Wiadomości

stat

Slackline, czyli spacer po... taśmie

Chodzenie po taśmie lub linie znamy głównie z telewizji i filmików na YouTube, jednak w Trójmieście też są ludzie, którzy potrafią to robić. Na własnej skórze przekonaliśmy się, czym jest ten arcytrudny sport i dowiedzieliśmy się, gdzie można go spróbować.Chodzenie po linie czy po taśmie? No właśnie, w Polsce przyjęło się raczej stwierdzenie "chodzenie po linie", jednak jest to błąd, ponieważ mało kto potrafi chodzić po linie. Natomiast dużo hobbystów i zapaleńców potrafi chodzić po taśmie. Jednym z takich hobbystów jest Nadia z grupy "Slackline3miasto", która opowiedziała nam co nieco o tym sporcie.

- Zaczęłam trenować dwa lata temu. Slackline bardzo mi się spodobał, dlatego kupiłam własną taśmę. I tak od dłuższego czasu trenuję, gdzie tylko się da. Najważniejsze to znaleźć takie miejsce, gdzie nic nie uszkodzimy. Jeśli chodzi o drzewa, to zawsze trzeba przyczepiać filcowe nakładki, które uchronią drzewo przed otarciami - mówi Nadia Wasilcow z grupy Slackline3miasto.
Niedawno byliśmy świadkami trzeciej edycji Red Bull Slackship w Gdyni. Kolejna odsłona skłoniła nas do poszukiwań w Trójmieście miejsc, gdzie można spróbować chodzenia po taśmie bez wcześniejszego jej zakupu. Jak się okazuje, jednym z niewielu, jeśli nie jedynym, jest gdańskie Jumpcity. Znajdziemy tu szeroką 3,5-metrową i mocno napiętą taśmę, która idealnie sprawdzi się do stawiania pierwszych kroków na slackline. Ponadto w JUMPCITY jest basen z gąbkami co znacznie poprawia komfort psychiczny podczas chodzenia po taśmie.

Czytaj także: Akrobacje nad pokładem Daru Młodzieży

Mimo że początki slackline sięgają połowy lat 80. XX wieku, to w Polsce ten sport dopiero raczkuje, a jego przedstawicieli jest zaledwie kilkuset. Jednak dzięki takim grupom jak Slackline3miasto, grono się powiększa. Na czym dokładnie polega slackline? Przede wszystkim na chodzeniu lub wykonywaniu trików na taśmie rozwieszonej i napiętej między dwoma punktami, np. drzewami.

- Trzy najważniejsze rzeczy, o których musimy pamiętać stawiając swoje pierwsze kroki na slackline to: nie patrzeć pod nogi, tylko w punkt, do którego zmierzamy; trzymać cały czas wyprostowaną sylwetkę, tj. nie pochylać się i balansować samymi przedramionami, a nie całymi rękoma - mówi Nadia Wasilcow.
Specjalistyczna taśma ma zazwyczaj od 2,5 do 5 cm. Jej długość różni się w zależności od odmiany. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje taśm: trickline, longline i highline.

Trickline: jak sama nazwa wskazuje, służy do wykonywania trików. Jej długość waha się od kilku do kilkunastu metrów. Zawieszona jest zazwyczaj kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią. Trickline jest najpopularniejszą formą slackliningu - nie wymaga dużych przestrzeni, mnogości sprzętu do naciągania, a jest efektowny.

Longline: long, czyli długa taśma. Służy do pokonywania jak najdłuższych dystansów. Obecny rekord Polski do 410 m, ustanowiony przez Rafała "Pigmeja" Kubiaka.

Highline: to taśma dla tych, którym wysokość niestraszna. Rozwiesza się ją na dużych wysokościach, nawet do kilkudziesięciu metrów. Jest to zdecydowanie najbardziej spektakularna odmiana slacka.

Początki, jak to w każdym sporcie, bywają trudne, ale po kilku próbach, przy pomocy i wskazówkach Nadii, byłem w stanie postawić pierwsze kroki na taśmie. Nie był to widowiskowy "przemarsz", jednak podczas treningu świetnie się bawiłem i to jest najważniejsze.

Opinie (26) 9 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

23

lutego

Dopelord, Spaceslug, Weedpe... Gdynia, Klub Ucho

23

lutego

ESP Sport & Zdrowie 2019 Gdańsk, Amberexpo

01

marca

Koncert Muzyki Filmowej i E... Gdynia, Gdynia Arena

Kultura

Nowa rzeźba Tewu w Gdyni
Nowa rzeźba Tewu w Gdyni
"Chilli". Odważna powieść gdańskiej debiutantki
Odważna powieść debiutantki

Kulinaria

"Zawieszone zupy" w bistro na Przymorzu
"Zawieszone zupy" w bistro na Przymorzu

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: ferie, Dzień Kota i dużo koncertów
Planuj tydzień: ferie i dużo koncertów

Wygraj bilety,
sprawdź nasze konkursy

    Najczęściej czytane