• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Motywuje kobiety do podróży. Rozmowa z Anitą Demianowicz

Aleksandra Wrona
20 maja 2019 (artykuł sprzed 3 lat) 
 • Anita Demianowicz organizuje Spotkania Podróżujących Kobiet TRAMPki.
 • Anita Demianowicz organizuje Spotkania Podróżujących Kobiet TRAMPki.
 • Anita Demianowicz organizuje Spotkania Podróżujących Kobiet TRAMPki.
 • Anita Demianowicz organizuje Spotkania Podróżujących Kobiet TRAMPki.

"Jedna podróż zmieniła wszystko" mówi o swoim życiu Anita Demianowicz. Kilka lat temu zostawiła pracę w korporacji i wyruszyła w pięciomiesięczną wyprawę po Ameryce Środkowej. Od tamtej pory prowadzi bloga, fotografuje, współpracuje z magazynami podróżniczymi, prowadzi prelekcje i warsztaty, a także organizuje Spotkania Podróżujących Kobiet TRAMPki, które odbędą się już w najbliższy weekend (24-26 maja). Wstęp na część wydarzeń jest wolny.Czy wyruszył(a)byś w samotną podróż?

Aleksandra Wrona: Niedawno na stronach portalu rozmawiałam z Katarzyną Kozłowską , która przekonywała czytelniczki, że samotne podróżowanie wcale nie jest niebezpieczne. Dlaczego wciąż się tego boimy?

Anita Demianowicz: Boimy się tego, co nowe i nieznane. Tego, co znajduje się poza strefą naszego komfortu. Boimy się, bo mówi się nam z każdej strony: rodzina, przyjaciele, media, że mamy się bać. Boimy się też często dlatego, że w siebie nie wierzymy. Obawiamy się, że sobie same nie poradzimy, że się nie dogadamy, że się zgubimy, że stanie się nam krzywda, bo przecież wszyscy nam mówią, że tak się właśnie stanie. Dajemy się zastraszyć innym i samym sobie. Ale to zupełnie ludzkie. Byłoby dziwne, gdybyśmy się nie bały. Chodzi tylko o to, żeby temu strachowi nie dać się zdominować i to dotyczy nie tylko podróży, ale wszystkich aspektów życia. Nie walczyć z nim, ale nauczyć się nad nim panować i działać mimo jego obecności.

Dokąd na spotkania podróżnicze w Trójmieście?


Pamiętasz swoją pierwszą samotną podróż? Jakie wrażenia z niej przywiozłaś?

Pamiętam bardzo dobrze. "Przed" byłam przerażona. Jechałam po raz pierwszy sama, na pięć miesięcy, i to w kierunki zupełnie kulturowo, jak i językowo dla mnie obce. Po wylądowaniu marzyłam tylko o jednym: by teleportować się natychmiastowo do Polski. Wróciłam jednak po planowanych pięciu miesiącach z przekonaniem, że świat nie jest wcale tak niebezpieczny, jak wszyscy cię starają przekonać, a ludzie potrafią być zupełnie bezinteresownie pomocni. Wróciłam też pewniejsza siebie i dużo bardziej odważna z przeświadczeniem, że nie ma dla mnie teraz rzeczy niemożliwych. Ta podróż wiele mnie nauczyła i wiele mi dała. To właśnie ona oraz moje obawy przed nią zmotywowały mnie do stworzenia festiwalu podróżniczego dla kobiet.


W pewnym momencie życia rzuciłaś pracę w korporacji i wyruszyłaś w podróż. Takich historii słyszy się coraz więcej. Jak myślisz, co sprawia, że ludzie decydują się na taki krok?

Każdy ma swoje powody. Ja czułam się rozczarowana nieco dorosłością, a raczej tym, że wykonywałam pracę, której nie lubiłam i która nijak nie była związana z moim wykształceniem, czy zainteresowaniami. Nie chciałam pracować tylko po to, by spłacać kredyt i raz czy dwa razy w roku, jeśli 26 dni wolnego lub/i szef na to pozwoliły, wyjechać na urlop. Nie odpowiadało mi to. Odliczałam dni od weekendu do weekendu, od wolnego do wolnego. I wiedziałam, że nie chcę tak żyć całe życie. Chciałam podróżować i poznawać świat. Pisać i fotografować. Ta pierwsza długa podróż miała mi pomóc w znalezieniu nieco innego sposobu na życie. Takiego, który pozwoliłby mi żyć godnie, ale też dawał radość i poczucie satysfakcji.

Wywiad z Markiem Kamińskim


 • Anita Demianowicz jest też autorką książki "Końca świata nie było", w której opisała podróż po Ameryce Środkowej.
 • Anita Demianowicz jest też autorką książki "Końca świata nie było", w której opisała podróż po Ameryce Środkowej.
 • Anita Demianowicz jest też autorką książki "Końca świata nie było", w której opisała podróż po Ameryce Środkowej.
 • Anita Demianowicz jest też autorką książki "Końca świata nie było", w której opisała podróż po Ameryce Środkowej.
Jesteś inicjatorką spotkań podróżujących kobiet "TRAMPki". Co było impulsem do zorganizowania festiwalu w takiej formule?

Moje obawy i strachy oraz fakt, że przed moją pierwszą podróżą sama nie bardzo miałam kogo zapytać o poradę. Chodziłam na pokazy podróżnicze i festiwale i spijałam z ust każde słowo podróżników. Ale tak mało było wśród nich kobiet, a ja od kobiety konkretnie chciałam się dowiedzieć, czy faktycznie podróżować samej jest tak niebezpiecznie. Potem, gdy wyruszyłam w podróż i zaczęłam prowadzić bloga, zaczęłam dostawać maile od innych kobiet. Chciały wiedzieć, jak się odważyć. Pomyślałam, że brakuje takiego miejsca, wydarzenia, na którym mogłyby się spotkać i te panie, które już podróżują i te, które pierwszą podróż, szczególnie tę w pojedynkę, mają jeszcze przed sobą. Na TRAMPkach nie ma wyścigu o to, kto lepiej i dalej. Nie ma oceniania, że ktoś jest lepszy, bo pojechał na koniec świata, a ktoś inny gorszy, bo tylko do miasta na drugi koniec Polski. W TRAMPkach chodzi o to, by inspirować, odpowiadać na pytania, uczyć i dodawać odwagi.

Czego w kwestii podróżowania kobiety mogą nauczyć się od innych kobiet?

Oswajania strachów. To nie tak, że mężczyźni się nie boją, choć pewnie są i tacy. Ale panie nie wstydzą się o tym mówić. Możemy od innych podróżniczek nauczyć się też, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo, szczególnie w krajach, które kobietom nie są zbyt przychylne. Trików, jak radzić sobie w sytuacjach z namolną płcią przeciwną, ale też rzeczy wydawałoby się bardziej błahych, czyli jak spakować się w podróż. I wiele, wiele więcej.

Inspirujące spotkania w Trójmieście


Kolejna edycja festiwalu już 24-26 maja. Co ciekawego znajdziemy w programie?

Program jest bardzo zróżnicowany. Sobota to dzień warsztatowy. Warsztaty z samoobrony, ze storytellingu, fotografowania smartfonem czy filmowania w podróży to tylko niewielka część. Niedziela to czas inspirujących prezentacji. Warto przyjść na cały dzień. Towarzyszą też nam dodatkowe atrakcje jak zwiedzanie Gdańska z kajaka, gra miejska "Książka Go", w trakcie której będzie można zdobyć wiele ciekawych reportaży podróżniczych, bookcrossing książek podróżniczych. I oczywiście zapraszam serdecznie już w piątek. Zaczynamy od debaty o bezpieczeństwie w podróży i kwestiach często pomijanych w rozmowach i opowieściach podróżniczych, ponieważ uznawanych za tabu.

Program wydarzenia znajduje się w Kalendarzu Imprez. Bilety dostępne są na stronie festiwalu. Wstęp na część wydarzeń jest wolny.

Wydarzenia

TRAMPki-VI SPotkania Podróżujących Kobiet (4 opinie)

10-34 zł
wykład / prezentacja, spotkanie

Opinie (73) 6 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • (3)

  Ameryka Środkowa to wspaniałe miejsca i ludzie. W tym roku byłem w Gwatemali i Panamie. Poznałem cała masę ciekawych osób. Nigdy wcześniej nie spotkałem osób, które sprawiają rzeczywiste wrazenie szczęśliwych. Tacy właśnie są Gwatemalczycy. Wiele się od nich nauczyłem. Pani Anicie życzę powodzenia w szukaniu własnego szczescia.

  • 26 3

  • (1)

   Dobrze to ująłeś że Gwatemalczycy sprawiają wrażenie szczęśliwych bo rzeczywistość jest daleka od tego. Takie też było moje wrażenie przy pierwszej wizycie i w bardziej turystycznych miejscach ale jeżeli miałbyś okazję wrócić tam, spędzić więcej czasu i zejść z gringo trail zobaczyłbyś inny świat. 30 letnia wojna domowa, mimo że zakończyła się wiele lat temu odcisnęła ogromne piętno na społeczeństwie, zwłaszcza na Majach, którzy są bardzo spokojni, skromni i z natury pogodni. Większość żyje w skrajnym ubóstwie, alkoholizm, PTSD, przemoc (zwłaszcza wobec kobiet) i brak dostępu dzieci do szkół jest powszechnym zjawiskiem. Im mniejsze miasteczka lub bardziej turystyczne np Antigua (gdzie pewnie byłeś) tym mniej zauważalne są te problemy ale pewnie nie byłeś np w zona 3 w Gwatemala City a to tylko jedna z wielu takich gdzie lepiej nie wchodzić. Rejon Peten jest kontrolowany przez kartele narkotykowe i chociaż turyści są względnie bezpieczni to miejscowa ludność jest przez nich terroryzowana. Dodatkowo w ostatnich latach światowe koncerny biorą w leasing tereny uprawne (pod uprawę palm olejowych) po przekupieniu skorumpowanego rządu i wypychają loklaną ludność żyjącą z uprawy i sprzedaży warzyw na tzw bruk. Mimo wszystko ten kraj i ludzie potrafią zapaść w serce, ich wytrwałość i pogoda ducha w obliczu życia jakie wiodą budzi głęboki respekt.

   • 15 0

   • Tak, rzeczywiście troche to uogolnilem. Szczęśliwi są (lub sprawiają takie wrazenie) ludzie, którzy żyją na w miarę przyzwoitym poziomie finansowym (coś a la tamtejsza klasa średnia). Widziałem biedę, aż piszczy w rejonach wiejskich, przejeżdżałem koło biednych dzielnic w stolicy). Mimo wszystko ich optymizm i energia wewnętrzna, która pcha do szczescia to coś, czego nie spotkałem nigdzie indziej. Mimo przeciwności losu maja w oczach coś, co okreslilbym jako chęć bycia blisko ludzi i świadomość tego, ze jest to bardzo ważne.

    • 1 0

  • nie takie bezpieczne te kraje

   wejdz sobie na strony typu live gore .com i zobacz jakie to wspaniale kraje z Am Śrd, wpisz "mexico" czy "Venezuela" i sie przekonasz.

   • 1 0

 • To tak seksistowsko mocno. (2)

  Jakby to brzmiało: motywuje mężczyzn do podróży. A tu jest też tylko jedna płeć.

  • 32 12

  • Feminazi czyli inaczej feministki, nie są za równością. (1)

   Chcą dzielić ludzi według płci. Podziały zawsze prowadzą do nienawiści, cierpienia. Historia nic ich nie uczy.

   • 15 8

   • Historia już dawno nauczyła nas jednego. Nikt nie wyciąga z niej wniosków na przyszłość :D

    • 2 0

 • Piękne jest to... (8)

  ... że Pani Anita wzięła swoje życie w swoje ręce i zamiast marudzić jak to życie przez ręce umyka, zdobywa świat i pokazuje innym, jaki jest piękny. Podziwiam, gratuluję i niesamowitej codzienności wszystkim paniom życzę

  • 26 7

  • Spoko, a później koło 40 tki obudzi się ze chciałoby się mieć dzieciaka itp (5)

   Dom, faceta itd

   • 9 8

   • Albo i nie... (3)

    Nie każdy chce mieć dziecko, nawet nie każda kobieta chce mieć faceta. Przynajmniej nie obudzi się koło 40 żałując, że wpakowała się w Polish Dream. Praca-Ślub-Kredyt-Dziecko i zmarnowała najlepsze lata bo wszyscy tak robią

    • 11 0

    • Niewola.

     • 1 0

    • (1)

     Ja mam męża, dziecko i kredyt. Mimo to podróżujemy, z dzieckiem też można. To zależy od Ciebie jak będziesz żyć a nie od tego czy masz rodzinę czy nie

     • 5 1

     • Oczywiście, że tak, ale to kwestia świadomego wyboru. Dlatego mówienie komuś, że obudzi się koło 40 i będzie żałował/żałowała, że nie zrobił tego co większość uważa za słuszne, jest słabe. Niech każdy żyje po swojemu dopóki nie robi krzywdy innym.

      • 3 0

   • W takim razie koło 40tki założy rodzinę. U Ciebie na wsi co drugi koło 40tki to pewnie już babcia więc nie ogarniasz że męża nie trzeba łapać w liceum lub na studiach

    • 0 2

  • cos jesc musi

   praca jak kazda inna.

   • 1 0

  • Wzieła zycie w swoje ręce?hahah Na poziomie hipisy najwyzej.Jakie ma osiagniecia?

   kazdy leser który niewie poco wogle zyje własnie tak robi

   • 2 0

 • Co to za czasy (3)

  Żeby kobieta sama podróżował. Miejsce kobiety jest w domu, przy dzieciach. Kobieta powinna dbać o dom o męża, dzieci. Dom to cały szereg zajęć, sprzątanie, pranie gotowanie zakupy.
  Z takiego wozenia się po świecie nic dobrego nie wynika

  • 26 46

  • A tego o czym Ty piszesz najczęściej wynika frustracja.

   Nuda i brak rozwoju osobistego.

   • 1 10

  • Pomyliłeś czasy, wiem ze ludzia z PiS tęskno do młodości kaczora

   Teraz oboje rodziców pracuje poza czasem rok dwa po porodzie i dzieła się obowiązkami domowymi.

   • 3 3

  • Dobre, nieźle się uśmiałam :)

   • 1 1

 • Może tak o mojej odwadze? (3)

  Miałam dziś wolne, pojechałam na ROD, gdzie uprawiam warzywa. Dzień roboczy, pojechałam sama. Przez 4 godziny zostałam 5 razy zaczepiona przez obcych mężczyzn, którzy bądź wygłaszali jakieś seksistowskie uwagi co do mojego wyglądu lub nie mogli się nadziwić, jak mogę tu przebywać sama. Cudem nie doczepił się żaden popapraniec.
  To była dopiero odwaga z mojej strony. Kobieta to osoba ubezwłasnowolniona zdaniem wielu.

  • 37 1

  • Nie dodawaj sobie

   • 4 5

  • Sama na działce to na pewno wyczyn.

   Ja czasem boję się być sama na cmentarzu, żeby posprzątać grób bliskich.

   • 7 0

  • Na działkach to są sami emeryci i renciści

   • 2 3

 • Gratuluję ! (4)

  I zazdroszczę odwagi i siły.

  • 7 7

  • (2)

   ja zazdroszczę stanu konta. Bo odwagę na cos takiego to mam. Ale nie stać mnie nawet na pociąg do Krakowa.

   • 4 3

   • bądź kreatywny

    • 0 1

   • To prawda. Kolej bardzo droga.

    A co dopiero nocleg.

    • 1 0

  • nie zazdroscimy głupoty ,a odwagi niema to poprostu brak przewidywalnosci co ją moze spotkac.

   • 2 1

 • (1)

  Bez Planu, Kaja, Faza to są Obieżyświaty

  • 1 5

  • Nie każdy "obieżyświat się lansuje w social mediach ;)

   • 3 0

 • (3)

  "wyruszyła w pięciomiesięczną wyprawę po Ameryce Środkowej. Od tamtej pory prowadzi bloga, fotografuje, współpracuje z magazynami podróżniczymi, prowadzi prelekcje i warsztaty, a także organizuje Spotkania Podróżujących Kobiet TRAMPki"
  Wspaniale że kobieta znalazła nową pasję ale jedna podróż nie czyni z niej osoby doświadczonej na tyle by być jakimikolwiek autorytetem w tej dziedzinie i prowadzić warsztaty lub zamieszczać artykuły w czasopismach podróżniczych. Blog to zupełnie inna sprawa niż "szkolenie" innych.
  Nie, nie zazdroszczę, żal d*py mi nie ściska ani nic takiego. Uważam tylko że jedna podróż nie daje nikomu prawa do używania słowa "wyprawa" i radzenia innym, wskazuje na brak odpowiedzialności takiej osoby i chęć osiągnięcia popularności raczej niż pomocy.

  • 25 10

  • (1)

   Ucieło Ci początek zdania: "Kilka lat temu zostawiła pracę w korporacji i ..."

   • 4 4

   • Nie ucięło. Praca w korporacji nie miała w moim przekonaniu żadnego wpływu na dalszą wypowiedź dlatego te słowa nie zostały uwzględnione w cytacie.

    • 6 0

  • No nie!

   Wywiad jest krótki i jest tu mowa tylko o pierwszej wyprawie, a od tamtej pory Anita odbyła już dobrych kilkadziesiąt podróży do różnych krajów, po całym świecie, na okresy krótsze lub nawet kilkumiesięczne. Wiele z nich na rowerze, w różnych warunkach. Może faktycznie autorka powinna to dodać w opisie działań Anity.

   • 0 1

 • potwierdzam,nie ma jak południówka.pokochałem ten fragment świata (1)

  • 2 5

  • Ja też. Zjeździłam wszystkie kontynenty oprócz Australii ale tylko niektóre kraje Ameryki Łacińskiej i ogólnie ten kąt świata zapadł mi głęboko w serce.

   • 1 0

 • (4)

  Wszystkie teraz tylko podróżują, ludzie sa stadni niestety. Takich podróżniczek sa miliony na świecie. Każda lata i nic tym swoim lataniem nie odkrywa nowego. Jedyne co produkuje to setki zdjęć z sama sobą oraz niepotrzebne co2 z tysięcy samolotów latającymi z takimi jak ona podrozniczkami.

  • 35 14

  • Ale musisz miec ciekawe zycie i byc fajnym czlowiekiem :D

   zazdraszczam :D

   • 6 12

  • Takie podróżowanie pomaga odkryć wiele nowego o samym sobie.

   • 2 5

  • mnie to wcale nie dziwi bo ludzie prymitywni nic innego nie potrafią .Gdyby miał co kolwiek wymyslec cos zbudowac brac udział (1)

   w tworzeniu czego kolwiek to dlanich zatrudne wiec wzsiada i jedzie apotem jak leminig opisuje co widział.Tak moze zrobic kazdy.

   • 2 2

   • Mylisz się ale o tym też się nie przekonasz bo nie masz odwagi na to aby zmienić swoje życie. Tkwisz w normach społecznych sprecyzowanych i narzuconych przez innych i zbyt trudno jest ci zrozumieć że można żyć inaczej. Dopóki nie odważysz się spróbować czegoś innego nie masz żadnej skali porównawczej żeby oceniać innych. Zarzucasz komuś prymityw demonstrując go w pełnym znaczeniu tego słowa. Brawo!

    • 1 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nigel Kennedy

200 - 270 zł
Kup bilet
jazz

66.MFMO w Oliwie - Stefan Kagl

32 zł
muzyka poważna

Restaurant Week & Breakfast Week

69 zł
degustacja

Najczęściej czytane

Sprawdź się

Sprawdź się

Ramón Artemio Bracho: