzień możemy czuć się nieco zmęczeni. Dlatego coraz częstszą praktyka jest organizowanie tej imprezy nawet na tydzień przed weselem.

Prezenty dla młodej pary. Ile się daje na wesele? Prezenty dla młodej pary. Ile się daje na wesele?

- Polterabend to tradycja, która u mojego męża w rodzinie jest od lat i każdy taką imprezę organizuje jak drugie wesele. Ja wcześniej jedynie kojarzyłam, że była taka tradycja - robienie zabawy dzień przed weselem, bez zaproszeń, dla sąsiadów i wszystkich tych, którzy chcieli przyjść. Zazwyczaj organizuje się to u panny młodej pod domem w wigilię ślubu, my jednak zrobiliśmy to dwa dni szybciej, bo nie wyobrażam sobie po takiej imprezie rano wstać i szykować się do ślubu. Znam też takich, którzy robili poltera nawet tydzień szybciej. U nas gości zabawiał dj, który był trochę zaskoczony formą imprezy, ale bardzo mu się spodobała - opowiada Angela z Gdyni.
- Niedawno byłam na polterze u wujka, który organizował go na działce na Babich Dołach. Wyszło z tego takie przedwczesne wesele. Mega fajne to było spotkanie, bo już tydzień przed ślubem wszyscy mogli się poznać i dzięki temu w dniu ślubu lepiej bawić - opowiada Grażyna.
Naked cake, z jadalnym złotem czy ze świeżymi kwiatami? Wybieramy tort na wesele Naked cake, z jadalnym złotem czy ze świeżymi kwiatami? Wybieramy tort na wesele

Co się robi na polteraband?



Jak przebiega taka impreza? Przede wszystkim goście powinni przybyć z porcelaną lub szkłem, a następnie je stłuc. Całość odbywa się w radosnej atmosferze, a punktem kulminacyjnym każdego wieczoru jest sprzątanie przez państwa młodych stłuczonej porcelany. Dawniej zadanie to należało wyłącznie do przyszłej panny młodej, ale z biegiem lat tradycja została zmodyfikowana i do prac porządkowych zaangażowano też pana młodego.

Samo sprzątanie potrafi przybrać formę performance'u - od tradycyjnego zamiatania z wykorzystaniem miotły i szufelki, po bardziej nowoczesne metody - łopatą do śniegu czy z wykorzystaniem układu tanecznego. Nikogo też nie dziwi ponowne rozrzucenie zebranych odłamków czy "magiczne" pojawienie się niespodziewanego gościa z kilkudziesięcioma kilogramami porcelany gotowej do wysypania.

Co ciekawe, choć polterabend znany jest też jako trzaskanie szkła, tłuc butelek i słoików się nie powinno. Ma to przynosić pecha i zgubę dla młodej pary. Mile widziana jest porcelana i ceramika.

Ten wieczór naznaczony jest spontanicznością i bezpośredniością. Czasami gości zaprasza się, ale bardzo często uczestnicy przychodzą bez zapowiedzi. Ten wieczór naznaczony jest spontanicznością i bezpośredniością. Czasami gości zaprasza się, ale bardzo często uczestnicy przychodzą bez zapowiedzi.

Od spontanicznej wizyty sąsiadów do zorganizowanej imprezy



Czasem impreza przybiera charakter "posiadówki", znacznie częściej jednak miejsc siedzących nie ma wystarczająco, więc przybyli bawią się aktywnie - przebierają się, tańczą, a nawet odgrywają humorystyczne scenki. Charakterystyczna dla tego wydarzenia jest też rotacja gości - jedni przychodzą, inni już wychodzą.

Na czym polega ślub humanistyczny? Na czym polega ślub humanistyczny?
Podczas wieczoru gości częstuje się alkoholem, a także przekąskami czy kanapkami. Coraz częściej zamiast skromnej kolacji, narzeczeni przygotowują imprezę z prawdziwego zdarzenia - z suto zastawionym (najczęściej szwedzkim) stołem czy grillem.

- Na obydwu polterach, na których się bawiłam, rozwiązano to tak, że tłuczenie szkła odbywało się w ogrodzie domowym przyszłej panny młodej, tam też był ustawiony szwedzki stół ze słodkościami i goście częstowali się na stojąco - zresztą charakter tej imprezy z zasady wyklucza długą posiadówkę, wszyscy skupiają się na tłuczeniu szkła i toastach za szczęście młodych i nawet lepiej wtedy kontrolować sytuację na stojąco, żeby nie oberwać odłamkami. W jednym przypadku zdarzyło się tak, że zaczął padać deszcz w trakcie imprezy, ale nie było to problemem, bo jedzenie było ukryte pod zadaszeniem, a tłuczonym talerzom było wszystko jedno - opowiada Klaudia.

Opinie (70) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

  • (1)

    21 wiek :D

    • 25 14

    • Tak na niby ;)

      • 7 1

  • A kto posprzata? (1)

    Halas i dzicz.

    • 32 27

    • A czytał artykuł, czy tylko hejtowaniem się zajmuje w sieci?

      • 18 7

  • proszę państwa (2)

    kto w tych czasach bierze ślub?

    • 15 35

    • Państwo młodzi.

      • 17 2

    • Ludzie wychowani w tradycji.

      • 7 0

  • Jak zrobić wesele taniej? (3)

    Powiedzieć w knajpie, że robi się zjazd rodzinny, albo spotkanie integracyjne. U fryzjera nie wolno się przyznawać, że fryzura na ślub. Podobnie u makijażystek.

    Za wesele doliczają minimum 50% więcej.

    A najlepiej to nie wyprawiać wesela tylko zrobić grilla w knajpie/otworzyć rachunek w pubie.

    • 76 4

    • Cóż, jeśli chodzi o knajpę, to się nie zgodzę, bo płaciliśmy za to co i w jakiej ilości pojawi się na stole. Stawki były dość sztywne, tzn. potrawy miały swoje ceny i tyle. Co do tortu, bo zamawialiśmy go w cukierni - cena była za kilkogram, a napis (dowolny) już był w cenie. Natomiast jeśli chodzi o fryzjera - to się zgodzę w 100%. Żona najpierw jak dzwoniła, to się pytała o cenę fryzury na ślub... po 2 dniach z innego numeru obdzwonła 2 spośród 3 salonów, do których wcześniej dzwoniła i poprosiła o przybliżoną cenę fryzury na chrzciny - jako matki chrzestnej. Jedna cena była niższa o 30% a druga o 45% od tej ślubnej.

      • 11 5

    • (1)

      To Samo kwiaciarnia. Sprawdzone :)

      • 6 0

      • w kwiaciarni tez fryzury robili? ;)

        • 2 3

  • Ja tam zawsze mam dodatkowe szkło ze sobom jak idem na weselem

    zawsze mis sie cos tam stucze i rozleje :)

    • 13 6

  • (1)

    Przed ślubem to popularny jest kawalerski w Rozi w Mixie albo w Bodedze

    • 23 17

    • Tak

      Z koleżankami przed ślubem myślimy o takim czymś tylko na odwrót!

      • 5 2

  • Opinia wyróżniona

    super tradycja i fajna zabawa (4)

    Przed swoim weselem robiliśmy faktycznie dzień przed ale u znajomych np weekend przed weselem i zabawa była do rana. Polecam :)

    • 43 65

    • (2)

      No swietna. Dziekuje to potem sprzatac.

      • 9 10

      • (1)

        Ale to sprzątanie to jest właśnie cześć tej tradycji i o to właśnie w tym chodzi. Obstawiam, że Ty w ogóle nie wyprawisz ślubu, ani wesela bo "kto po tych gościach posprząta?" Urodzin też nie wyprawiasz bo trzeba potem posprzątać? A wigilię Bożego Narodzenia zaczynacie od słów "No to teraz jemy" zamiast złożyć sobie życzenia? (Bo przecież składanie życzeń to takie staroświeckie zabobony i tylko ciemnogród wierzy w takie rzeczy)

        • 5 1

        • ono się dobrze bawi z kotem

          po co przebywać z ludzmi

          • 2 0

    • hahaha ilu kret...nów minusuje

      według nich to co napisałeś jest nieprawdą :D wcale się dobrze nie bawiliście

      • 1 2

  • To jest bicie butelek, nie jakiś polgaist... Ogólnie tradycja nieciekawa.

    • 23 23

  • Pultrowanie. Tak na to kiedyś mówiono w kuj.-pom.

    • 16 4

  • (2)

    Co to za wiejskie zabobony...?

    • 32 30

    • A ty kto? Tęczowy i nowoczesny z wielkiego miasta?

      • 5 4

    • nikt Ci nie kaze brać ślubu ze swoim kotem

      • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Daria ze Śląska "Pierwsza trasa c.d." (1 opinia)

(1 opinia)
89 - 129 zł
Kup bilet
pop

The Robert Cray Band: Groovin' 50 years!

159 - 249 zł
blues / soul, rock / punk

Paweł Stasiak z zespołem PapaD (1 opinia)

(1 opinia)
120 zł
Kup bilet
pop

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Pod jaką nazwą działa klubogaleria w śródmieściu Gdańska, zajmująca 5-kondygnacyjny budynek, w której odbywają się imprezy, wystawy, koncerty?