• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Bałagan z muzyką na ulicach Gdańska - kto ponosi winę?

Ewa Palińska
7 sierpnia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 

Materiał z 2019 roku

Route 11 i DownTown Brass od ubiegłego roku toczą walkę z sąsiadami Zielonej Bramy. Ich występy cieszą się natomiast ogromnym zainteresowaniem publiczności, dlatego wielką szkodą byłoby, gdyby całkowicie zniknęły z przestrzeni miejskiej.

Uliczni artyści i mieszkańcy gdańskiego Śródmieścia toczą ze sobą walkę, a miasto nie robi nic, aby tę kwestię uregulować. Straszenie egzekwowaniem istniejącego prawa na muzyków nie działa, bo rozeszła się fama, że tu wolno wszystko i każdemu. W rezultacie na Trakcie Królewskim i długim Pobrzeżu gra, kto chce, a spacerowicze zamiast muzyki mają serwowaną kakofonię, bo te wszystkie prezentacje nakładają się na siebie.  Walka mieszkańców gdańskiego Śródmieścia ze sztuką uliczną toczy się od lat . Muzycy przez cały ten czas apelowali, aby miasto wreszcie tę kwestię uregulowało, ale Gdańsk pozostawał bierny. W ubiegłym roku magistrat przyznał wręcz, że nie będzie interweniował, póki nie poskarżą się mieszkańcy. Względny spokój utrzymał się do końca wakacji. Na początku obecnego "sezonu" mieszkańcy Śródmieścia rozpoczęli jednak walkę z artystami. I są zdeterminowani jak nigdy, aby muzyki spod Zielonej Bramy całkowicie się pozbyć.

Mieszkańcy Śródmieścia nie chcą głośnej muzyki pod Zieloną BramąDlaczego w tym roku muzyka przeszkadza bardziej niż wcześniej?Kto twoim zdaniem ma rację w sporze o uliczne muzykowanie?

Dlaczego właśnie w tym roku działania mieszkańców tak przybrały na sile? Kilkoro z nich przyznało, że to efekt ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią. Wiele osób, choć mieszkają w Śródmieściu od lat, pierwszy raz w życiu miało okazję posłuchać szumu Motławy. Podczas lockdownu panowała absolutna cisza - nie było rozstawionych ogródków restauracyjnych, więc nie było charakterystycznego dla nich gwaru i muzyki. Nie było sztuki ulicznej. Zdarzało się, że na ulicach w ogóle nie było ludzi.

Obostrzenia jednak zniesiono i Trakt Królewski momentalnie zapełnił się spacerowiczami. Powrócili też artyści, którzy poprzez granie na ulicy planowali odkuć się finansowo po miesiącach zawodowej bezczynności. Te występy mieszkańcom, którzy zasmakowali w ciszy, wydawały się jeszcze bardziej uciążliwe niż wcześniej.


Granie na ulicy reguluje Ustawa z 21 marca 1985 r. (sic!) o drogach publicznych. Według niej wszystkie osoby zainteresowane ulicznym występowaniem na terenie miasta muszą uzyskać zezwolenie na zajęcie pasa drogowego w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni. Wnioski artystów będą rozpatrywane pod kątem charakteru występów z uwzględnieniem dotychczasowych zasad:

 • zakazu używania nagłośnienia, wzmacniaczy, piecyków, magnetofonów czy telefonów;
 • możliwości występowania w określonych godzinach, tj. 10-22 z zakazem zakłócania koncertów carillonowych odbywających się w soboty w godz. 12-12:45, w święta - 13-13:45 oraz o pełnych godzinach;
 • konieczności rotacji miejsca koncertowania maksymalnie co jedną godzinę;


Materiał archiwalny

Zobacz, czego słuchaliśmy na gdańskich ulicach przed trzema laty.

Gdańsk obiecuje dopilnować respektowania przepisówPrzed tygodniem, na wniosek mieszkańców, miasto Gdańsk postanowiło przypomnieć te przepisy i zapowiedziało, że ich przestrzeganie będzie egzekwowane. Tyle w teorii, bo w praktyce nie da się tego zrobić - GZDiZ musiałby oddelegować dodatkowych pracowników wyłącznie do patrolowania Traktu Królewskiego. Całodobowo, bo muzycy grają do wieczora. Straż miejska i policja mogą jedynie pouczyć o konieczności posiadania zezwolenia, ale nie mają prawa wymagać okazania takiego pozwolenia i nałożyć kary za jego brak. Mogą jedynie ukarać artystów korzystających z nagłośnienia (art. 156 Ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska).

Zespoły, które najbardziej przeszkadzają mieszkańcom - słynne "wiadra" i grupy dęte - z nagłośnienia jednak nie korzystają. Furtką dla mieszkańców Śródmieścia stał się art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń, odnoszący się do zakłócania spokoju i porządku. Mieszkańcy zaczęli zgłaszać każdy koncert jako zakłócanie spokoju, a służby zobowiązane były interweniować - dać pouczenie, ukarać mandatem lub skierować wniosek o ukaranie do sądu.

Artyści chcieli się porozumieć. Byli skłonni grać tylko kilka razy w tygodniu, w ustalonych wspólnie z mieszkańcami godzinach (z reguły grają nie więcej niż trzy półgodzinne sety). Ci nie godzili się jednak na żadne ustępstwa. Kategorycznie żądali usunięcia konkretnych grup muzyków spod Zielonej Bramy. Miasto obiecało, że tak się stanie, dodając od siebie, że pod sporną bramą nie będzie występował już nikt.

Przepisy przepisami, a muzyka graTyle w teorii, bo - jak zostało wspomniane - miasto poza rzucaniem słów na wiatr nie robi nic, aby uporządkować uliczne granie - wczoraj w Śródmieściu aż roiło się od muzyków. Pod Zieloną Bramą też. W rezultacie spacerowicze zamiast sztuką, delektują się kakofonią, bo artyści poustawiani są tak ciasno, że ich występy się na siebie nakładają. Do tego dochodzą koncerty, jakie urządzają w swoich ogródkach restauracje - z pełnym nagłośnieniem.

Miasto zapowiadało, że rozważy opcję selekcji zespołów podczas wydawania zezwoleń. Byłam przeciwniczką takiego rozwiązania, bo kto i jakimi kryteriami miałby się kierować podczas oceny tego, komu zezwolić na grę, a komu nie? Po wczorajszym spacerze Długim Pobrzeżem i Traktem Królewskim doszłam jednak do wniosku, że selekcja jest konieczna - większość z tych prezentacji jest po prostu wątpliwej jakości. Do muzyki niskich lotów dochodzi niejednokrotnie kicz wizualny, bo jeśli nie można przykuć uwagi talentem, trzeba sięgnąć po inne środki, jak np. rzucająca się w oczy maska zwierzęcia. Inną sprawą są uliczne występy dzieci. Przypomniała mi się sytuacja sprzed kilku lat, kiedy to wszyscy krytykowali grające na akordeonach dzieci romskie, zachwycając się jednocześnie jedenastoletnią blondyneczką grającą na skrzypcach. Okazało się, że dziewczynka była do występów zmuszana, a rodzina była dobrze znana opiece społecznej.

Na gdańskich ulicach gra coraz więcej dzieci. Trudno ocenić, czy robią to z własnej woli, czy są do takiego zarobkowania nakłaniane.

Są gwiazdy, których szkoda by było pozbyć się z ulicyWróćmy do gwiazd Śródmieścia, a więc tych zespołów, które publiczność najbardziej uwielbia, a których występy spędzają sen z powiek mieszkańcom. W przypadku zespołów DownTown Brass i Wah-Wah Brass mamy do czynienia z grupami zawodowymi, które organizują prawdziwe minikoncerty, wchodząc w interakcję z publicznością i serwując potężną dawkę dobrej zabawy. Ich występy cieszą się ogromną popularnością, spacerowicze dzielą się nagraniami w mediach społecznościowych, tagując miasto. Czy to nie piękna promocja dla Gdańska?

Mieszkańcy skarżą się jednak, że przy poziomie głośności, jaki generują wspomniane grupy, nie da się normalnie funkcjonować. Czują się oszukani przez miasto, które nie robi nic, aby rozwiązać ten problem. I mają rację - zostali z tym problemem sami i jedyne, co mogą zrobić, to zadzwonić na policję czy straż miejską i poskarżyć się na to, że ktoś zakłóca ciszę. To, czy muzycy przestaną grać, jest ich dobrą wolą. Powiedzieli mi, że konsekwencji prawnych się nie boją.

Pozbycie się tych grup z ulic Gdańska byłoby wielką stratą, może zatem wypracować inne rozwiązanie? Ciekawą opcją wydaje się wyznaczenie innej atrakcyjnej lokalizacji. Zespoły mogłyby grać np. na Ołowiance, kiedy kładka jest opuszczona, co dodatkowo zachęcałoby spacerowiczów do przejścia. W tym przypadku fakt, że grupy są głośne, mógłby okazać się atutem. Znalazłoby się tam miejsce nawet dla słynnych wiader, które - co by nie mówić - też cieszą się ogromną popularnością wśród spacerowiczów.

Dobrej muzyki na gdańskich ulicach nie brakuje. Warto zatem uregulować kwestię plenerowych występów, aby ułatwić artystom pracę, a spacerowiczom dostarczyć przyjemnych wrażeń.

A gdyby tak wykorzystać artystów do promocji miasta i jego atutów?Takie występy miasto mogłoby potraktować jako działanie promujące Ołowiankę jako "wyspę sztuki", do której miana bezskutecznie pretenduje od lat. Zresztą dlaczego miasto nie miałoby wykorzystać lokalnych muzyków do promocji lokalnych miejsc czy atrakcji? Artyści oczywiście na takie rozwiązanie będą kręcili nosem, bo początkowo pewnie zarobią mniej niż pod Zieloną Bramą. Muszą jednak pamiętać, że karty rozdaje miasto. I to od dobrej woli włodarzy zależy, czy na ulicy będą grali w ogóle. Zakładając oczywiście, że gdański magistrat w ogóle przyłoży rękę do uregulowania sztuki ulicznej w Śródmieściu, bo na razie - co podkreślałam w wielu artykułach na przestrzeni ostatnich lat - miasto się sztuką uliczną nie interesuje.

Muzyka na gdańskich ulicach - od przybytku głowa nie boli?Droga Królewska: wizytówka miasta czy jarmarczny festyn?Skoro już mowa o uporządkowaniu sytuacji, to sugerowałabym pani menadżer Śródmieścia, aby przy okazji robienia porządku ze sztuką uliczną zająć się ludźmi zarabiającymi na pokazywaniu egzotycznych zwierząt, handlarzami oscypków czy wszelkiego rodzaju kiczu, bo to najbardziej godzi w wizerunek Traktu Królewskiego. Wiele miast, w tym tak zaprzyjaźniony z Gdańskiem Wrocław, na swoich ulicach już porządek ze sztuką uliczną zrobiło. No ale to wymaga pracy.

Opinie (107) 10 zablokowanych

 • Muzyka (3)

  Zakazac stanowczo grania z wzmacniaczem pod tunelem przy locie skandal nie mozna przejść spokojnie urząd obiecał i nic nie robi

  • 76 17

  • o tak, jazgot taki, że aż przyspiesza się kroku

   • 18 3

  • Ja wolę chodzić w tunelu niż pod nim

   • 4 3

  • W tym tunelu zazwyczaj gra człowiek z końską głową.

   I trudno się dziwić. Gdybym grał tak jak on, to też bym się wstydził twarz pokazać.

   • 3 2

 • Bałagan... (2)

  Nie ma woli i chęci rozwiązania konfliktu

  • 37 3

  • Miastu jest to na rękę.

   Mieszkańcy się wyniosą to znajomi wykupią wszystko na wynajem.

   • 9 1

  • Ale przepraszam, kto wywołał konflikt ? Mieszkańcy ? Nie, oni tylko domagają sie respektowania

   prawa do zamieszkania w spokoju. Należy zapytać, kto podsyca aferę i w jakim celu...

   • 9 2

 • Mieszkańcy mają prawo do spokoju, (1)

  muzycy do grania po uzyskaniu wspomnianego zezwolenia. Miasto za to posiada narzędzia, przez co i obowiązek kontroli artystów, którzy korzystają z publicznych terenów.

  • 46 7

  • bardzo ładne pustosłowie :-)

   • 7 4

 • jeżeli mieszkacy proszą, żeby nie grać (1)

  im pod oknami, to znaczy, że nie można grać pod oknami. tak trudno to zrozumieć?

  • 83 19

  • A wszystkim mądralińskim z argumentem "tutaj zawsze się grało"

   Odpowiadam - świat się zmienia. Nie palimy w ostatnim wagonie SKM-ki - mimo, że zawsze się tam paliło, nie pijemy alkoholu przy dzieciach - mimo, że zawsze się piło, zapinamy pasy na tylnej kanapie auta, mimo, że nigdy się nie zapinało... a jeśli ktoś tak lubi muzykę na żywo to niech zaprosi artystów pod swoje okienko. Pozdrawiam

   • 39 4

 • zawracanie tylka

  a pamietam jak za rzadow tuska wprowadzano te ustawe na zadanie UE

  • 10 11

 • (1)

  Przede wszystkim zakazane powinno być granie ze wmacniaczami.
  Niestety ale Droga Królewska zamiast być salonem wygląda jak wiejski odpust: disco polo, świecące baloniki i oscypki z grilla. A miasto udaje że tego nie widzi.

  • 73 6

  • Granie ze wzmacniaczem grozi mandatem

   Dlatego madrzejsi nie uzywaja wzmacniaczy. Tak mowi prawo....

   • 4 0

 • w sopocie jest podobnie (1)

  i straż miejska nie reaguje na grajków z nagłośnieniem , handlarzy z puszkami pod przykrywka zbiórki na pseudo fundacje. Do tego dochodzi żebranie kasy na egzotyczne zwierzęta i tym samym znęcaniem się nad nimi.

  • 48 0

  • Gdynia oczywiście to samo.

   Dodatkowo samozwańczy parkingowi i ustawiane na dziko stoiska z watą cukrową i popcornem. Policję codziennie widzę na bulwarze, reakcji zero.

   • 8 0

 • kiedy w końcu udrożnią to przejście pod Zieloną Bramą (2)

  czy handlarze jakimś zabawkami i serkiem (oscypki?) muszą stać i smrodzić akurat w przejściu ?

  • 64 2

  • Czekam (1)

   Czekam kiedy Radni Miasta zajmą się tym skutecznie !!!
   Muzyków, artystów tak łatwo jest karać i przepędzać ale handlarzy bez zezwolenia mogą w tym miejscu uprawiać swój proceder ?

   • 3 0

   • Radni mają pogonić handlarzy oscypkami ?

    • 0 3

 • (2)

  Dobry jest ten gość ze łbem końskim w tunelu do forum

  • 10 19

  • Jest tragiczny

   Poziom ośmiolatka. I ktoś taki zajmuje miejsce prawdziwym artystom. Mam nadzieje, ze miasto nie da mu zezwolenia tylko dlatego, ze przykuwa uwagę maska

   • 11 4

  • On jest beznadziejny

   5 prostych piosenek na zmianę przez cała dobę

   • 2 2

 • Masakra (7)

  Proponuję po mieszkać w centrum i posłuchać rąbanki co roku ta sama nuta koszmar

  • 36 9

  • W centrum nie mieszka się dla spokoju tylko dla prestiżu :) (2)

   gdzie mieszkasz ? W kamienicy na Długiej ...

   • 3 21

   • (1)

    W centrum mieszka się z przymusu, dla prestiżu mieszka się w willi nad morzem.

    • 6 0

    • Ani z przymusu , ani dla prestiżu ,... poprostu , mieszkam tam gdzie lubię

     • 2 2

  • A w radiu to nie ma rąbanki? (1)

   Też leci na okrągło ciągle ta sama chała.

   • 3 15

   • A radio możesz wyłączyć czy nie?

    Grajków możesz wyłączyć? Kiedy u nich myślenie już się dawno wyłączyło, bo uważają, że przestrzeń należy do nich i mają prawo hałasować, bo to co robią to sztuka i oni chcą do ludzi... D**ilizm. Takie nastały przykre czasy.

    • 9 0

  • Proponuję sięgnąć po słownik ortograficzny (1)

   • 1 3

   • Nie ZSRRaj się

    Zawsze znajdzie się jakiś mądrala, który zamiast odpowiadać merytorycznie, czepia się literówek i innych błędów ortograficznych...

    • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Męskie Granie 2024 (10 opinii)

(10 opinii)
rock / punk, pop

Turandot

33 - 280 zł
opera / operetka

Globaltica

180 zł
Kup bilet
folk / reggae / world, festiwal muzyczny

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Gdzie w Trójmieście odbywa się Festiwal Globaltica - Festiwal Kultur Świata, którego celem jest pokazywanie wielokulturowości?