Wiadomości

stat

Slackline, czyli spacer po... taśmie

Chodzenie po taśmie lub linie znamy głównie z telewizji i filmików na YouTube, jednak w Trójmieście też są ludzie, którzy potrafią to robić. Na własnej skórze przekonaliśmy się, czym jest ten arcytrudny sport i dowiedzieliśmy się, gdzie można go spróbować.Chodzenie po linie czy po taśmie? No właśnie, w Polsce przyjęło się raczej stwierdzenie "chodzenie po linie", jednak jest to błąd, ponieważ mało kto potrafi chodzić po linie. Natomiast dużo hobbystów i zapaleńców potrafi chodzić po taśmie. Jednym z takich hobbystów jest Nadia z grupy "Slackline3miasto", która opowiedziała nam co nieco o tym sporcie.

- Zaczęłam trenować dwa lata temu. Slackline bardzo mi się spodobał, dlatego kupiłam własną taśmę. I tak od dłuższego czasu trenuję, gdzie tylko się da. Najważniejsze to znaleźć takie miejsce, gdzie nic nie uszkodzimy. Jeśli chodzi o drzewa, to zawsze trzeba przyczepiać filcowe nakładki, które uchronią drzewo przed otarciami - mówi Nadia Wasilcow z grupy Slackline3miasto.
Niedawno byliśmy świadkami trzeciej edycji Red Bull Slackship w Gdyni. Kolejna odsłona skłoniła nas do poszukiwań w Trójmieście miejsc, gdzie można spróbować chodzenia po taśmie bez wcześniejszego jej zakupu. Jak się okazuje, jednym z niewielu, jeśli nie jedynym, jest gdańskie Jumpcity. Znajdziemy tu szeroką 3,5-metrową i mocno napiętą taśmę, która idealnie sprawdzi się do stawiania pierwszych kroków na slackline. Ponadto w JUMPCITY jest basen z gąbkami co znacznie poprawia komfort psychiczny podczas chodzenia po taśmie.

Czytaj także: Akrobacje nad pokładem Daru Młodzieży

Mimo że początki slackline sięgają połowy lat 80. XX wieku, to w Polsce ten sport dopiero raczkuje, a jego przedstawicieli jest zaledwie kilkuset. Jednak dzięki takim grupom jak Slackline3miasto, grono się powiększa. Na czym dokładnie polega slackline? Przede wszystkim na chodzeniu lub wykonywaniu trików na taśmie rozwieszonej i napiętej między dwoma punktami, np. drzewami.

- Trzy najważniejsze rzeczy, o których musimy pamiętać stawiając swoje pierwsze kroki na slackline to: nie patrzeć pod nogi, tylko w punkt, do którego zmierzamy; trzymać cały czas wyprostowaną sylwetkę, tj. nie pochylać się i balansować samymi przedramionami, a nie całymi rękoma - mówi Nadia Wasilcow.
Specjalistyczna taśma ma zazwyczaj od 2,5 do 5 cm. Jej długość różni się w zależności od odmiany. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje taśm: trickline, longline i highline.

Trickline: jak sama nazwa wskazuje, służy do wykonywania trików. Jej długość waha się od kilku do kilkunastu metrów. Zawieszona jest zazwyczaj kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią. Trickline jest najpopularniejszą formą slackliningu - nie wymaga dużych przestrzeni, mnogości sprzętu do naciągania, a jest efektowny.

Longline: long, czyli długa taśma. Służy do pokonywania jak najdłuższych dystansów. Obecny rekord Polski do 410 m, ustanowiony przez Rafała "Pigmeja" Kubiaka.

Highline: to taśma dla tych, którym wysokość niestraszna. Rozwiesza się ją na dużych wysokościach, nawet do kilkudziesięciu metrów. Jest to zdecydowanie najbardziej spektakularna odmiana slacka.

Początki, jak to w każdym sporcie, bywają trudne, ale po kilku próbach, przy pomocy i wskazówkach Nadii, byłem w stanie postawić pierwsze kroki na taśmie. Nie był to widowiskowy "przemarsz", jednak podczas treningu świetnie się bawiłem i to jest najważniejsze.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (26)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

01

marca

03

marca

Osiecka i Grechuta. Kantata... Sopot, Teatr Na Plaży

04

marca

Chłopcy kontra Basia Gdańsk, Oliwski Ratusz Kultury

Kultura

Spektakle twórców Pożaru w Burdelu w Teatrze na Plaży
Spektakle twórców Pożaru w Burdelu

Kulinaria

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: Futrzak Fest, Bieg Urodzinowy i Smakuj Trójmiasto
Planuj tydzień: Futrzak Fest i Bieg

    Najczęściej czytane